Jump to content



EXTERNAL DISK TEMP!


GPOWER

Recommended Posts

Αγαπητοι συνforumιτες εχω ενα εξωτερικο δισκο seagate freeagent 250 gb:fear: με τον οποιο αντιμετωπισα τα εξης:εχω μονιμα το everest να τρεχει οταν εχω ανοικτο τον υπολογιστη ωστε να μου δειχνει στο τραy θερμοκρασιες και αλλα.Την θερμοκρασια του συγκεκριμενου δισκου δεν την εδειχνε οποτε υπεθεσα οτι δεν εχει sensor.παραλληλα παρατηρησα οτι οταν συνδεα τον δισκο στη usb αυτος δεν εμπαινε ποτε στην εξοικονομιση ενεργειας και σχεδον ποτε δεν εκανε ασφαλη καταργηση(το αποσυνδεα χωρις αυτη) ενωη θερμοκρασια του στα πλαστικα μετα απο μια ωρα ηταν γυρω στους 35-40 βαθμους.Kαποια στιγμη μετα απο πολυ ψαξιμο για το τι φταιει μπαινοντας στο κυριως προγραμμα του εverest ειδα οτι εδειχνε την θερμοκρασια του 61 βαθμους απλα δεν το εδειχνε στο τray!!!σταματωντας την λειτουργια του everest τοτε αυτο σταματησε να τον απασχολει οποτε εμπαινε πλεον και στην εξοικονομιση και εκανε ασφαλη καταργηση.Στο standby παντως η θερμοκρασια επεφτε και εμενε στους 52 βαθμους(hard disk sentinel kai everest δειχνουν το ιδιο) που δεν θα επρεπε γιατι εναι υψηλη(το hard disk sentinel στο ιστογραμμα το δειχνει κοκκινο),ποσο μαλον που πριν μου δουλευε 60 με 65 βαθμους!!!Με αυτα σκεφτομαι να τον παω για RMA λογω οτι ζεσταινεται πολυ και κινδυνευω να χασω πολυτιμα δεδομενα αν συμβει το αποφευκτεο αλλα πρωτα θα ηθελα να ρωτησω ποσο συνηθως δουλευουν σε εσας οι εξωτερικοι δισκοι σε standby kai κανονικη λειτουργια(θερμοκρασια).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.