Jump to content



55 βαθμόι κελσίου


StraKou

Recommended Posts

Αν ειναι prescott θα ανεβάζει και 60αρες... οι prescott αντεχουν μεχρι και 75αρες αλλα καλό ειναι να πάρεις μια aftermarket ψυχτρα γιατι η φασαρία δεν αντεχεται...

Link to comment
Share on other sites

KING_OF_O/C ειναι φυσιολογικο ο υπολογιστης να ειναι φουρνος αφου κανει ζεστη... Λογικα δεν θα εχεις και την καλυτερη αεροψυξη ουτε το καλο καλο κουτι για την ευκολοτερη εξαγωγη αερα:001:

ΥΓ.υπομονη να ερθουν οι καυσωνες;)

Link to comment
Share on other sites

Προχθές έκανα κάτι video convert στο κατεβαστήρι, prescott 3.2, το οποίο "στεγάζεται" σε ένα case δεκαετίας late 90's. Απο ανεμιστήρες κουτιού τίποτα και ψύκτρα στον επεξεργαστή τη μανίσια του Q6600 (που είναι μισή απο τη μανίσια του prescott). Χτύπησε 85.5 βαθμούς (κατά το sensors στο linux)

Είπες κάτι για θερμοκρασίες? :D

Απο προχθές φυσικά άνοιξα το case και το έχω ανοιχτό μέχρι να αλλάξω σε ένα περίσσιο mambo που έχω

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έφτασα 55 βαθμους κελσίου στην cpu! έχω έναν pentium 4 στους πόσους βαθμούς υπάρχει κύνδινος?

δεν προκειται να παθεις τπτ,και αν τυχον τα πιασεις τα 'C μην φοβασαι θα σβησει μονο του!!!

Εγω τωρα στο λαπτοπ,με core2duo εχω 66 68 αντιστοιχα!!

gpu 68 min 70 max

ΗDD min+max=σταθερα,στα 53!!

και εχουμε 31 33 εξω!!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω κι εγω πως για P4 και με τις θερμοκρασιες που εχουμε εδω στην Ελλαδα τετοια εποχη, οι 55 βαθμοι ειναι σχετικα φυσιολογικοι.

Γρηγοροι τροποι για μικροβελτιωσεις:

1. Καθαρισμα του εσωτερικου του κουτιου, ανεμιστηρες, ψυκτρες κλπ.

2. Τοποθετηση νεας θερμοαγωγιμης παστας (arctic silver κατα προτιμηση)

3. Δημιουργια καλυτερου airflow μεσα στο κουτι με συμμαζεμα των καλωδιων.

Link to comment
Share on other sites

η ενα air condition να το βαραει εγω απο 55 βαθμους που βαραγε ο επεξεργαστης εχω πεσει στους 45 κ κατεβαινω απ οτι βλεπω, η καρτα max 72 k min 64 βεβαια εχω βγαλει το πλαινο το δεξι για να το βαραει το air condition.υπομονη τωρα αρχισε το καλοκαιρακι!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι για καλοκαίρι. Βέβαια πιο μετά θα πάει και 60 αφού τώρα είναι σοτυς 55. Μέχρι τους 90 αντέχει. Βασικά αν πάει τόσο θα βαρέσει reset ή θα κλείσει το pc σου. Αλλά όσο πιο δροσερό τόσο το καλύτερο.

Εμένα ο P4 στα 3.0 northwood είναι στους 48temp χωρίς να κάνει τπτ και με κουτί μισάνοιχτο… Πρέπει να φάει καθάρισμα και new παστούλα να στρώσει.

Για τo άλλο pc που έχει Prescott εντάξει… Με μαμά ψύκτρα είχε πάει και 88! Κάπου εκεί άρχισε να με λούζει κρύος ιδρώτας. Δεν έκλεισε όμως. Αλλά πρέπει να ομολογήσω ότι έκανα κάποια μικρά πειραματάκια.

s.ghost μάλλον θα πρέπει να προσέξεις λίγο την υγεία των δίσκων σου. 53s είναι πολύ. Εμένα έπιανε κάπου 56 ένας δίσκος. Αλλά τον φρόντισα. Τώρα πιάνει 32.

Link to comment
Share on other sites

η καρτα με απασχολει γιατι ειναι χωμενο μεσα σε γραφειο το pc κ πιανει 72 κ δεν πεφτει με τιποτα ο επεξεργαστης με 8% δουλευει κ ειναι 42-43 τωρα αλλα ανεβαινει για πλακα!!χθες το βραδυ χωρις aircondition η καρτα ειχε φτασει 82 κ να φανταστεις τον ειχα ξεσκονισει πριν μια βδομαδα,κ δεν επαιζα καν!!!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη εγω τι να πω που στη καρτα γραφικών μου μπορώ να βράσω νερό??100 βαθμούς σε full load!Αφου δεν εχω μοιρασει κολλιβα ακομη καλα ειναι :D

Βαλε εναν ανεμιστηρα να την φυσαει να πεσουν λιγο οι θερμοκρασιες.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο P4 στα 3.0 northwood είναι στους 48temp χωρίς να κάνει τπτ και με κουτί μισάνοιχτο… Πρέπει να φάει καθάρισμα και new παστούλα να στρώσει.

Για τo άλλο pc που έχει Prescott εντάξει… Με μαμά ψύκτρα είχε πάει και 88! Κάπου εκεί άρχισε να με λούζει κρύος ιδρώτας. Δεν έκλεισε όμως. Αλλά πρέπει να ομολογήσω ότι έκανα κάποια μικρά πειραματάκια.

Ο δικός μου ο nothy ειναι σε καλύτερη κατάσταση.. 40 idle και 52 full load (zalman ψυχτρουλα στις 1500 στροφές - ησυχία :) )...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.