Jump to content



πρόβλημα με ρεύμα εξωτερικού δίσκου


lolapaloooza

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδια!έκανα αναβάθμιση στο laptop μου&του άλλαξα δίσκο..τον παλιό τον έβαλα σε ένα icy box για να τον έχω για εξωτερικό.το πρόβλημά μου είναι απλό..όταν τον συνδέω στο laptop τον βλέπει χωρίς να χρειάζεται extra τροφοδωσία..αλλά όταν τον συνδέω σε οποιοδήποτε usb2 του desktop μου..μου ζητά&το extra καλώδιο..καμια λύση?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ναι..απλά..στο laptop μου δεν χρειάζεται το extra καλώδιο...&απλα πσάχνω να μάθω αν γίνεται το ίδιο&στο desk..

αν και μπερδευτικα στο "ναι απλα" που λες... και εγω που χρησιμοποιησα του λαπτοπ τον σκληρο σε τετοιο κουτι, χρησιμοποιησα το καλωδιο με τα usb...

Δεν καταλαβαινω ποιο ειναι το προβλημα....

Link to comment
Share on other sites

ρωτάω αν υπάρχρι καμια ρύ8μιση στο bios η γενικα κάτι στο desktop με το οποίο να μην χρειάζεται να χρησιμοποιώ&το καλώδιο τησ τροφοδωσίας του κουτιού!!να πέζει μονάχα με το usb οπως γίνεται με το laptop μου!!

lolapaloooza added 2 Minutes and 11 Seconds later...

ναι tactical το δοκίμασα..επίσης κοίταζα το manual της mobo μου..αν ήταν να πείραζα τα jumperάκια που δίνουν 5v στα usb....το έκανα..αλλά μάταια..

Link to comment
Share on other sites

με το bios....ούτε καν έχει την επιλογή για usb 1.0 οπότε το ξεχνάμε!!

το κουτί είναι το ib-250st-u το γνωστό icybox του πλαισίου

ο δίσκος είναι ένας sata 100άρης seagate

&για το υ.γ. ναι ρε εγώ είμαι!!ο best mystery ever!!με συμπρωταγωνιστή τον john..

Link to comment
Share on other sites

Για κουλό μητρικής με κουτί μου κόβει και κυρίως του κουτιού (είναι λίγακι βλαμένο το συγκεκριμένο). Δεν το κάνεις rma να πάρεις αυτό που είναι και esata http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978200&product=996157

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.