Jump to content



RAID με onboard η κάποιο PCI-E controller;


pokemon6401442169101

Recommended Posts

Τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι αν αξίζει να φτιάξω ένα raid array με 2x 500GB η 2x 640GB, πέρα από κόστους στον δίσκο κολλάω στην λεπτομέρεια του controller.. αν θα χρησιμοποιήσω τον onboard (Nforce 780a σε ASUS Crosshair 2 formula) η αν θα αγοράσω PCI-E Sata2 RAID π.χ. Adaptec 1220SA που θα μου προσφέρει αξιοπιστία, σταθερότητα και δεν θα τρώω 0x0000007B type BOSD όποτε αλλάζω motherboad(ATI>Nvidia και το αντίθετο) για λόγους συγκριτικών.

Αλλά πριν τον αγοράσω(αν καταλήξω εκεί), έχω μια κάρτα Tv PCI-E, το motherboard μου έχει 3 PCI-E x16, στην πρώτη είναι η κάρτα γραφικών, όταν έβαλα στην 2η θύρα την κάρτα Tv μου έκανε conflict(τα resources) και δεν ξεκίναγε, όταν την έβαλα 3η θύρα όλα ΟΚ. Αν όμως βάλω το sata controller στην 2η PCI-E(αφού δεν έχω 4η) φοβάμαι μην αντιμετωπίσω πάλι conflicts και δεν μπορώ να τον λειτουργήσω(άρα τσάμπα και τα λεφτά).

Έχει δοκιμάσει κανείς τον controller; Υπάρχει περίπτωση να μπερδεύονται οι συσκευές; μου θυμίζει παλιές εποχές ISA αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η ιστορία επαναλαμβάνεται και στην PCI-E:087:

Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω η κάρτα RAID κοστίζει κοντά 50€. Σημαντικό ποσό. Εγώ δεν θα προχωρούσα στην αγορά. Θα σκεφτόμουν να επενδύσω είτε σε καλύτερους δίσκους είτε σε 3 δίσκο και δημιουργία RAID-5 εφόσον υποστηρίζεται από τον on board controller της μητρικής σου.

Θέμα αξιοπιστίας δε νομίζω ότι τίθεται. Αν μιλάγαμε για κάρτα RAID 100-200€ με onboard μνήμη και δυνατούς δίσκους που θα τους φρέναραν οι δυνατότητες της κάρτας RAID θα σκεφτόμουν την αγορά. Θέμα επιδόσεων δεν υπάρχει ... η onboard και η add-on είναι στα ίδια επίπεδα και το μόνο που μένει είναι η εύκολη μετάβαση σε άλλο σύστημα (μητρική) στην επόμενη αναβάθμισή σου.

Προσωπικά δεν αναβαθμίζω τόσο συχνά ή όταν αναβαθμίζω αγοράζω πακέτο και πιο γρήγορους δίσκους ... εσύ ξέρεις καλύτερα τι απαιτήσεις έχεις από το συγκεκριμένο σύστημα ... πάντως ξανασκέψου το ...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ τίθεται θέμα, αλλά το πρόβλημα είναι να μην πάει τσάμπα η αγορά και να μην μου κάνει κόλπα στην 2η PCI-E, ίσως δοκιμάσω κάποια κάρτα δικτύου/Tv έτσι να δω αν θα την διαβάσει, από την άλλη σκέφτομαι να βάλω μια GTX280 για PhysX card(αν πέσω στην καλή οικονομική κατάσταση:D)

Υ.Γ. χμμ, μήπως η 2η PCI-E είναι για κάρτες γραφικών μόνο; γιατί η 1η και η 3η θύρα είναι με μπλε χρώμα..:017: όταν έχω χρόνο θα δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ τίθεται θέμα, αλλά το πρόβλημα είναι να μην πάει τσάμπα η αγορά και να μην μου κάνει κόλπα στην 2η PCI-E, ίσως δοκιμάσω κάποια κάρτα δικτύου/Tv έτσι να δω αν θα την διαβάσει, από την άλλη σκέφτομαι να βάλω μια GTX280 για PhysX card(αν πέσω στην καλή οικονομική κατάσταση:D)

Υ.Γ. χμμ, μήπως η 2η PCI-E είναι για κάρτες γραφικών μόνο; γιατί η 1η και η 3η θύρα είναι με μπλε χρώμα..:017: όταν έχω χρόνο θα δοκιμάσω.

Για ποια μητρική μιλάμε;

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την κάρτα γραφικών στην 3η PCI-E (x16) με το λευκό χρώμα(βλ. φωτογραφία από το site), όλα ΟΚ, σε οποιαδήποτε θύρα και να έβαζα την κάρτα Tv, είτε στην 1η (x16), 2η (x1)(ναι τελευταία στιγμή το ανακάλυψα ότι υπάρχει και PCI-E(x1)) και 4η (x16) θύρα δούλεψε κανονικά, άρα ήταν θέμα τοποθέτησης και όχι λάθος υλικού. Πάει αυτό.

