Jump to content



Thermalright Ultima-90 και E8400


pkouzan

Recommended Posts

Παίδες, είναι καλή θερμοκρασία οι 37 βαθμοί Κελσίου του επεξεργαστή για το παρακάτω σύστημα και ενώ σερφάρω στο ίντερνετ;

Σύστημα: Intel E8400 (non OC), Gigabyte EP35C-DS3R, Gigabyte 8800GT, Thermalright Ultima-90, midi-tower και για ανεμιστήρα στην ψύκτρα έχω βάλει την Noctua NF-P12 12cm (θεωρείται κορυφαία από όσα έχω διαβάσει, για αυτό και την διάλεξα)

Σ.Σ.Όταν δεν κάνω τίποτα είναι γύρω στους 31 βαθμούς...

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, είναι καλή θερμοκρασία οι 37 βαθμοί Κελσίου του επεξεργαστή για το παρακάτω σύστημα και ενώ σερφάρω στο ίντερνετ;

Σύστημα: Intel E8400 (non OC), Gigabyte EP35C-DS3R, Gigabyte 8800GT, Thermalright Ultima-90, midi-tower και για ανεμιστήρα στην ψύκτρα έχω βάλει την Noctua NF-P12 12cm (θεωρείται κορυφαία από όσα έχω διαβάσει, για αυτό και την διάλεξα)

Σ.Σ.Όταν δεν κάνω τίποτα είναι γύρω στους 31 βαθμούς...

Μια χαρά είσαι ...

Link to comment
Share on other sites

Τοτε εισαι οκ απ' οτι φαινεται. Κι εγω ειχα φαει ενα τετοιο κολλημα αλλα αν σκεφτεις οτι οι επεξεργαστες δουλευουν περιπου 10 βαθμους περισσοτερο απο την θερμοκρασια περιβαλλοντος τοτε οι θερμοκρασιες που βλεπουμε ειναι φυσιολογικες.

Link to comment
Share on other sites

Στο bios λεει 30.

Κάτσε, γιατί με μπέρδεψες!!! Σε μένα δεν πήγαινε η ερώτηση για το bios? Θα κοιτάξω μετά και θα σας πω. Αλλά μου φαίνεται παράξενο που απάντησες εσύ αντί εμού!

Παίδες, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Θα σας στείλω και μετά τι λέει το BIOS...

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε, γιατί με μπέρδεψες!!! Σε μένα δεν πήγαινε η ερώτηση για το bios? Θα κοιτάξω μετά και θα σας πω. Αλλά μου φαίνεται παράξενο που απάντησες εσύ αντί εμού!

Παίδες, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Θα σας στείλω και μετά τι λέει το BIOS...

loooooooool Tester :033:

Link to comment
Share on other sites

Το BIOS συμφωνεί με τις μετρήσεις που μου δίνει το Everest στα Windows XP (αυτές που ανέφερα στο πρώτο post). Πάντως, έτρεξα ένα βίντεο HD (720p) για 45 λεπτά που διαρκούσε και μετά κοίταξα την θερμοκρασία και ήταν 38 βαθμοί Κελσίου. Μια χαρά πιστεύω, έτσι δεν είναι;

Όταν λέτε full load, τι ακριβώς να του βάλω να τρέχει και για πόση ώρα;

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε εδω και κατεβασε το προγραμματακι. Αυτο stressαρει την cpu στο 100% για να δεις σταθεροτητα. Διαλεξε "Stress cpu" βαλε αν θες και λιγο μεγαλο priority και ασ' το κανα τεταρτο. Οσο ειναι να ανεβει θα ανεβει στα πρωτα πεντε λεπτα, ειδικα στην αρχη θα δεις να ανεβαινει 10 βαθμους ακαριαια, μην τρομαξεις. Παραλληλα εχε και ανοιχτο το προγραμμα που βλεπεις θερμοκρασιες για να παρακολουθεις μεταβολες.

Link to comment
Share on other sites

Διάλεξα την τελευταία επιλογή (Stress CPU...) και το άφησα για ένα τεταρτάκι. Ξεκίνησε από 36 βαθμούς Κελσίου και πήγε αμέσως στους 46, στο δίλεπτο ήταν στους 49, όπου και παρέμεινε ως το τέλος (άντε, πήγε και 50 κάποιες στιγμές). Πώς κρίνετε τα αποτελέσματα;

Link to comment
Share on other sites

Παίζει μεγάλο ρόλο η εξωτερική θερμοκρασία. Μην ξεχνάς ότι είμαστε στην Ελλάδα και είναι σχεδόν καλοκαίρι.

Εγώ ας πούμε τον χειμώνα έχω δει και 24-25 βαθμούς σε idle και τώρα είμαι στους 32(στο σύστημα της υπογραφής πάντα).

Πάντως μην ανησυχείς.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.