Jump to content



Μια συντομη ερωτηση plz οποιος ξερει ας βοηθησει!!


NameTheGame

Recommended Posts

Θα μπορουσα να βαλω την hd3870 x2 στην asrock 4coredual-vsta???

εχω βρει bios 2.30 για 3870 κ 3850 κ ενας τεχνικος ειπε ηδη οτι με αυτο το bios δεν πιστευει να βγαλει προβλημα.....

Και να μπορούσες θα ήθελες;

Αν θυμάμαι καλά έχεις και AGP και PCI-X υποδοχή πάνω στη μητρική ... πιθανολογώ ότι η έκδοση της κάρτας γραφικών στην οποία αναφέρεσαι είναι PCI-X ... και από ότι βλέπω παραπάνω πρόκειται για high - end κάρτα ...

Έχε υπόψη σου ότι η PCI-X της μητρικής σου είναι 4x και όχι 16x ταχύτητας και συνεπώς θα σε κόβει σε επιδόσεις ... πραγματικά δεν ξέρω αν αξίζει η επενδυση αυτή ... μια δοκιμή που είχα κάνει σε μια ASRock 775Dual-VSTA έδειξε πτώση 15% στις επιδόσεις με μια ASUS GeForce 7600GT 256MB ... με καλύτερη κάρτα όπως αυτή που προτείνεις η πτώση στις επιδόσεις ενδέχεται να είναι μεγαλύτερη ...

Link to comment
Share on other sites

Μα το θεμα ειναι να κανεις upgrade με χαλια επιδοσεις, οπως σου λεει και ο φιλος, ή , να βάλεις κάτι που πραγματικά ταιριαζει στο συστημα με καλυτερες επιδοσεις?

Σε μια τελικη, τι να το κανεις το upgrade αν τα αποτελεσματα δεν ειναι τα επιθυμητα? Μονο για να πεις οτι το εκανες ? ή οτι εχεις 3870χ2?

Ζυγισε τα καλα, και (ξανα)αποφασισε..

Στο τελος θα καταλαβεις πιστευω..

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις την κάρτα που θές χωρίς πρόβλημα, όσο για την PCI-E, μην κουράζεσαι άδικα, έτσι λέγαν για την PCI-E V2.0 ότι είναι 100% γρηγορότερη απο την V1 αλλά η διαφορά ήταν 10%!(με τις τότε κάρτες). Και επίσης την κάρτα μπορείς να την βάλεις και σε άλλο PC που θα αγοράσεις αργότερα. Η 3870 Χ2 δεν έχει compatibility προβήματα, αφού έχει το PCI-E bridge πάνω στην κάρτα και απο εκεί γίνεται όλη η δουλειά του CF.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις την κάρτα που θές χωρίς πρόβλημα, όσο για την PCI-E, μην κουράζεσαι άδικα, έτσι λέγαν για την PCI-E V2.0 ότι είναι 100% γρηγορότερη απο την V1 αλλά η διαφορά ήταν 10%!(με τις τότε κάρτες). Και επίσης την κάρτα μπορείς να την βάλεις και σε άλλο PC που θα αγοράσεις αργότερα. Η 3870 Χ2 δεν έχει compatibility προβήματα, αφού έχει το PCI-E bridge πάνω στην κάρτα και απο εκεί γίνεται όλη η δουλειά του CF.

Ναι αλλά θα την βάλει πάνω σε PCI-X 4x αντί για 16x ... η διαφορά θα φανεί ...

αν βάλω AGP 8x κάρτα σε υποδοχή AGP 2x όσο να είναι θα κόψει ... πόσο μάλλον όταν έχει και 2 πυρήνες να στέλνουν data μέσα από το δίαυλο ...

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινω οτι η καρτα δεν θα αποδιδει οπως πρεπει αλλα απλως θα προχωρησω στο upgrade και μετα θα κανω και μια αλλαγη mobo.(Αφηστε που εχω και μια κοντρα με ενα φιλο για το ποιος θα εχει το τοπ συστημα και δεν θελω να χασω τα πρωτεια)Ευχαριστω για τη βοηθεια!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν θα εβαζα mobo μονο για την καρτα αλλα γενικα για αναβαθμιση...Αυτο δεν ειναι προτεραιοτητα μιας και οπως ανεφερε πριν ο φιλος Phantom εξετασα την περιπτωση των 48χχ και μου φαινεται πολυ καλη ευκαιρια αφου προκειται να κυκλοφορησουν την περιοδο που σκοπευα να αγορασω την καρτα...Ειμαι ετοιμος να διαθεσω το μεγαλο μεταγραφικο μου μπατζετ για να παρω την 4870x2 η οποια πιστευω πως θα αποτελει κορυφαια λυση για οποιοδηποτε συστημα...Στην τελικη ομως οπως ειπα η mobo θα ειναι η δευτερη κινηση για αυτο και παλι θα ηθελα να ξερω αν και αυτη η καρτα θα ειχε προβλημα με την asrock 4 core dual vsta(ζητω ταπεινα συγνωμη που σας κουραζω για αλλη μια φορα)

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν θα εβαζα mobo μονο για την καρτα αλλα γενικα για αναβαθμιση...Αυτο δεν ειναι προτεραιοτητα μιας και οπως ανεφερε πριν ο φιλος Phantom εξετασα την περιπτωση των 48χχ και μου φαινεται πολυ καλη ευκαιρια αφου προκειται να κυκλοφορησουν την περιοδο που σκοπευα να αγορασω την καρτα...Ειμαι ετοιμος να διαθεσω το μεγαλο μεταγραφικο μου μπατζετ για να παρω την 4870x2 η οποια πιστευω πως θα αποτελει κορυφαια λυση για οποιοδηποτε συστημα...Στην τελικη ομως οπως ειπα η mobo θα ειναι η δευτερη κινηση για αυτο και παλι θα ηθελα να ξερω αν και αυτη η καρτα θα ειχε προβλημα με την asrock 4 core dual vsta(ζητω ταπεινα συγνωμη που σας κουραζω για αλλη μια φορα)

Στην ASRock 775Dual-VSTA η pci-x 7600GT έδινε χαμηλότερες επιδόσεις από την 6600GT AGP της ίδιας εταιρείας (ASUS). Αν ρωτάς αν θα δουλέψει ... η απάντηση είναι ναι αλλά στην περίπτωση που δοκίμασα παραπάνω η 6600 ήταν 15% γρηγορότερη από την 7600!!!! Συνεπώς, μέχρι να αλλάξεις μητρική μόνο το όνομα της κάρτας κερδίζεις ... από επιδόσεις μη περιμένεις πολλά ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.