Jump to content



Gigabyte 8800GT


pkouzan

Recommended Posts

Παιδιά, θα ήθελα να σας ρωτήσω μερικά πραγματάκια για την 8800gt που πρόσφατα αγόρασα: (http://www.gigabyte.com.tw/Products/VGA/Products_Overview.aspx?ProductID=2720)

1. Ποιες είναι οι τιμές των ρολογιών της; Όταν τρέχω στο rivatuner βλέπω τα εξής: core clock 450 MHz, shader clock 1200, memory clock 700. Είναι φυσιολογικά αυτά; (πολλαπλασιάζουμε νομίζω κάποιο από αυτά επί δύο ή κάνω λάθος;)

2. Αν είδατε την ιστοσελίδα που παρέθεσα παραπάνω (είναι ο τύπος β), θα προσέξατε ότι έχει έναν ανεμιστήρα της zalman. Έχω την εντύπωση ότι ο περισσότερος θόρυβος στο κουτί μου προέρχεται από αυτόν τον ανεμιστήρα. Ποιον θα μου προτείνατε να αγοράσω και να βάλω στη θέση του; Είναι δύσκολη διαδικασία η τοποθέτησή ενός νέου ανεμιστήρα σε μια gpu; (έχω εμπερία μόνο από cpu...)

3. Άσχετο: Επειδή παίζω Crysis αυτόν τον καιρό, στα Vista που έχουν directx 10, θα παρατηρήσω διαφορά σε σχέση με τα XP που έχουν directx 9.0c και στα οποία τρέχω αυτήν την στιγμή το παιχνίδι; (μιλάμε πάντα για ίδιους τους υπόλοιπους παράγοντες, όπως ανάλυση κτλ)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!:001:

Link to comment
Share on other sites

Οι κανονικες τιμες για μια 8800gt ειναι

core: 600

memory: 900 (ή 1800, αυτο πολλαπλασιαζεις επι δυο)

shader: 1500

Η ψυκτρα που εχω (Zalman vf1000) ειναι αρκετα αθορυβη και εχει και ρυθμιστη για τον ανεμιστηρα.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που ξανακοίταξα το rivatuner, είδα ότι έχει δυνατότητα επιλογής standard 2D, basic 3D, performance 3D. Οι τιμές που ανέφερα στο πρώτο post είναι για το standard 2D. Στο performance 3D οι τιμές είναι core 700, shader 1715 και memory 920 (άρα 1840). Είχα διαβάσει από το site του e-shop όταν την αγόρασα, ότι επειδή είναι η έκδοση ultra durable 2 έχει αυξημένα τα ρολόγια. Αυτό σημαίνει ότι είναι Overclocked? Κοίταζα τώρα λίγο στο διαδίκτυο την thermalright hr-03 gt και διάβασα πολύ καλά λόγια (από το anandtech.com). Μήπως όμως 42 ευρώ + 10 για ανεμιστήρα καλό 92mm =52 ευρώ είναι λίγο πολλά όταν η κάρτα κάνει 150 ευρώ η ίδια; (τώρα που είμαι στα windows και σερφάρω στο δίκτυο έχει πιάσει τους 51 βαθμούς)

Μια άλλη ερωτησούλα: στο rivatuner πρέπει να έχω κλικαρισμένο το κουτάκι που λέει enable driver-level hardware overclocking για να πιάνει αυτές τις τιμές όταν παίζω π.χ. Crysis?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που ξανακοίταξα το rivatuner, είδα ότι έχει δυνατότητα επιλογής standard 2D, basic 3D, performance 3D. Οι τιμές που ανέφερα στο πρώτο post είναι για το standard 2D. Στο performance 3D οι τιμές είναι core 700, shader 1715 και memory 920 (άρα 1840). Είχα διαβάσει από το site του e-shop όταν την αγόρασα, ότι επειδή είναι η έκδοση ultra durable 2 έχει αυξημένα τα ρολόγια. Αυτό σημαίνει ότι είναι Overclocked? Κοίταζα τώρα λίγο στο διαδίκτυο την thermalright hr-03 gt και διάβασα πολύ καλά λόγια (από το anandtech.com). Μήπως όμως 42 ευρώ + 10 για ανεμιστήρα καλό 92mm =52 ευρώ είναι λίγο πολλά όταν η κάρτα κάνει 150 ευρώ η ίδια; (τώρα που είμαι στα windows και σερφάρω στο δίκτυο έχει πιάσει τους 51 βαθμούς)

Μια άλλη ερωτησούλα: στο rivatuner πρέπει να έχω κλικαρισμένο το κουτάκι που λέει enable driver-level hardware overclocking για να πιάνει αυτές τις τιμές όταν παίζω π.χ. Crysis?

