Jump to content



Θα κάνει παρέα με τις υπόλοιπες??


MUL

Recommended Posts

Παιδιά έχω στο σύστημα μου 3 dimm των 512mb (δηλαδή 1536mb )που δουλεύουν στα 2,5V μάρκας Transcend (3-3-3-8)

Αν πάρω αλλα 512 αλλά μαρκας KINGSTON KVR400X64C3A Timings: 3-3-3 Επιπρόσθετα χαρακτηριστικά: Unbuffered DIMM (SDRAM-DDR, 2.6V, CL3, 400mil, TSOP, Gold).

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554757

θα δουλέψει ??? στο (Datasheet) λέει Single Power Supply of +2.6V (+/- .1V) θα δουλέψει στα 2,5 ??

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα ειναι να χρησιμοποιησεις καρφωτα timings για σιγουρια, οπως αναφερθηκε παραπανω.

Τουλαχιστον αυτο εχω κανει εγω σε ενα αναλογο συστημα και παιζει απροβληματιστα.

Συγκεκριμενα, αν εχεις μνημες 3-3-3-8 και παρεις μια 2,5-3-3-8, θα την βαλεις κι αυτη σε πιο χαλαρη κατασταση, δηλαδη 3-3-3-8.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε αυτό που λένε ο DidcolA και ο Linos80 αν και νομίζω πως θα το κάνει ετσι και αλλιώς μόνη της η mobo.Αλλά για να έχεις και το κεφάλη σου ήσυχο βάλτα καρφωτά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες την πήρα... θα την βάλω και θα δουμε.. Πηρα και εναν 320αρη seagate γιατι μαλλον ο δίσκος μου με πολύ σημαντικά δεδομένα αργοπεθαίνει... Ηθελα να παρω western αλλα δεν ειχανε (ελπίζω να βγει καλος)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες..πρόβλημα...:087:

Καρφωσα timing και τάσεις.. τωρα εχω 4 dimm 2048 σε 3-3-3-8 και 2,5 αλλα δεν λειτουργεί το dual channel :087: λειτουργουν σε single channel και ορίστε γιατι...

απο speedfun

Scanning SMBus at $0400...

-------

Decoding DIMM #0

Memory type is DDR

Module Rows : 2

Levels : 2.5V

Parity : NO PARITY

Refresh Rate : 7.8us

Total Size : 512MB

-------

Decoding DIMM #1

Memory type is DDR

Module Rows : 2

Levels : 2.5V

Parity : NO PARITY

Refresh Rate : 7.8us

Total Size : 512MB

-------

Decoding DIMM #2

Memory type is DDR

Module Rows : 2

Levels : 2.5V

Parity : NO PARITY

Refresh Rate : 7.8us

Total Size : 512MB

-------

Decoding DIMM #3

Memory type is DDR

Module Rows : 1

Levels : 2.5V

Parity : NO PARITY

Refresh Rate : 7.8us

Total Size : 512MB

ενα απο τα 4 dimm (το ειχα παρει ποιο παλιά) εχει μονο απο την μια πλευρα chipakia :022: δεν ήξερα οτι θα υπήρχε πρόβλημα...κκκρρριιμμααα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να σου πω σίγουρα.Εγώ έβαλα 2χ1gb 667mhz και 2χ512mb 533mhz με χρονισμους cl5 και είναι dual...οι 512 είναι single side αλλά οι 1gb είναι double.να μην σε πάρω όμως και στο λεμό μου....δν είμαι σίγουρος..ας πει και κανενας άλλος....

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ ΡΕ DUAL γινεται με 2 και 4.. για να κανεις dual παει Α1+Β1 Ή Α1/Β1+Α2/Β2 το σημαντικό είναι το α1+α2=β1+β2 και άμα γίνεται το α1 με το β1 καθως και το α2 με το β2 να έχουν τα ίδια mb. πχ: 512+1Gb με 512+1GB αλλά το καλύτερο είναι να είναι ολα το ίδιο πχ: 1+1 και 1+1.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω παιδιά δεν ξέρω γιατι δεν γίνεται (είναι και παλίο το σύστημα σε socket 478 , δεν αξίζει να το ψάξω και πολύ).. Παντως δεν με πήρε και απο κάτω , επειδή το σύστημα ετρεχε μια ζωή στα default αυτο που εκανα ηταν να το ανεβάσω λιγάκι και να κερδίσω ας το πουμε το κενο που λείπει απο το dual ..

Δηλαδή P4 2.8 @ 3,0 (215*14) με μνήμες να τρέχουν στα 215 με 2,5 - 3 - 3 -8 (δηλαδή 430mhz) .. orthos ειμαι 1 ωρα σταθερος , δοκίμασα και το vista memory διαγνωστικό εργαλέιο που εχει.. θα δοκιμάσω και το system stab που εχουμε στο forum μας και θα δω αν αξίζει να τον ανεβάσω και αλλο

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.