Jump to content



7800gtx overclock και τοίχος


vagos2221416003330

Recommended Posts

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΜΙΑ NVIDIA 7800GTX stock 430/1200Mhz με τη stock ψυξη παει 445/1300 και ειναι οκ, μετα στα 470 και 1400 αμα την ζορισω πολι πεταει καμια παραπανισια γραμμή (particle νομίζω τα λενε?).και στα 500/1450 δεν με αφήνει να πατήσω καν τις συχνοτητες..μια φορα με αφησε που το παλευα ωρα και εφαγα παγωμα οθόνης.(Οι θερμοκρασιες είναι 30βαθμοι σε idle,kai 45-55 σε full load) αλλαξα ψυκτρα και εβαλλα την ZalmanZ-Machine GV1000 VGA Cooler και πάλι τα ιδια εχω..τι να κανω για να την ανεβάσω?θέλω να φτασω τουλαχιστον 600/1500..

εχω τους τελεφταιους drivers τις nVidia (οχι οτι είχε διαφορα και με τους παλιους που δοκίμασα) καμια ιδέα??

Link to comment
Share on other sites

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΜΙΑ NVIDIA 7800GTX stock 430/1200Mhz με τη stock ψυξη παει 445/1300 και ειναι οκ, μετα στα 470 και 1400 αμα την ζορισω πολι πεταει καμια παραπανισια γραμμή (particle νομίζω τα λενε?).και στα 500/1450 δεν με αφήνει να πατήσω καν τις συχνοτητες..μια φορα με αφησε που το παλευα ωρα και εφαγα παγωμα οθόνης.(Οι θερμοκρασιες είναι 30βαθμοι σε idle,kai 45-55 σε full load) αλλαξα ψυκτρα και εβαλλα την ZalmanZ-Machine GV1000 VGA Cooler και πάλι τα ιδια εχω..τι να κανω για να την ανεβάσω?θέλω να φτασω τουλαχιστον 600/1500..

εχω τους τελεφταιους drivers τις nVidia (οχι οτι είχε διαφορα και με τους παλιους που δοκίμασα) καμια ιδέα??

Καλά το τι θες, δε σημαίνει ότι γίνεται κιόλας..

Βλέπεις ότι στα 1400 είσαι ήδη οριακά και θες να δώσεις και άλλα 100Mhz παραπάνω?Αυτά απλά δε γίνονται.

Όπως σου ανέφερε και ο άλλος φίλος, αν είσαι έτοιμος να παίξεις με ρεύματα, κολλητήρια κλπ, ψάξε να δεις κανένα σχετικό άρθρο για να δεις που είναι οι διάφορες αντιστάσεις κλπ που χρειάζονται πείραγμα.

Αλήθεια γιατί θες να την σκίσεις τόσο?Για πειράματα την έχεις ή για βασική κάρτα?

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΛΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΕ ΤΗ ΑΡΧΙΚΗ ΨΥΚΤΡΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΧΡΟΝΙΣΜΟΥΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΦΤΕΡΜΑΡΚΕΤ.....ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΟΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΕΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΜΗΖ?ΝΟΜΙΖΩ ΘΕΛΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΡΕΥΜΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΩ....ΚΑΝΕΝΑ ΣΧΕΤΙΚΟ ΑΡΘΡΑΚΙ???ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ......

Link to comment
Share on other sites

thx για το link αλλα πραγματικά δεν ξέρω τίποτα απο μολίδι κτλ... είδα τα mods αλλα δεν κατάλαβα και πολλά.....δεν ξέρω πως μπορώ να τα κάνω.....άλλος τρόπος υπάρχει?

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΕΝ ΜΕΡΗ..ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΣΤΑ 500/1500 ΜΕ ΛΙΓΟ ΡΕΥΜΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ 1,4@1,55 ΚΑΙ ΑΠΟ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ ΕΧΩ 75 ΣΕ FULL ΣΤΑ ΠΟΣΑ ΕΠΙΒΡΑΔΥΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΑ ΠΟΣΑ ΚΑΙΓΕΤΑΙ?ΔΉΛΑΔΗ ΕΧΩ ΛΙΓΟ ΧΟΡΟ ΝΑ ΣΗΚΩΣΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΤΑ ΡΟΛΟΓΙΑ Η ΟΧΙ?

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΕΝ ΜΕΡΗ..ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΣΤΑ 500/1500 ΜΕ ΛΙΓΟ ΡΕΥΜΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ 1,4@1,55 ΚΑΙ ΑΠΟ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ ΕΧΩ 75 ΣΕ FULL ΣΤΑ ΠΟΣΑ ΕΠΙΒΡΑΔΥΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΑ ΠΟΣΑ ΚΑΙΓΕΤΑΙ?ΔΉΛΑΔΗ ΕΧΩ ΛΙΓΟ ΧΟΡΟ ΝΑ ΣΗΚΩΣΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΤΑ ΡΟΛΟΓΙΑ Η ΟΧΙ?

Μια 7600gs που είχα,της ειχα κάνει pencil mod θυμάμαι,και μόλις έτρεχα το atitool έπιανε 125 βαθμούς στο 1 δευτερόλεπτο με στοκ ψυξη.

Κι όμως δεν κάηκε...

Της έβαλα μια zalman και έπεσε στους 90

Κάηκε μετά απο ένα μήνα....

Link to comment
Share on other sites

ωχ!δηλαδη 90ειναι πολύ ετσι?αρα να μην clockaro αλλο.....????σου κάηκε γιατί την κλόκαρες κιαλλο η απλα ετσι γιατι 90ειναι πολύ?εγω τωρα τι να κάνω?

Οχι εμένα μου κάηκε λόγω του pencil mod.

Η κάρτα δεν γίνεται να καεί από υψηλές θερμοκρασίες,απλά μειώνεται ο χρόνος ζωής της...

Πάρε μια aftermarket ψυκτρα και θα πέσουν οι θερμοκρασιες...

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΑΥΤΟ:

Zalman Z-Machine GV1000 VGA Cooler .ΕΧΩ ΣΕ FULL76 με 1,5vcore αντί 1,4v

και clocks 490/1300.ΣΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ CLOCKS ΒΛΕΠΩ ΗΔΙΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑ ΒΓΑΖΕΙ ARTIFACTS.ΝΑ ΔΩΣΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟ v πχ1,55 με 1,6 και να ανεβάσω και αλλο core?πως μπορώ να δώσω και άλλα v στη μνήμη για να την ανεβάσω και αυτή?

Link to comment
Share on other sites

απο bios.πήρα ένα Modarismeno που βρήκα σε ένα site που είχε αλλάξει τα latency και το modara και γω ανεβάζωντας του τα v και τα clocks.

Απλά 1 παρατήρηση:

Δεν υπάρχει modding όταν κάνεις κάτι μέσω software/bios κλπ.

Πρέπει να πέσει χρήση εργαλείων όπως κολλητήρια,τρυπάνια κλπ για να πεις ότι "moddares" κάτι..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.