Jump to content



Πρόβλημα με ανάγνωση Dual Layer Δίσκων


malmsteenjl

Recommended Posts

Εχω ένα DVDRW της NEC δεν θυμάμαι το μοντέλο περίπου 2 ετών.

Αποφάσισα επιτέλους να κάνω back up σε 8.5GB δισκους dual layer.

(Μέχρι τώρα δέν είχα ξαναγράψει Dual μόνο απλά)

Έκαψα 2 φορές τον ίδιο δίσκο.

Μια με Imgburn

και

Μιά με nero 8 micro.

Το πρόβλημα είναι ότι δέν διαβάζονται στο pc στο οποίο τα έκαψα.

Δηλαδή Το λάπτοπ μου και το 2ο pc τα διαβαζουν κανονικά και καθαρά χωρίς κολύματα.

Αλλά το κύριο Pc απο το οποίο τα έγραψα δέν τα διαβάζει.

Τι μπορεί να φταίει?

Επίσης να αναφέρω ότι μέχρι πριν το τελευταίο Φορμάτ (πριν 5 μέρες) δέν είχα κάποιο πρόβλημα με ταινίες και παιχνίδια DUAL layer.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς έχει πρόβλημα με τα συγκεκριμένα δισκάκια.Κι εμένα τα πρώτα Philips 2x τα διάβαζε άψογα.Tα καινούρια 8x πρέπει να τα βάλω 2 φορές,αλλά τελικά τα διαβάζει και τα γράφει δίχως προβλήματα..

Link to comment
Share on other sites

Aπλά τα παλιά NEC έχουν (δικαίως) τη φήμη ως τα χειρότερα "διαβαστήρια" που υπάρχουν, παρ' όλο που κάνουν εξαιρετικές εγγραφές.

Δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που δε μπορούν ούτε το δισκάκι που έγραψαν να διαβάσουν σωστά.

Αφού διαβάζεται μέχρι και απ' το laptop σου χωρίς προβλήματα, το δισκάκι είναι γραμμένα άριστα.

Link to comment
Share on other sites

Με κανα Firmware θα αλλάξει τίποτα?

Επίσης τα δισκάκια είναι της Imation 8Χ.

Ευτύχώς έχω και το εξωτερικό το LG θα το δοκιμάσω και εκεί.

Το πρόβλημα είναι ότι αυτά που έγραψα είναι αρχεία Back up για τον συγκεκριμένο υπολογιστή και θέλω να μπορέι να τα διαβάζει.

Ευχαριστώ για τις αποψείς σας

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.