50€ για ψύκτρα για αυτή την κάρτα δεν αξίζουν.Πολλά τα λεφτά.Πάντως όντως έχεις πολύ υψηλές θερμοκρασίες.Εμένα η 7900 που είναι και τόσο παλιά, δεν περνάει τους 45 σε στάνταρ χρήση και είναι με τη μαμά ψύκτρα.

Εσένα που είναι και πιο καινούρια κάρτα, λογικά θα έπρεπε να είναι 40-45 για να είναι νορμάλ.

Στο rivatuner, δε χρειάζεται να πειράξεις τίποτα αν δε θες να ρυθμίσεις τα ρολόγια παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, θα ήθελα να σας ρωτήσω μερικά πραγματάκια για την 8800gt που πρόσφατα αγόρασα: (http://www.gigabyte.com.tw/Products/VGA/Products_Overview.aspx?ProductID=2720)

1. Ποιες είναι οι τιμές των ρολογιών της; Όταν τρέχω στο rivatuner βλέπω τα εξής: core clock 450 MHz, shader clock 1200, memory clock 700. Είναι φυσιολογικά αυτά; (πολλαπλασιάζουμε νομίζω κάποιο από αυτά επί δύο ή κάνω λάθος;)

2. Αν είδατε την ιστοσελίδα που παρέθεσα παραπάνω (είναι ο τύπος β), θα προσέξατε ότι έχει έναν ανεμιστήρα της zalman. Έχω την εντύπωση ότι ο περισσότερος θόρυβος στο κουτί μου προέρχεται από αυτόν τον ανεμιστήρα. Ποιον θα μου προτείνατε να αγοράσω και να βάλω στη θέση του; Είναι δύσκολη διαδικασία η τοποθέτησή ενός νέου ανεμιστήρα σε μια gpu; (έχω εμπερία μόνο από cpu...)

3. Άσχετο: Επειδή παίζω Crysis αυτόν τον καιρό, στα Vista που έχουν directx 10, θα παρατηρήσω διαφορά σε σχέση με τα XP που έχουν directx 9.0c και στα οποία τρέχω αυτήν την στιγμή το παιχνίδι; (μιλάμε πάντα για ίδιους τους υπόλοιπους παράγοντες, όπως ανάλυση κτλ)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!:001:

Έχω την ιδία κάρτα με σένα αυτά είναι οι ρυθμίσεις όταν είσαι στα windows: core clock 450 MHz, shader clock 1200, memory clock 700 όταν παίζεις παιχνίδια είναι: core clock 700 MHz, shader clock 1715, memory clock 920 δηλαδή super...:) Από θόρυβο η δικιά μου δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου. Οι σκληροί δίσκοι (κυρίως ένας παλιός ΙΒΜ) και το τροφοδοτικό καλύπτουν τελείως την κάρτα στα windows.

Θερμοκασίες σε load έχω δει μέχρι 49 καλοκαίρι 46 χειμώνα και σε idle (δηλαδή στα windows) 40 καλοκαίρι 36 χειμώνα.

post-8589-1442175063,9418_thumb.jpg

post-8589-1442175064,0327_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι οι θερμοκρασίες σου αν σκεφτείς ότι η κάρτα σου

είναι κλοκαρισμένη και έπιασαν και ζέστες.

Εξάλου άλλα watt βγάζει η 7900 και άλλα η 8800.

Κατέβασε το rivatuner μέσω του οποίου θα έχεις πρόσβαση

στις στροφές του ανεμιστήρα και θα καθορίζεις εσύ πόσο %

θέλεις να δουλέψει

http://www.guru3d.com/index.php?page=rivatuner

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι οι θερμοκρασίες σου αν σκεφτείς ότι η κάρτα σου

είναι κλοκαρισμένη και έπιασαν και ζέστες.

Και εγώ αυτό σκεφτόμουν, αλλά ο φίλος παραπάνω ανέφερε ότι με την ίδια κάρτα έχει πιάσει μέγιστο τους 40 βαθμούς σε idle συνθήκες (καλοκαίρι πάντα), ενώ εγώ έχω πιάσει τώρα τους 51...

