Jump to content



Βιντεοκάμερα... HD ή όχι...; ΤΕΛΙΚΑ ΝΑΙ !!! Πείτε μου καλορίζικο - CANON HF10


apotsi

Recommended Posts

Μετά την αγορά του Home Cinema, σειρά τώρα έχει μιά βιντεοκάμερα. Δεν ξέρω όμως τί να διαλέξω. Ερωτήσεις:

1. Υποθέτω ότι για καλύτερα να πάω σε κάποια που έχει σκληρό δίσκο. Έτσι δεν είναι;...

2. High Definition ή όχι; Αν ναι, αξίζει τα πολλά παραπάνω λεφτά;

3. Τί μάρκα/μοντέλο;

Ενδεικτικά... http://www.kotsovolos.gr/site/products.jsp?catid=13651

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Καμερες με τον σκληρο δισκο σου προσφερουν πολυ χωρητικότητα, μπορεις να γραψεις απο μεχρι και 40 ωρες. Το θεμα ειναι οτι καθε φορα που θα τραβας ενα βιντεο θα εισαι υποχρεωμένος να το κατεβαζεις στο pc και να κανεις την μετέπειτα επεξεργασία μεχρι το burn σε καποιο δισκακι η να το γραφεις σε καποιο επιτραπεζιο dvd recoreder. Εαν εχεις την ορεξη να ασχολεισαι καθε φορα τοτε τεχνολογικά ειναι οι καλυτερες καθως επιλέγεις εσυ τα σταδια ποιοτητας εγγραφης και μιας και υπαρχει πολυς αποθηκευτικός χωρος (εν αντίθεσή με το dvd) μπορεις να γραψεις σε πολυ υψηλη ποιοτητα.

Απο την αλλη με τις dvd γραφεις το δισκακι και το εχεις ετοιμο για χρηση (μετα το finalize). To αποτελεσμα ποιοτικα ειναι σχετικα μετριο αλλα αποδεκτο απο σχεδον ολους τους χρηστες. Στα μειον η χωρητικότητα (30 λεπτα) και η αδυναμια επιτοπου μονταζ πχ παλια γυρια την κασετα και εγραφα απο πανω κατι που δεν ηθελα να κρατησω, τωρα ειναι ολοκληρη διαδικασια.

Απο την αλλη υπαρχουν και οι υβριδικές HDD και DVD σε ενα απο την Hitachi. Πολυ καλη λυση για τους αναποφάσιστους και για τους tech maniacs. Μονο μειονεκτημα οι ελαφρως αυξημενες διαστασεις.

Το HD δυστηχως αξιζει. Ειδικα οι κατοχοι μιας tv LCD η Plasma που θα μπορουν να βλεπουν την διαφορα εντονα. Οπως και να το κανουμε το HD προσφερει πολυ ευκρινια και μηδαμινή συμπιεση οποτε εχουμε ενα αποτελεσμα χωρις artifacts, pixels κτλ. Και εδω εξαρταται απο το ποσο πολυ σε ενδιαφέρει το κοματι ''βιντεοσκοπω'' αν την θες για περιστασιακές καταστασεις 1 2 φορες το χρονο μαλλον χαραμι θα παει.

Απο μαρκες αν και σαν εταιρια πολλες φορες εχω δειξει δημοσια την δυσανασχέτηση μου στο κομματι καμερα η sony ειναι μπροστα σε θεματα ευχρηστιας, αντοχης και επιδοσεων, (ειναι τα μονα made in japan sony). Σε dvd cams πολυ καλη ειναι και η Hitachi.

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγω τη γνωμη μου μιας και το εψαχνα το ζητημα αρκετο καιρο.

Σαφως κι αξιζει το HD.

Συμφωνα με διαφορα "ειδικα " site και fora, το καλυτερο αποθηκευτικο μεσο οσον αφορα τη μετατροπη μετα παραμενει το DV (κασετουλα)

Ο σκληρος δισκος βολευει, αλλα ακομη υπαρχει καποιο θεμα με τους codecs που κανουν συλληψη και τη μετατροπη του video απο το pc (δεν υπαρχουν και πολλα προγραμματα που το υποστηριζουν)

Aπο εκει και περα πολυ καλη λυση εναι και οι καμερες με flash memory (ειτε built in ειτε με τη μορφη sdhc καρτουλας)

Ειδικα οι HF10 και HF100 της Canon εχουν εξαιρετικα specs και reviews.

Το DVD σαν φορμα εγγραφης μαλλον ειναι ψιλοαποτυχημενο.

Γενικα , παρα πολυ καλο site για να βγαλεις καποια ακρη με τον θαυμαστο κοσμο της βιντεοκαμερας ειναι το http://www.camcorderinfo.com/

Εδω μαλιστα εχει και πινακα με τις καλυτερες συμφωνα με τις μετρησεις που εχουν κανει στα κατα καιρους reviews τους.

