Jump to content



Διακοπη ρευματος+UPS=no boot?


jara

Recommended Posts

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 15 ΜΕΡΕΣ.ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΗΤΑΝ ΤΟΝ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ.ΒΓΑΛΑΜΕ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΑΦΟΥ ΚΑΘΑΡΗΣΑΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ PC ΤΟΥ.ΕΤΣΙ ΒΑΛΑΜΕ ΕΝΑ ΠΑΛΙΟ

(8 ΧΡΟΝΩΝ) ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΨΕ.ΕΤΣΙ ΤΟΥ ΛΕΩ ΕΙΣΑΙ ΓΙΑ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ.ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΑΜΕ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΛΑΜΕ ΚΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 15 ΜΕΡΕΣ ΠΑΙΖΕΙ ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ 15 ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΧΩΡΙΣ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ.ΟΠΟΤΕ ΕΙΣΑΙ ΓΙΑ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ.

Link to comment
Share on other sites

Για πιο PC προκειται αυτο που εχεις στην υπογραφη σου με την A8N-SLI Premium?

Ο μονος τροπος νομιζω για να την κανεις να δουλεψει ειναι να κανεις οτι σου ειπαν τα παιδια δηλ.βγαζεις απο πανω οτι δεν χρειαζεται και αφηνεις PSU,CPU, VGA,εναν δισκο και μια μνημη στο B1 slot (δοκιμασε και τις δυο μνημες μια την καθε φορα).

Μετα κανε clear CMOS οπως λεει το manual (πριν βγαλε το τροφοδοτικο απο την πριζα) και δοκιμασε να ξεκινησεις την μητρικη εχοντας πατημενο το INS key.

Αν δεν τα καταφερεις ετσι βγαλε την μητρικη απο το κουτι και δοκιμασε να την ξεκινησεις εξω απο το κουτι,βαλτην επανω σε κατι πλαστικο για να μην βραχυκυκλωσει και παρε το κουτι κοντα στην μητρικη για να συνδεσεις τα power switch,reset,led κ.τ.λ.

Αν μπορεις βρες απο ενα φιλο ενα αλλο τροφοδοτικο και μια μνημη να δοκιμασεις.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Για πιο PC προκειται αυτο που εχεις στην υπογραφη σου με την A8N-SLI Premium?

Ο μονος τροπος νομιζω για να την κανεις να δουλεψει ειναι να κανεις οτι σου ειπαν τα παιδια δηλ.βγαζεις απο πανω οτι δεν χρειαζεται και αφηνεις PSU,CPU, VGA,εναν δισκο και μια μνημη στο B1 slot (δοκιμασε και τις δυο μνημες μια την καθε φορα).

Μετα κανε clear CMOS οπως λεει το manual (πριν βγαλε το τροφοδοτικο απο την πριζα) και δοκιμασε να ξεκινησεις την μητρικη εχοντας πατημενο το INS key.

Αν δεν τα καταφερεις ετσι βγαλε την μητρικη απο το κουτι και δοκιμασε να την ξεκινησεις εξω απο το κουτι,βαλτην επανω σε κατι πλαστικο για να μην βραχυκυκλωσει και παρε το κουτι κοντα στην μητρικη για να συνδεσεις τα power switch,reset,led κ.τ.λ.

Αν μπορεις βρες απο ενα φιλο ενα αλλο τροφοδοτικο και μια μνημη να δοκιμασεις.

stealth

ναι δυστυχως προκειται για το πρωτο pc με την asus a8n!

ποπο πολυ πακετο η λυση... http://www.flickr.com/photos/11771528@N07/2596763795/

οπως βλεπετε ειναι στριμογμενα τα πραγματα!

απο την αλλη την δευτερα δινω το τελευταιο μου μαθημα οποτε δεν εχω χρονο να ασχοληθω τωρα...

Παντος απορω πως γινεται να εγινε τοσο μεγαλη ζημεια!

αν δεν ειχα ups και κοβοταν το ρευμα τι θα γινοταν δηλαδη.

Ο περισσοτερος κοσμος που ξερω δεν εχει ups και οι υπολογιστες τους δεν εχουν παθει τιποτα με τις διακοπες ρευματος...