Όσο αφορά το controller, τι να προτιμήσω; υπάρχει λύση με ενσωματωμένη μνήμη και PCI-E; Από εταιρία να προτιμήσω adaptec, promise η κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την κάρτα γραφικών στην 3η PCI-E (x16) με το λευκό χρώμα(βλ. φωτογραφία από το site), όλα ΟΚ, σε οποιαδήποτε θύρα και να έβαζα την κάρτα Tv, είτε στην 1η (x16), 2η (x1)(ναι τελευταία στιγμή το ανακάλυψα ότι υπάρχει και PCI-E(x1)) και 4η (x16) θύρα δούλεψε κανονικά, άρα ήταν θέμα τοποθέτησης και όχι λάθος υλικού. Πάει αυτό.

Όσο αφορά το controller, τι να προτιμήσω; υπάρχει λύση με ενσωματωμένη μνήμη και PCI-E; Από εταιρία να προτιμήσω adaptec, promise η κάτι άλλο;

Άμα έχει ενσωματωμένη μνήμη είναι καλύτερα απο πλευράς επιδόσεων αλλά αυξάνει η τιμή εκθετικά. :033:

Στις απλές σχετικά λύσεις (Adaptec, Promise etc) νομίζω είναι θέμα επιλογής. Οι διαφορές στις επιδόσεις είναι αμελητέες ... και ελαφρώς πιο πάνω από τις επιδόσεις των onboard RAID controller. Όλα αυτά όμως είναι τόσο κοντά μεταξύ τους, που πλέον δεν έχει νόημα να τα κυνηγάς. Με λίγο καλύτερους δίσκους ξεζουμίζεις καλύτερους ρυθμούς μεταφοράς δεδομένων από τις όποιες επενδύσεις σε controller.

Η Promise νομίζω δεν ανανεώνει τόσο τακτικά τους drivers της ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η promise ναι, σπάνια τους ανανεώνει για σοβαρό λόγο(π.χ. υποστήριξη νέου OS κυρίως) ότι βγάζει είναι τελευταία έκδοση & full δοκιμασμένη.(καλό αυτό)

Τελικά πήρα ένα απλό Siliconimage 3132 PCI-E 1x, αφού θα βάλω 2 δίσκους των 250GB(που τους βρήκα και φτηνά :D) έτσι και αλλιώς να έβαζα 1TB Raid 0 για λειτουργικό θα ήταν υπερβολή. Για την ώρα δοκιμάζω τους δίσκους σε software RAID & hardware μέσω του onboard μέχρι να έρθει ο Controller.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το έφτιαξα το array.

πάντως διαπίστωσα ότι όλα τα onboard RAID ακόμη και οι PCI-e κάρτες της Siliconimage(που έχω) δουλεύουν με software RAID. Για hardware RAID πληρώνεις 200-280Ευρώ και άνω τον controller που εκεί είναι και πολύ γρηγορότερα. Είναι σαν να λέμε software rendering με hardware rendering στις κάρτες γραφικών(μέρα με την νύχτα). Οι επιδώσεις πάντως που έχω τώρα είναι ικανοποιητικές με σχέση τον μονό δίσκο.

Όποτε διαθέσω επιπλέον $$ θα χτυπήσω με το καλό έναν Areca 1212(η ανώτερο):098: αλλά μέχρι 2 δίσκους θα ήταν υπερβολή, συνήθως ρίχνουν 4 η 8 δίσκους σε τέτοια controller.

Μια εικόνα από το HDtach

attachment.php?attachmentid=23408&stc=1&d=1227223944

post-1837-1442175349,202_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι επιδόσεις σου είναι πολύ χαμηλές....

Οι onboard controllers δεν είναι όλοι ίδιοι. Η υλοποίηση της nVidia δυστυχώς εμένα δε με ικανοποίησε, σε αντίθεση με τη σειρά ICHR7-10 της Intel που πετάει. Σίγουρα είναι μειονέκτημα το να αλλάξεις μητρική και να μην υποστηρίζει η καινούριο το παλιό array, αλλά για να πιάσεις σοβαρές ταχύτητες με μία κάρτα PCIe, χρειάζεται και κεφάλαιο...

Όσο για το software, οι ICHR δουλεύουν στο hardware και αυτό φαίνεται κι από το CPU utilitization που έχουν κατά τη χρήση.

