Jump to content



γίνεται να αυξήσω με κάποιο τρόπο την μνήμη τις κάρτας μου ?


hajis1442169245

Recommended Posts

Όχι εκτος και αν έχεις κάνα modified BIOs όπως πχ της DELL που βάζει στα pc της.

Όσο αφορά τα laptop εκεί επειδή η καρτα γραφικών είναι ενσωματωμένη με την μητρική μοιράζεται την μνήμη με την RAM αν και τώρα τελευταια γίνεται και με κάρτες γραφικών με ξεχωριστό cipset....

Link to comment
Share on other sites

ρωτάω διότι στο laptop μου λέει ότι η κάρτα γραφικών μπορεί να γίνει από 512mb 1g με την βοήθεια της ram , αυτό ισχύει και στα desktop ?

Παλιότερα (αισθάνομαι αρχαίος) οι κάρτες γραφικών είχαν υποδοχή για επέκταση μνήμης ... έτσι αγόραζες ξεχωριστά τα επιπλέον τσιπάκια μνήμης, τα τοποθετούσες πάνω στην κάρτα και γινόταν αναβάθμιση...

Εδώ και πολύ καιρό και με τον ξέφρενο ρυθμό αγοράς νέων καρτών γραφικών είναι πολύ πιο πιθανό να αγοράσεις νέα κάρτα παρά να αναβαθμίσεις την υπάρχουσα ... συνεπώς σταμάτησαν και οι κάρτες γραφικών να έχουν επιπλέον υποδοχές για επέκταση ...

Άσε που με τις διαφορετικές μνήμες που βάζει κάθε κατασκευαστής πλέον στην δικιά του κάρτα για να την διαφοροποιήσει από τον ανταγωνισμό γίνεται πανικός ... και να υπήρχε τέτοια δυνατότητα δεν θα μπορούσες να βρεις μνήμη ή να την κάνεις να συνεργαστεί με την υπάρχουσα ...

Αν η ερώτηση έχει να κάνει με το SLI που πήρε το μάτι μου σε άλλο thread τότε θα έπρεπε να ξέρεις ότι 2 κάρτες γραφικών με 320ΜΒ δεν συνεπάγονται μνήμη 2x320 αξιοποιήσιμη από το σύστημα αλλά μόνο 320ΜΒ ... ούτε και στην πλειοψηφία των περιπτώσεων άνοδο 2x στις επιδόσεις ...

Δυστυχώς το SLI σου θα μείνει με 320ΜΒ μνήμη ... περίμενε λίγο καιρό να πέσουν οι τιμές και πας σε GF 2xx

Link to comment
Share on other sites

ρωτάω διότι στο laptop μου λέει ότι η κάρτα γραφικών μπορεί να γίνει από 512mb 1g με την βοήθεια της ram , αυτό ισχύει και στα desktop ?

Γίνεται μόνο σε m/b που έχουν ενσωματωμένη κάρτα γραφικών. Σε κάρτες που είναι σε AGP ή PCIe δε γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα, στο laptop σου λεει πως η καρτα γραφικων σου "παιρνει" μνημη απο την ram του υπολογιστη.

Φανταζομαι πως ειναι ATI.

Αυτο δεν σημαινει πως μπορεις να προσθεσεις πραγματικη μνημη στην καρτα γραφικων σου αλλα η καρτα γραφικων, αναλογα με τις αναγκες καποιου παιχνιδιου, μπορει να αξιοποιησει μερος της μνημης του υπολογιστη.

Link to comment
Share on other sites

η κάρτα στο laptop είναι nvidia 8600m GT 512mb . γίαυτό ρώτησα μήπως μπορώ να το κάνω και στο desktop αλλα τελικά δεν γίνετε. ευχαριστώ πάντως

Γίνεται,αλλά μόνο στις ενσωματωμένες στα motherboard κάρτες γραφικών...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.