Jump to content



Απορίες Ενός Πρωτάρη (Asus Rampage Extreme)


Spirit1442169255

Recommended Posts

Καλημέρα, είμαι νέος στην παρέα σας και το forum το βρήκαν μετά από αναζήτηση το google για overclok. Eψαξα στο forum σας αλλα αν και βρήκα πολλές πληροφίες δεν τις βρήκα σικετρομενες και έτσι αποφάσισα να σας κουράσω λίγο με αυτές. :-)

Και το θέμα έχει ως εξής.

Προχθές ξέχασα να κλείσω το peltier με αποτέλεσμα να βράσει το νερό μέσα στην κεφαλή τις υγρόψυξις και μετά από 3 ώρες να λιώσει ο σωλήνας και να μου αδειάσει 2,5 λίτρα νερό μέσα στο pc.

Τα υπόλοιπα τα φαντάζεστε. :-(

Αποφάσισα λοιπόν να προβώ στη στην παρακάτω αγορά

M/B: Asus Rampage Extreme

CPU: Intel Core 2 Quad 9550 (s775/2,83)

Ram: 2x Corsair RAM DDR3 2GB

και τα παρακάτω είναι ότι γλίτωσε

TXP: 650W

Vga: Ati R2900XT

HDD: 2x WD-Raptor 36GB και παίζουν σε raid 0

Για υγρόψυξη έχω το Reserator 1 v2 και έχω αλλάξει την αντλία με μια που αποδίδει 750l/h

Τώρα η απορίες

1. τα χαρακτηριστά του pc που φτιάχνω είναι καλή επιλογή για overcloc

2. υπάρχει κάποιο βοήθημα (οδηγός) για το πως γίνετε το overclock? δηλαδή πέρα από το FSB πρέπει να

αυξήσω και την τάση στην cpu?

3. πως ξέρω το όριο που μπορώ να του ανεβάσω τα χαρακτηριστικά?

4. πέρα από το σασπένς που έχει όλη η ιστορία του overclock στην πράξη θα έχω καλύτερο pc?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Αλέξανδρος

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, είμαι νέος στην παρέα σας και το forum το βρήκαν μετά από αναζήτηση το google για overclok. Eψαξα στο forum σας αλλα αν και βρήκα πολλές πληροφίες δεν τις βρήκα σικετρομενες και έτσι αποφάσισα να σας κουράσω λίγο με αυτές. :-)

Συγκεντρωμένες πληροφορίες, για το σύστημα που έχεις περί overclocking, θα είναι σπάνιο να ταιριάζουν όλα τα στοιχειά, και να πάρεις συγκεκριμένες απαντήσεις, πέρα από γενικότητες...

Τώρα η απορίες

1. τα χαρακτηριστά του pc που φτιάχνω είναι καλή επιλογή για overcloc

2. υπάρχει κάποιο βοήθημα (οδηγός) για το πως γίνετε το overclock? δηλαδή πέρα από το FSB πρέπει να

αυξήσω και την τάση στην cpu?

3. πως ξέρω το όριο που μπορώ να του ανεβάσω τα χαρακτηριστικά?

4. πέρα από το σασπένς που έχει όλη η ιστορία του overclock στην πράξη θα έχω καλύτερο pc?

1.Σχετικά είναι όλα... Θέλεις το pc για 24/7; Το θέλεις για bench;

Η μητρική που διάλεξες συνηγορεί για maximum overclocking

2. Οδηγοί αν ψάξεις, και σε ελληνικά, και σε ξένα forum, υπάρχουν αρκετοί.

Από ένα σημείο και μετά, σίγουρα θα πρέπει ν' ανεβάσεις τα ρεύματα -

και όχι μόνο στον επεξεργαστή

Ανάλογη θα πρέπει να'ναι και η ψύξη, όσο ανεβαίνεις

3. Με ψάξιμο, και με μικρά βήματα κάθε φορά

4.Αυτό θα ήθελα μας το πεις εσύ, μόλις βγάλεις τα συμπεράσματά σου

:057:

Link to comment
Share on other sites

γιατί κανείς δε βοηθάει τον Αλέξανδρο?

Καλησπέρα. Ευχαριστώ τον φίλο Dejan για την υποστήριξη του ;-)

Θέλω να μοιραστώ τον πόνο μου μαζί σας. Πήρα την Δευτέρα τα καινούργια πράγματα όπως ανάφερα στο πρώτο post. Έφαγα μια μέρα για να το συναρμολογήσω και κατά τις 2 βράδυ που τελείωσα πάτησα το κουμπί να ξεκινήσει το pc. Ξεκίνησε κανονικά αλλά μόλις πήγα να δημιουργήσω την δισκέτα με τους drivers για τον raid controller συνειδητοποίησα ότι η m/b δεν αναγνωρίζει το floppy και εκεί ξεκίνησαν τα κλάματα ;-( μετά από ώρα δοκιμών βεβαιώθηκα ότι όντως έφταιγε το m/b. Την επομένη το πήγα στο πλαίσιο και τελικά Παρασκευή μου το αντικαταστήσανε γιατί βρέθηκε καμένος ο floppy controller.

Τώρα βέβαια πλέον το έχω συναρμολόγησε και πάει πολύ καλύτερα από ότι το περίμενα. Και ήρθε η ώρα του πειράγματος, θα ήθελα λοιπόν κάποιος να μου πει 2 πράγματα για το overclocking.

Δηλαδή,

σε πια κατάσταση πρέπει να είναι το pc για να του ανεβάσω το FSB και τα volt? να είναι στα windows? στο Bios?

στο youtube είδα κάτι video που έδειχναν ένα διαγνωστικό τις indel να τρέχει αλλα δεν δείχνει να είναι σε κάποιο περιβάλλον. μήπως κυκλοφορεί κάνα boot cd?

υπάρχει καπη αναλογια FSB προς volt?

αυτό που έκανα και απέτυχε ήταν να ανεβάσω το FSB αφού είχε κάνει boot στα Xp με αποτέλεσμα το pc να κολλήσει. είναι σωστή συμπεριφορά αυτή για το pc?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας ;-)

Link to comment
Share on other sites

καλύτερα να ανεβάζεις το fsb και τα volt από το bios,γιατί αν ανεβάσεις Fsb από τα Windows και παγώσει το σύστημα,μπορεί να φάς και κανα corrupt του λειτουργικού.

Αναλογία fsb πρός volt δεν υπάρχει.Μεσα από δοκιμές θα καταλάβεις πόσα volt χρειάζεσαι για να είναι σταθερός ο cpu σε ένα συγκεκριμένο Fsb

Link to comment
Share on other sites

καλύτερα να ανεβάζεις το fsb και τα volt από το bios,γιατί αν ανεβάσεις Fsb από τα Windows και παγώσει το σύστημα,μπορεί να φάς και κανα corrupt του λειτουργικού.

Για M/B έχω το Asus Rampage Extreme που μου έχει μια οθονίτσα LCD και με ένα joystick ανεβάζεις ότι θες για να κανεις overkloking

δες το παρακάτω video

computex08-asus-rampage-extreme-2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.