Και ολοκληρο Enermax τροφοδοτικο ειχα παρει που υποτηθεται πως εχει διαφορες προστασιες απο υπερταση κτλ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι εχει ζημια η μητρικη μαλλον μπλοκαρισμενη ειναι.

Δεν ειναι τοσο δυσκολο οσο φανταζεσαι,βγαλε ολα τα πραγματα απο πανω (δισκους,καρτες,μνημες,τροφοδοτικο) και βγαλε την μητρικη απο το κουτι χωρις να βγαλεις τη ψυχτρα και τον επεξεργαστη.

Απλα χρειαζεσαι λιγο χρονο,μολις τελειωσεις με το μαθημα πιστευω θα τα καταφερεις:)

Καλη επιτυχια με το μαθημα πρωτα και μετα με το PC.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Δεν το παρατήρησα μέχρι τώρα καθόλου από την υπογραφή σου ... με την photo που ανέβασες όμως το συνειδητοποίησα ...

ο Η/Υ έχει PSU Enermax Liberty ... παρόλο που τα enermax είναι πολύ καλά σαν τροφοδοτικά η σειρά Liberty είναι σκέτη αποτυχία ... αν βάλεις στο google θα βρεις πάρα πολλά προβλήματα να οφείλονται σε αυτά τα τροφοδοτικά ...

Πέρυσι καλοκαίρι νομίζω πάλι την ίδια συζήτηση είχαμε στο forum.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι εχει ζημια η μητρικη μαλλον μπλοκαρισμενη ειναι.

Δεν ειναι τοσο δυσκολο οσο φανταζεσαι,βγαλε ολα τα πραγματα απο πανω (δισκους,καρτες,μνημες,τροφοδοτικο) και βγαλε την μητρικη απο το κουτι χωρις να βγαλεις τη ψυχτρα και τον επεξεργαστη.

Απλα χρειαζεσαι λιγο χρονο,μολις τελειωσεις με το μαθημα πιστευω θα τα καταφερεις:)

Καλη επιτυχια με το μαθημα πρωτα και μετα με το PC.

stealth

Σε ευχαριστω πολυ!

Δεν το παρατήρησα μέχρι τώρα καθόλου από την υπογραφή σου ... με την photo που ανέβασες όμως το συνειδητοποίησα ...

ο Η/Υ έχει PSU Enermax Liberty ... παρόλο που τα enermax είναι πολύ καλά σαν τροφοδοτικά η σειρά Liberty είναι σκέτη αποτυχία ... αν βάλεις στο google θα βρεις πάρα πολλά προβλήματα να οφείλονται σε αυτά τα τροφοδοτικά ...

Πέρυσι καλοκαίρι νομίζω πάλι την ίδια συζήτηση είχαμε στο forum.

Ωχ και θυμαμαι που ειχα παρει το λιμπερτι 100 ευρω και πιστευα πως θα ειναι καλο!

ειναι τοσο ευαισθητο τελικα?

Παντος πως γινεται σε τοσους υπολογιστες που δεν εχουν ups και πευτει το ρευμα να επιζουν και στον δικο μου να γινεται τετοια μανουρα?:063:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ!

Ωχ και θυμαμαι που ειχα παρει το λιμπερτι 100 ευρω και πιστευα πως θα ειναι καλο!

ειναι τοσο ευαισθητο τελικα?

Παντος πως γινεται σε τοσους υπολογιστες που δεν εχουν ups και πευτει το ρευμα να επιζουν και στον δικο μου να γινεται τετοια μανουρα?:063:

Στείλε και κανένα pm σε candyman ... νομίζω το θέμα με τα τροφοδοτικά το κατέχει περισσότερο από κάθε άλλον στο forum ... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Loipon teliosa tin exetastiki kai xeberdepsa kai tin sxoli!

Simera apofasisa na do ti egine telika me to pc mou.

Evala to trofodotiko tou paliou pc sto kenourgio kai doulepse!

opote leo kaike to enermax...

omos leo as dokimaso to enermax sto palio pc kai anavei!!!

Ti dialo?sto ena pc doulevei kai sto alo oxi??

Opote prospathisa na sideso sto neo pc pali to enermax kai na exo mono tin main kai cpu trofodosia la tipota!