Κατέβασε το rivatuner μέσω του οποίου θα έχεις πρόσβαση

στις στροφές του ανεμιστήρα και θα καθορίζεις εσύ πόσο %

θέλεις να δουλέψει

Όπως προανέφερα, το έχω ήδη κατεβάσει, αλλά δεν ξέρω πόσο % να βάλω τον ανεμιστήρα, δηλ. πόσο θεωρείται νορμάλ και πόσο θεωρείται χαμηλό... Μια βοήθεια θα ήταν ιδιαίτερα ευπρόσδεκτη. :001:

Επίσης, θα ήθελα να σας ξαναρωτήσω αν με το directx 10 στα vista υπάρχει διαφορά στην ποιότητα των γραφικών σε σχέση με το directx 9.0c που έχω στα XP.

Thanks once more!

Link to comment
Share on other sites

Ένα 60% - 80% είναι αποδοτικό πιστεύω.

Πάντως στην όλη κατάσταση συμβάλει και η ροή του

αέρα μέσα στο κουτί. Περισσότερη δουλεία κάνουν οι

πίσω ανεμιστήρες που βγάζουν το ζεστό αέρα.

Στη δικιά μου πριν λίγες μέρες με μια vf900 είχα

παρόμοιες θερμοκρασίες με τις δικές σου.

Για διαφορές dx9-dx10 θα σου απαντήσουν τα παιδιά

γιατί δεν κατέχω από βίστα :063:

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι οι θερμοκρασίες σου αν σκεφτείς ότι η κάρτα σου

είναι κλοκαρισμένη και έπιασαν και ζέστες.

Εξάλου άλλα watt βγάζει η 7900 και άλλα η 8800.

Κατέβασε το rivatuner μέσω του οποίου θα έχεις πρόσβαση

στις στροφές του ανεμιστήρα και θα καθορίζεις εσύ πόσο %

θέλεις να δουλέψει

http://www.guru3d.com/index.php?page=rivatuner

Σωστά.Ξέχασα να αναφέρω ότι την 7900 την έχω υπερχρονίσει λίγο παραπάνω από την 7900GTX και οι θερμοκρασίες που ανέφερα είναι με μαμά ψύκτρα.:001:

Αν τώρα καινούριες κάρτες είναι νορμάλ να παίζουν στους 60-70 βαθμούς σε νορμάλ χρήση, τότε μου φαίνεται ότι η τεχνολογία χειροτερεύει αντί να βελτιώνεται..

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, θα ήθελα να σας ξαναρωτήσω αν με το directx 10 στα vista υπάρχει διαφορά στην ποιότητα των γραφικών σε σχέση με το directx 9.0c που έχω στα XP.

Thanks once more!

Υπάρχει πολύ μεγάλη διαφορα του directX10 σε σχέση με το 9,αλλά όταν ενεργοποιείς το 10 η απόδοση πέφτει πάρα πολύ,χώρια που πρέπει να έχεις πολύ δυνατή κάρτα γραφικών...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Έχω την ιδία κάρτα με σένα αυτά είναι οι ρυθμίσεις όταν είσαι στα windows: core clock 450 MHz, shader clock 1200, memory clock 700 όταν παίζεις παιχνίδια είναι: core clock 700 MHz, shader clock 1715, memory clock 920

αυτο ρυθμιζεται - ενεργοποιειται καπου?

ή μερικες 8800gt το εχουν και καποιες οχι

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

εχω μια zotac geforce 8800gt overclocked ampi edition απ το εργοστασιο στα 700/2000mhz Δεν εχω δοκιμασει να την πειραξω προς τα πανω λετε να παει κι αλλο ή εχει τερματισει?Πως θα το καταλαβω με προγραμμα οταν ειναι stable?

Link to comment
Share on other sites

κάνεις setup το ati tool και τρέχεις μια ρύθμιση που έχει για artifacts...άμα σου βγάλει χαμηλώνεις τα ρολόγια.. άμα δεν σου βγάλει μέσα σε 15 λεπτά τότε ανεβάζεις.. το atitool κάνει και σε Nvidia κάρτες.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειναι ηδη χρονισμενη στα 700/2000 απο εργοστασιο και η ψυχτρα δεν πολυ κανει δουλεια φτανει καμια 70+ βαθμους.Ποια ψυχτρα του εμποριου θα μου προτεινατε να βαλω?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.