Jump to content



Πρωτα μου βηματα Overclock σε 754socket


cast128dreams

Recommended Posts

Eως εντελως ασχετος με το θεμα overclock εδω και πολυ καιρο τελικα ηρθε η στιγμη οπου αρχησα να μπαινω στο τρυπακι.

Για αρχη με βοηθησε ενας φιλος εας ειναι καλα το pc technology,και οτι διαβαζα απο εδω και απο εκει.

Λοιπον αντιμετωπιζω το εξης προβλημα.Εχω εναν athlon 2800+ σε socket 754 με συχνοτητα 1,8 giga.

Εχω CPU clock ratio:9X

spead spectrum:disable

οταν αναιβαζω CPU host freguence 210mhz(αρχικο 200mhz)το pc ανοιγει κανονικα και μετα bootαρι και τα windows.Ολλα σταθερα.Η Ram τρεχει στα 420mhz(απο 400) και ο επεξεργαστης ανεβαινει στα 1,8880 καπου εκει.

Παμε λοιπον.....αναιβαζω και αλλο το CPU host freguence στα 220mhz.H ram τωρα τρεχει στα 435mhz και ο επεξεργαστης τωρα τρεχει στα 1,980ghz(καπου εκει πανω κατω).Ολλα καλα το Pc ξεκιναει,ανοιγει το bios κανονικα αλλα τα windows δεν λενε να ανοιξουν,τρωο απανοτα reset και μηνυμα να γραφει:Windows can not locate a missing file:windows/system/configur.(κατι τετοιο τελως παντων.

Ξερει κανεις τι παιζει με τα χp?Λετε με ενα format να γινει τιποτα?

Επισης για ολλα αυτα ρολογια στην ram εβαλα:

Cas leatence:3

Ras to cas:3

Min ras active time:8

Low precharge time:3

memory timings:2t

Link to comment
Share on other sites

μηνυμα να γραφει:Windows can not locate a missing file:windows/system/configur.(κατι τετοιο τελως παντων.

Μόλις κατέστρεψες την εγκατάσταση των Windows. Με ένα repair όμως συνήθως φτιάχνονται αυτά τα προβλήματα. Και φυσικά με format...

Η μητρική που δουλεύεις μάλλον δεν έχει PCI lock. VIA K8T800 και nForce3-150 δεν είχαν PCI-lock.

Επίσης, overclocking χωρίς να ανεβάσεις ρεύματα, δεν κάνεις. Έστω και λίγο θα πρέπει να ανεβάσεις το voltage του επεξεργαστή. Ακόμα, οι μνήμες σου δε ξέρεις αν ανεβάζουν συχνότητα. Όρισέ τις σαν DDR333. Τέλος, επειδή το nForce δεν αντέχει μεγάλα HTT καλό θα ήταν να ρίξεις τον πολλαπλασιαστή του HTT στο 3 (αν έχεις nForce).

Link to comment
Share on other sites

Μόλις κατέστρεψες την εγκατάσταση των Windows. Με ένα repair όμως συνήθως φτιάχνονται αυτά τα προβλήματα. Και φυσικά με format...

Η μητρική που δουλεύεις μάλλον δεν έχει PCI lock. VIA K8T800 και nForce3-150 δεν είχαν PCI-lock.

Επίσης, overclocking χωρίς να ανεβάσεις ρεύματα, δεν κάνεις. Έστω και λίγο θα πρέπει να ανεβάσεις το voltage του επεξεργαστή. Ακόμα, οι μνήμες σου δε ξέρεις αν ανεβάζουν συχνότητα. Όρισέ τις σαν DDR333. Τέλος, επειδή το nForce δεν αντέχει μεγάλα HTT καλό θα ήταν να ρίξεις τον πολλαπλασιαστή του HTT στο 3 (αν έχεις nForce).

Eυχαριστω για της απαντησης.

Κοιτα τα windows ανοιγαν κανονικα αλλα εφοσον εκανα τον επεξεργαστη να δουλευει στα 1,980ghz τοτε ετρογα resets με το σφαλμα που εγραψα.Οταν ειχα τα ρολογια στα μαμα τοτε ανοιγαν κανονικα τα windows.

Tελικα οπως και να εχει εκανα format.Δεν εχω δοκιμασει ακομα τιποτα εαν βγαζει παλι κανενα σφαλμα με overclock.

Πρωτου κανω format δοκιμασα αυτα που μου ειπες.

1)ανεβασα το voltage του επεξεργαστη απο 1,5 στα 1,6(ειχε και 1,5.5)

2)Την μνημη δεν την αλαξα με τα ρολογια της να ειναι 3-3-8-2 και 2Τ

3)εαν λεγοντας "πολλαπλασιαστή του HTT στο 3" εννοεις το CPU clock ratio τοτε ενταξει γιατι το εβαλα στο 3Χ(αρχικο 9Χ) (με κ8τ800)

4)τελος εβαλα CPU HOST Freguence στα 220mhz.

To αποτελεσμα ηταν να τρεχει ο επεξεργαστης στα 880mhz:103: και της μνημες μου να ειναι στα 440mhz(αρχικες μαμα 400mhz)

Πρωσπαθησα αλλη μια φορα βαζοντας το CPU clock ratio στα 9Χ και το cpu host freguence στα 222mhz.Την ταση του επεξεργαστη μου στα 1,6 και της μνημες στα 3-3-8-3 και 2Τ.

Το Pc δεν ανοιγε καθολου και επρεπε να κανω Bios reset απο τα Jumpers στο motherboard.Τα ρολογια ηρθαν στα μαμα και το pc ανοιξε.Ε μετα εκανα το format.

Οντως η motherboard εχει chipset κ8τ800 και μαλον δεν εχει pci lock οπως λες.Αληθεια που βοηθαει το Pci lock?

Eπισης δεν βρηκα καμια επιλογη για να ριξω της μνημες μου στα 333mhz.

Υπαρχει τροπος?

Τι λετε θα μπορεσω να αναιβω στα 2giga και να ειναι και σταθερος?Παντως η εγω πρεπει να μαθω πολλα ακομα η η motherboard μου δεν ειναι και για πολα πολα.τι να πω.

καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Εσύ άλλαξες τον πολ/στή του επεξεργαστή κι όχι του ΗΤΤ.Γι'αυτό και τα λiγα mhz.Διάβασε τον οδηγό που σου έγραψα παραπάνω και μετά λύνουμε τις όποιες απορίες σου.Είναι γραμμένος για Nforce4 ,αλλά θα σε βοηθήσει σε κάποιες έννοιες.

Αν δεν έχει Pci lock δύσκολα θα κάνεις δουλειά,καθ'οτι μαζί με το fsb/HTT,ανεβαίνει κι η τιμή του pci πάνω από 33mhz και το σύστημα δεν ξεκινάει..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.