Dena anavei me to enermax!

Ti ginete re pedia tha trelatho!

Epathe alergia sta enermax?

To palio trofodotiko einai ena zalman...

Vothia!!!!

P.S. To Greeklish converter den mou doulevei...Sorry gia ta greeklish!

Link to comment
Share on other sites

Αμα μουλαρωσει μητρικη της Asus με καποια μαρκα τροφοδοτικο δεν μπορεις να την συνεφερεις με τιποτα:046:

Θυμαμαι την δικη μου και καποια Antec που δεν ξεκινουσε με τιποτα,της εβαζες αλλο τροφοδοτικο ακομη και με χαμηλοτερο wattage και ολα καλα.

Μαλλον χρειαζεσαι αλλο τροφοδοτικο...τι αλλο να πω.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Τι να πεις!

Παντος απο την μια μερα στην αλλη το μηχανημα εγινε δαιμονισμενο...

ακος εκει να δουλευει με το παλιο zalman 400w και να μη δουλευει με το ενερμαξ 500!

Δηλαδη η παλιο gigabyte που εχω στον παλιο ειναι πιο δεκτικη απο την Asus?

Δεν βρισκω λογικη σε αυτα που συμβαινουν!

ΥΠαρχει κανεις που να γνωριζει απο εξωρκισμους?

Link to comment
Share on other sites

Τα εβγαλα ολα απο πανω (καρτες,μνημες,σκληροι κτλ) εχοντας την μεσα στο κουτι αλλα τιποτα!

Γιατι να παιζει ρολο το μπλοκαρισμα της μητρικης αφου με το παλιο τροφοδοτικο δουλεψε μια χαρα?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια βοηθεια!

Εκανατα εξεις:

1) μητρικη εκτως κουτιου με μονο επεξεργαστη επανω: Ενερμαξ ΟΧΙ Ζαλμαν ΝΑΙ

2) clear cmos τα ιδια.

3)Ενερμαξ στον παλιο η/υ με γκιγκαμπαιτ μητρικη ΟΚ

Τι διαολο?

Εχει χαλασει η οχι το τροφοδοτικο?

θελω να καταλαβω για να δω τι θα πω οταν το παω στο eshop για επισκευη...

Εκτος και αν εχουμε κανα κονε στο χαλανδρι και ξεμπερδεψω!! ;P

Παντος το ενερμαξ εχει εγγυηση 3 χρονια.

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που μπορω να υποθεσω ειναι οτι η γραμμη που δινει ρευμα στην μητρικη και τον επεξεργαστη δεν βγαζει την σωστη ταση και γι'αυτο η Α8Ν-SLI Premium δεν ξεκιναει,η Gigabyte μαλλον δεν ειναι τοσο απαιτητικη και δουλευει.

Παρτο πισω να σου μετρισουν ποσο ρευμα βγαζει η καθε γραμμη και να στο αλλαξουν αν εχει προβλημα αφου ειναι στην εγγυηση.

Βεβαια αυτοι μπορει να σου πουν οτι θελουν,οτι το τροφοδοτικο ειναι ενταξει κ.λ.π.αλλα δεν χανεις τιποτα να δοκιμασεις.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Το πηγα σημερα στο eshop.

Παραλιγο να μην το δεχτουν επειδη δουλευε στο μηχανημα τους.

Ευτυχως ο τεχνικος ηταν σωστος και παρατηρησε εναν σπινθηρα οταν παταγε το κουμπι του τροφοδοτικου.

Μου ειπαν πως λογικα αυριο θα με ειδοποιησουν για να γινει αλλαγη.

Επειδη τους εχει τελειωσει το ιδιο μοντελο, τι προτεινετε σαν τροφοδοτικο γυρω στα 97 ευρω?

Αναγκαστικα απο eshop.

Σας ευχαριστω πολυ ολους!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχει γινει τοσο καλη πλεον η HEC?

διαβαζα κατι στο φορουμ για τα thermaltake toughpower http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650644 καλα μου γαινονται αλλα εγω εχω μηνει στην εποχη που τα tagan ηταν τα καλυτερα... http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700673 αυτο τι λεει?αρκει το μπλε φωτακι να σβηνει...;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.