Jump to content



Προβλημα στο laptop


bfc_xxx

Recommended Posts

Ξαφνικά το λαπτοπ εκει που δουλευε κανονικά άρχισε να δείχνει την εικόνα μεσα στα windows πολυ αχνα.

Πριν μπει στα windows πχ στο bios φαινεται κανονικά. Σε safe mode φαινεται στην αρχη κανονικα (εκει που δειχνει ποιους drives φορτώνει) και μολις φοτωσει καποιον driver τα δειχνει αχνα.

Το ιδιο και σε ubuntu ξεκιναει κανονικά την εγκατασταση και ξαφνικα σε καποιο σταδιο (σε συγκεκριμενο) αρχιζει και τα δειχνει αχνα.

Σε εξωτερική οθόνη πάντα φαινονται κανονικά και χωρις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αν κουνήσεις μπρος πίσω την οθόνη του Λαπτοπ μπας και επανέρχεται το σήμα? Φοβαμαι μήπως είναι θέμα backlight από κομμένο καλώδιο τροφοδοσίας ρευματος που πάει πάει στην μητρική (φθαρμένο από το άνοιξε κλείσε..).

Link to comment
Share on other sites

Πρωτος υποπτος : Fl inverter. Αν ειναι αυτος μικρο σχετικα το έξοδο.

Δευτερος υποπτος : Οθονη. Αν ειναι αυτη μεγαλο το εξοδο.

Τριτος υποπτος : Κεντρικη πλακετα/καρτα γραφικων. Και σε αυτη την περιπτωση μεγαλο το εξοδο.

Για καλωδιοταινια, το αποκλειω, τουλαχιστον ετσι οπως περιγραφεις το συμπτωμα. Μαλλον αποκλειω και την οθονη αφου σε bios δειχνει κανονικα. Πολυ φοβαμαι την περιπτωση της πλακετας, αλλα αν δεν περασει απο ελεγχο δεν μπορουμε να σε βοηθησω παραπανω. Ελπιζω αυτες οι λιγες πληροφοριες να σε οδηγησουν στο συμπερασμα.

Υ.Γ. Σε σπανιοτατη περιπτωση μου εχει τυχει να ειναι (απιστευτο κι ομως αληθινο) software προβλημα και να το κανει μονο οταν μπουκαρει στο λειτουργικο.

Link to comment
Share on other sites

Η μάρκα είναι Sony.

Εγγύηση δεν έχει είναι παλιό.

Οταν το κάνω μπρος πίσω δεν επανέρχεται.

Και εγώ στην αρχή σκέφτηκα για Inverter η κομμένο καλώδιο αλλά δε θα το έκανε και πριν μπει στο λειτουργικό?

Εγώ πιστεύω ότι κάτι γίνεται με τη κάρτα γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

Σωστο το συμπερασμα σου.

Κι εγω αυτη την εντυπωση εχω απο την περιγραφη σου αλλα δεν το ειπα ευθεως για να μην σε απογοητευσω.:)

Δεν απογοητεύομαι καθόλου. Ούτε το πρώτο ούτε το τελευταίο θα είναι που μένει ξερό στα χέρια μου. :046:

Αλλά θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι ακόμα. Αν υποθέσουμε ότι είναι η κάρτα γραφικών τότε γιατί στην εξωτερική οθόνη δείχνει κανονικά?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εισαι τυχερος.

Μου εχουν τυχει περιπτωσεις οπου:

Δειχνει σωστα μεσα και λαθος εξω.

Δειχνει σωστα εξω και λαθος μεσα.

Δειχνει μεσα εξω λαθος και μαλιστα με διαφορετικο "σφαλμα", πχ μεσα μαυρη κι εξω γραμμες και artifacts.

Στην περιπτωση σου αυτο σημαινει πως, οσο αντεχει, μπορεις να το χρησιμοποιησεις ως desktop pc με μια εξωτερικη οθονη.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι φαγωμένο καλώδιο απο την χρήση τότε η οθόνη του Λαπτοπ δεν τροφοδείτια σωστά και δεν δειχνει όπως πρέπει ενώ σε εξωτερική οθόνη δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Σε Βιος δεν υπάρχειπρόβλημα γιατί δείχνει μόνο 2 χρώματα και άρη μικρότερη καταπόνηση...

Link to comment
Share on other sites

Λύθηκε το πρόβλημα. Δε θα πιστεψετε τι ήταν.

Οταν κλεινουμε την οθόνη υπάρχει ενας διακόπτης που κλεινει τη φωτεινότητα της οθόνης που ενεργοποιείται με ένα γατζάκι που σπρώχνει ένα έλατήριο. Αυτό το ελατήριο είχε κολήσει και η φωτεινότητα ήταν πάντα κλειστή. Προφανώς ο διακόπτης της φωτεινότητας ενεργοποιείται όταν φορτωθεί ο driver γι'αυτο πριν μπει σε λειτουργικό η φωτεινότητα ήταν κανονική.

Τελικά δεν είμαι πιο έξυπνος από ένα 10χρονο :046:

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτό είπα και εγώ για καλώδιο τροφοδοσίας και backlight αλλα δε φαντάστηκα ότι μπορεί να έχει κολλήσει το κουμπί...Χμ. θα το βάλω στη λίστα με τις πιθανές λύσεις στο μέλλον.

Ευχαριστώ όσους συμμετείχαν και για την λύση που έκανες το κόπο και μας την είπες. Το θέμα κλεινει εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.