Jump to content



Ανάκτηση δεδομένων από δίσκο με χαλασμένη κεφαλή


carl.gauss

Recommended Posts

Καλησπέρα,

ζητάω τη βοήθειά σας για το παρακάτω πρόβλημα που αντιμετωπίζω.

Έχω ένα εξωτερικό σκληρό και έχει χαλάσει η κεφαλή ανάγνωσης. Πήγα στο κατάστημα που το είχα αγοράσει και μου είπαν ότι το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να το στείλουν Αθήνα σε εταιρεία που συνεργάζονται για να ανακτήσει τα δεδομένα. Το θέμα είναι ότι σε παρόμοια περίπτωση πελάτη τους για 6GB δεδομένα η υπηρεσία αυτή στοίχισε περίπου 1200€.

Έχει κανείς να προτείνει κάποια καλύτερη λύση?

Σας ευχαριστώ παίδες εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας.

Link to comment
Share on other sites

Ο δίσκος αναγνωρίζεται από το σύστημα?

ΑΝ όχι πρέπει να βρεις ένα ίδιο και να του κάνεις μεταμόσχευση με προσοχή μη φάει σκόνη και τον κλαις με τα δεδομένα σου

Link to comment
Share on other sites

Έχει πάρει το αυτάκι μου οτι οι εταιρία που αναφέρεις δεν χρεώνει με το GB άλλα με το πόσο σημαντικά θεωρεί τα δεδομένα !!!!!!

(Κάτι το οποίο είναι ανήκουστο αν πράγματι ίσχύει.)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα οτι αναφέρεσαι σε εξωτερικό δίσκο.

Υπάρχει πολύ καλή πιθανότητα να έχει πρόβλημα το κύκλωμα και όχι ο ίδιος ο δίσκος.

Θα σου προτεινα να τον αφαιρέσεις από το κουτί του και να τον συνδέσεις απευθείας σε ένα pc. Ο δίσκος θα είναι 3.5" ή 2.5", ide ή sata.

Link to comment
Share on other sites

Ναι , μου έχει τύχει. Ξυλωσε το κουτι , σιγά μην ασχοληθεις με τα 80 ευρά που κάνει το κουτι στην εγγυηση και βάλε τον δίσκο κατευθειαν πάνω στο πψ και θα παιξει. Έχει καεί απλά το κυκλωμα του usb...

Link to comment
Share on other sites

Δική μου παράλειψη που δεν διευκρίνισα ότι ο δίσκος μου είναι ο παλιός που είχα στο laptop μου και απλά τον έβγαλα και τον τοποθέτησα σε κουτί. Οπότε δεν είναι "καθαρά" εξωτερικός δίσκος. Δεν ξέρω αν αυτό περιπλέκει τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι αυτό που λένε τα παιδιά.

Βγάλτον απο τη θήκη και βάλτον κατευθείαν στο pc να δείς τι γίνεται.

Αν στο κατάστημα σου είπαν για κεφαλή, υπάρχουν πιθανότητες να κάνουν

και λάθος. Πρώτα δες αν ξεκινάει να γυρνάει ο δίσκος, μετά αν τον

αναγνωρίζει το σύστημα σωστά και μετά θα πρέπει να τρέξει πρόγραμμα.

Ενα απο τα καλύτερα προγράμματα για δίσκους είναι το spinrite.

Αν το spinrite δε καταφέρει να κάνει τίποτα, μάλλον κανένα άλλο πρόγραμμα

δε θα καταφέρει να κάνει τίποτα. Τρέξε στην αρχή ένα level-2 scan και αν

το περάσει ένα level-5 για να προσπαθήσει να κάνει ανάκτηση απο τυχόν

χαλασμένα sector.

Αν δε καταφέρεις τίποτα τότε έχεις 2 λύσεις

α) πληρώνεις (μάλλον αρκετά) για ανάκτηση απο εταιρία

β) το παλεύεις μόνο σου με αλλαγή των platters και εισαγωγή τους σε άλλο

δίσκο ολόιδιο που δουλεύει κανονικά (καθόλου εύκολη διαδικασία και το πιο

πιθανό είναι να μη δουλέψει, αλλα είναι τζάμπα).

Αν τα δεδομένα σου είναι πολύ "ακριβά" τότε καλύτερα να επιλέξεις τη (α)

λύση, αν φτάσεις σε αυτό το σημείο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...

Παιδιά HELP και σε μένα.

Τελικα αυτά τα εξωτερικά συρταράκια πολύ βολικά αλλά ειναι και πολύ προβλιματικά! Καικε ο WD120gb μοντέλο 2003 στην ασημί έκδοση.όποιος έχει πλακετακι απο χτιπιμενο δίσκο ή έστο καινούργιο ας ΄δωσει ένα χεράκι και θα του αγοράσω new δίσκο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μου πεσε ο σκληρος κ κρασαρε, τον πηγα σε εναν ειδικο ο οποιος τον εβγαλε απο τη θηκη αλλα μου πε πως βαρεσανε οι κεφαλες, τον εστειλε σε καποιον κυριο στη Θεσνικη ο οποιος δε μπορεσε να τα διαβασει. Γνωριζετε καποιον πουνα κανει τη δουλεια αυτη; εχετε καποια προταση;;

Link to comment
Share on other sites

Μου πεσε ο σκληρος κ κρασαρε, τον πηγα σε εναν ειδικο ο οποιος τον εβγαλε απο τη θηκη αλλα μου πε πως βαρεσανε οι κεφαλες, τον εστειλε σε καποιον κυριο στη Θεσνικη ο οποιος δε μπορεσε να τα διαβασει. Γνωριζετε καποιον πουνα κανει τη δουλεια αυτη; εχετε καποια προταση;;

καταρχην καλός ηρθες φιλε μου και δευτερον απο οτι ξερω και εγω ειναι παρα πολλα τα χρηματα αναλόγως ποσο πολλη χρήσιμα ειναι αυτα που εχεις μεσα.

αν εχουνε βαρεσει η κεφαλες και ειναι αληθεια τοτε ειναι για κλαμματα εκτος αν γινει αντικατασταση εντέρων πυ λεμε και πάλι αν!ας πουμε εγω δεν θα το έκανα για τοσα χρήματα του τυπου 1000 ευρω!

θα κοιταξω κάπου σε ενα φιλο που ασχολείται με τέτοια και θα σε ειδοποιήσω!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.