Ελπιζω να βοηθησα λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Οπότε πάμε σε HD. Αποθηκευτικό μέσο; Γιατί πιστεύω ότι καλύτερος είναι ο δίσκος; Άσε που κάποια στιγμή θα μπορώ να την ανοίξω και να της πετάξω έναν 60άρι μέσα ή και παραπάνω... :)

Link to comment
Share on other sites

Κατι αλλο που πρεπει να εχεις στο μυαλο σου Τολη, ειναι το ποσο καλα τα καταφερνουν σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου.

Και δεν μιλαω για σκοταδια αλλα για συνθηκες εσωτερικου χωρου.

Εχω δει low-end Canon (οτι πιο φτηνο) να γραφει και το αποτελεσμα για τα δικα μου δεδομενα, και χωρις να εχω εμπειρια, να ειναι απαισιο.

Δεν εχω να προτεινω κατι γιατι απλα δεν ξερω, απλα εχε υποψη σου αυτη την παραμετρο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πιστεύω ότι καλύτερος είναι ο δίσκος;

Καλυτερος σε τι;

Μαλλον δε διαβασες το post μου.Εκτος κι αν εννοεις σε θεμα ευκολιας.Τοτε μαλλον ναι, ειναι καλος.Οχι καλυτερος ομως, η καρτουλα ειναι ακομη πιο ευχρηστη.Παντα βεβαια καθοριστικος παραγων ειναι και το ποσο που διαθετει ο καθενας μας.

Link to comment
Share on other sites

Μια που μιλαμε για το μεσο αποθηκευσης, κι επειδη οπως τονισα δεν εχω ιδεα απο camcorders, βλεπω οτι η ουσια ειναι τι προτιμαει ο κατοχος.

Οταν ερθει και η δικη μου ωρα για αγορα, ελπιζω να μπορεσω να ξεκαθαρισω το τοποιο.:)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον σε HDD ή σε memory cards με βλέπω να καταλήγω. Τα μαγνητικά μέσα (DV, mini-DV) είναι αρκετά πίσω και δεν νομίζω ότι τα οπτικά (DVD) είναι και ότι καλύτερο.

Οι κάρτες μνήμης τώρα... δεν ξέρω τί παίζουν. Αλλά νομίζω ότι κι αυτές θα είναι αρκετά ευαίσθητες... Κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά καλό μέσο είναι οι κάρτες SD High capacity αλλά δεν μας είπες πόσα χρήματα διαθέτεις για αγορά, αν είσαι στα 1000Ε περίπου τότε πήγαινε σε Canon HF10/HF100 αν διαθέτεις λιγότερα (600-400) προτίμησε Panasonic η Canon με σκληρό δίσκο η κάρτα SDHC(προτείνω).

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω ομως πως η χρηση memory cards σε βγαζει απο την ανησυχια του "Κι αν χαλασει ο δισκος τι κανουμε?"
Αυτός είναι ένας λόγος που έχω σκεφτεί να πάω σε κάτι με memory card. Ένας άλλος λόγος είναι το μέγεθος της κάμερας και το βάρος της που αλλάζει σε σχέση με αυτές με τον δίσκο.
Αρκετά καλό μέσο είναι οι κάρτες SD High capacity αλλά δεν μας είπες πόσα χρήματα διαθέτεις για αγορά, αν είσαι στα 1000Ε περίπου τότε πήγαινε σε Canon HF10/HF100 αν διαθέτεις λιγότερα (600-400) προτίμησε Panasonic η Canon με σκληρό δίσκο η κάρτα SDHC(προτείνω).
Δεν ξέρω ακόμα πόσα είναι το "ταβάνι" μου. Για πες κανένα μοντέλο να δώ...
Link to comment
Share on other sites

Αφου οχι DV, Canon HF100 αβλεπι.

Εκτος κι αν πιστευεις οτι τα 16 gb onboard flash μνημης αξιζουν τη χρηματικη διαφορα.

Και βεβαια, για ακομη μια φορα, οι εγχωριες τιμες ειναι εξωφρενικα υψηλες σε σχεση με τις αμερικανικες...

Kαι η διαφορα i απο p ειναι στo οτι το ενα ειναι interlaced και το αλλο progressive σημα.

http://en.wikipedia.org/wiki/1080i

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η Canon TX1 με ανάλυση 720p η οποία έχει καλή τιμή 350€.

Παίρνει κάρτες SD High capacity. Είναι πολύ μικρή και φτιαγμένη από αλουμίνιο. Είναι και Made in Japan.

Το μόνο μειονέκτημα που της βρίσκω είναι η έλλειψη HDMI (έχει USB και component).

Link to comment
Share on other sites

ME 1000!! η HF10 τα αξίζει :) αν είχα λεφτά θα έλεγα να πάρεις και για εμένα :/

Έχω γράψει και αυτόν τον οδηγό που λέω στοιχεία για videoκάμερες

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=39199

Θα μπορούσε να ήταν sticky..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.