Jump to content



Αποτυχημένο clone disc.


melissa_virus

Recommended Posts

Αγόρασα έναν από τους seagate 500ari με 32mb buffer. Τον χώρισα σε 2 partition για να έχω στο πρώτο τα windows και το 2ο αποθηκούλα… Επειδή όμως έχω μαλώσει με τα format τα τελευταία χρόνια, μόνο αν δεν υπάρχει καμία άλλη λύση… με το hirent … έκανα disc clone μπλα μπλα, partion προς partition αντιγραφή. Όλα ok, αντιγράφηκαν μια χαρά τα windows από τον παλιό δίσκο στον new. Το θέμα είναι ότι δεν παίζουν…

Όταν είναι και ο παλιός δίσκος πάνω, μπαίνει στα windows. Αν και έχω την εντύπωση ότι ενώ επιλέγω να μπεί από τον new δίσκο μπαίνει από τον παλιό.

Όταν αφήσω μόνο του τον new βγάζει έναν error που λέει αν θυμάμαι καλά ότι δεν υπάρχει εγκατάσταση στο δίσκο…

τι λέτε να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

μηπως σου βγαζει μηνυμα οτι δεν υπαρχει bootloader η κατι τετοιο?

Αν ναι μπαινεις απο την recovery console του cd εγκαταστασης των windows και δινεις fixmbr ή fixboot αν θυμαμαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι παιδιά αυτό ήταν. thanks

Το έφτιαξα πριν λίγο.

Μπήκα με το cd των xp prof sp2 και στο repair έκανα fixboot και fixmbr.

Όλα εντάξει.

Κανονικά win2003 sp2 έχω αλλά για κάποιο λόγο όταν έβαλα αυτό το cd για να κάνω repair δεν μου εμφάνιζε το πρώτο μενού με την επιλογή για repair, προσπερνούσε αυτό το σημείο και πήγαινε απευθείας για εγκατάσταση των win. Τι κουλό και αυτό… Δεν πειράζει αφού έγινε η δουλειά με την κονσόλα των xp prof sp2 μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.