Jump to content



8800GTS 640MB VS ATI4850


artking

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Βασικά ψήνομαι να πάρω την νέα ΑΤΙ 4850, αλλά έχω ένα βασικό πρόβλημα. Δεν θέλω να δώσω λεφτά αυτή τη στιγμή για τροφοδοτικό. Η ερώτηση μου αφορά την κατανάλωση της 4850 σε σχέση με την τωρινή μου κάρτα NVidia 8800GTS(640MB). Το υπόλοιπο σύστημα είναι:

Phenom X4 9850

2x2GB Corsair DDR2 800MHz 5-5-5-18(XMS νομίζω βαριέμαι να δω :p )

ASUS M3A32-MVP Deluxe

1 DVD-RW

1 Seagate 320GB 16MB cache SATA2

1 Seagate 500GB 32MB cache SATA2

SB Audigy 2 ZS

Gigabyte wifi pci

1 fan 12cm

1 fan 8cm

Τροφοδοτικό είναι το Seasonic 500W S12(όχι 80+) το οποίο κρατάει μια χαρά, απλά ζεστένεται λίγο παραπάνω δεδομένου ότι η νέα μου ψύκτρα στέλνει τον αέρα κατευθείαν μέσα του.

Το ερώτημά μου είναι αν θα είμαι καλυμμένος με την 4850 αντί της 8800GTS με αυτό το τροφοδοτικό. Στα υπόψην ότι σκοπεύω να βάλω και μια aftermarket ψύκτρα στην κάρτα που έχει 2 ανεμιστήρες των 8cm πάνω. Νομίζω ότι θα είμαι οκ, αλλά δεν ορκίζομαι κιόλας...

Edit: Το eXtreme Power Supply Calculator μου βγάζει 417W στο σύστημα για την 8800GTS και 421 για την 4850, οπότε υπολογίζω ότι θα είμαι κομπλέ, αλλά οι γνώμες σας είναι πάντα ευπρόσδεκτες. :)

Link to comment
Share on other sites

Αφενός ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Αφετέρου να απαντήσω στον Πυρήνα πως η μητρική μου υποστηρίζει crossfire και μπορώ να αλλάξω σε 4850 με πολύ μικρό κόστος και να κάνω crossfire με 2η κάρτα σε 6 μήνες πχ. που η κάρτα θα πωλείται καινούργια 70 ευρώ. Άσε που είμαι AMD-άκιας και ATI-άκιας(από πριν την εξαγορά)! :D:p

Edit: Μην ξεχάσω να αναφέρω πως πουλάω την κάρτα μου: http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?p=427663#post427663

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Λέτε να μην αντέξει? Τόσο πολύ ρεύμα τραβάει η καρτούλα?

Η κάρτα τραβάει σχετικά πολύ σε idle πράγμα που επιβαρύνει το τροφοδοτικό αρκετά πιστεύω. Εκτός αυτού τα akasa προσωπικά τα θεωρώ αμφιβόλου ποιότητας. Για λαμπάκια καλή είναι... για τροφοδοτικά όμως; Σκέψεις κάνω πάντα ε...

Link to comment
Share on other sites

btw η 4850/4870 έχει linux support από τους official drivers (8.7)

Όσο για το Akasa 450W τροφοδοτικό, αυτό έχει 14-16Α peak load για την 12v1 & 12v2. Οι κάρτες στα κουτιά συνήθως γράφουν "400W" άρα 99% θα το σηκώσει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.