Αυτό που έκανα εγώ είναι να βάλω 2 80άρηδες σε Raid 0 για το λειτουργικό, ώστε να έχω καλή ταχύτητα, ενώ για τα δεδομένα χρησιμοποίησα 4 320άρηδες σε Raid5 για να έχω και την ανάλογη ασφάλεια, με ταχύτητα, ελάχιστα χαμηλότερη από 3πλό Raid 0. Φυσικά για να γίνει αυτό, χρειάζεσαι controller με 6 θέσεις κι 6 δίσκους...

Γενικά οι υλοποιήσεις των Raid είναι δυσκίνητες, γιατί αν χρειαστεί να αλλάξεις μητρική, και η καινούρια δε "βλέπει" την παλιά υλοποίηση, θα πρέπει να βρεις χώρο να βάλεις τα δεδομένα και να στήσεις το array από την αρχή. Προσωπικά επειδή χρησιμοποιώ τους onboard, κι πήγα από ICHR7, σταδιακά σε ICHR10, δε χρειάστηκε να κάνω κάτι, τους έβλεπε ακόμα και αν δεν τους έβαζα με τη σειρά στη μητρική.

Αντίθετα, με ένα adaptec που είχα παλαιότερα, ήταν πιό εύκολα τα πράγματα κι δε χρειαζόταν να αγχώνομαι για τη συμβατότητα... Μέχρι μιά μέρα που έσκασε ο controller και επειδή τον είχα >5 χρόνια, δεν έβρισκα ίδιο με αποτέλεσμα να χάσω τα πάντα!

Συμβατή μητρική θα βρεις έστω και δανεική, έστω και μεταχειρισμένη... Συμβατό controller, μπορεί όχι...

Link to comment
Share on other sites

Καλά για τους controller μην το τραγικοποιείς τόσο, στο ebay βρίσκεις ένα σωρό controllers και ειδικά σε παλιά μοντέλα.

Onboard RAID σε εμένα δεν δοκίμασα, το ICHR έχει τον raid processor πάνω στο chipset; Cache φαντάζομαι δεσμεύει από την RAM αφού δεν έχει κανονική.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα τραγικοποιώ, αλλά θα διαπιστώσεις αν σου τύχει η στραβή, που το απεύχομαι, ότι το κοινό που αγοράζει raid controllers είναι μηδαμινό. Βρίσκεσαι σε forum τεχνολογίας και μάλλον είμαστε οι μόνοι που το δοκιμάσαμε... Πόσες πιθανότητες θα έχεις σε 5 χρόνια να βρεις συμβατό?

Ναι, για cache χρησιμοποιεί από τη ram, αλλά παίρνει ~128Mb οπότε είναι αμελητέα.

Link to comment
Share on other sites

Ότι λίγοι εδώ έχουν servers με αρχεία μεγάλης αξίας και τα δίνουν σε controllers είναι σίγουρο. Εξαρτάται ποιο controller θα ψάχνεις μετά από 5 χρόνια. Σε SCSI πάντως έχει ένα σωρό. Και εμένα ένας adaptec 29160N μου έσκασε, ενώ έχω έναν αρχαίο 2940UW που δουλεύει ανελλιπώς.(ποιος controller ακριβώς σου χάλασε; )

Link to comment
Share on other sites

Είχα έναν Adaptec 2100 Raid με 4 πόρτες IDE και 128Mb μνήμη σε SD-RAM. Όταν πιά χάλασε, έβρισκες μόνο SATA controllers στην αγορά...
Μάλλον θα εννοείς τον 2400Α

http://cgi.ebay.com/Adaptec-ATA-100-IDE-4-Channel-RAID-AAR-2400A-1891300_W0QQitemZ130234001492QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_0?_trksid=p3286.m20.l1116

Επειδή βλέπω ασχολείσαι με επαγγελματικό εξοπλισμό, ψάχνω σε αυτό το thread για καμπίνα rack(αν γνωρίζεις πωλητή/εισαγωγέα που να έχει)

προσθέτω και μια σημερινή εικόνα από benchmark με το HDtach, τρέχει με compatibility mode XP SP2 πάνω σε vista 64Bit.(ξέχασα να το αναφέρω)

Έκανα ανασυγκρότηση και τρέχει με καλύτερη μετάδοση.

attachment.php?attachmentid=23419&stc=1&d=1227304613

post-1837-1442175349,4844_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Επειδή φίλος μου έχει ένα πρόβλημα, του τελείωσαν οι θύρες στο motherboard (6x sata) και θέλει να προσθέσει επιπλέον δίσκους ακόμη.

Του προτείνω ανάμεσα σε αυτά τα 2:

http://www.tigerdirect.com/applications/SearchTools/item-details.asp?EdpNo=4021625&CatId=1454

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16816101205

O supermicro λέτε να έχει πρόβλημα να μπει σε θύρα x16; το τερματικό που έχει εμποδίζει; Η αγορά θα γίνει από κατάστημα στην Αμερική (επειδή έχει την ευκολία)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.