Jump to content



Προβλημα με Reset (?) στο DVD-RW kαι αποτυχημενες εγγραφες


panos37

Recommended Posts

Λοιπον με λιγα λογια το προβλημα ειναι το εξης:

Στη μεση περιπου της εγγραφης ,αλλοτε στο 60%, αλλοτε στο 50% μου βγαζει failure η αντιγραφη.

Νομιζα οτι εφταιγε το NERO αλλα μετα απο εγκατασταση αλλης version παλι τα ιδια.

Μετα λεω θα φταιει το DVD-RW (NEC-OPTIARC 7200 ide).

To oποιο σημειωτεον μου το κανε μονο στα CD..

Baζω ενα LITE-ON παλι τα ιδια- μονο που τωρα χαλανε και οι εγγραφες στα DVD.

Tελος κανω ολο το συστημα ghost apo την αρχη. παπαλα -τα ιδια.

To μηνυμα που παρατηρω οτι βγαζει ειναι οτι γινεται reset..

Εχει ακουσει κανεις κατι επ'αυτου?

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε μου και μαλιστα σκεφτομαι να παρω SATA DVD-RW kai DVD-ROM kai να τon απενεργοποιησω απο το ΒIOS aυτον τον JMicron Sata Pata Controller.

Δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει αυτό ... και με άλλα DVD-RW από Optiarc(NEC) το έχει κάνει αυτό ... γενικά βγήκε πολύ σκάρτος σαν controller και βγάζει διάφορα προβλήματα με DVD Drives.

Δοκίμασε να κάνεις παιχνίδι με τους drivers ...

Αν θυμάμαι καλά οι built-in drivers των windows τουλάχιστον σε μένα παλιότερα βγήκαν αρκετά σταθεροί αλλά εβγάζαν προβλήματα κατά το ripping DVDs (εξαιρετικά χαμηλές ταχύτητες) ενώ με μια παρτίδα drivers της Jmicron που είχα δοκιμάσει έβγαζε προβλήματα αναγνώρισης των DVD-RWs από προγράμματα αναπαραγωγής DVD.

Για controller που τον χρησιμοποιούν όλες οι σύγχρονες μητρικές τα τελευταία 2-2,5 χρόνια έχει ελεεινή υποστήριξη ... :(

Link to comment
Share on other sites

Αν τον απενεργοποιησω λες να εχω προβληματα?

Δεν νομίζω ... αλλά που θα συνδέσεις τα DVD-RWs ... κι εγώ έχω τον δικό μου ενεργοποιημένο γιατί είναι τα ρημάδια ATAPI ... αν βάλεις SATA όπως λές στο άλλο thread είσαι άρχοντας :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.