Jump to content



Gecube HD 2600pro agp και drivers...


Duncan11442169203

Recommended Posts

Λοιπόν,έχω αυτή την κάρτα στο pc.Πραγματικά την έχω μισήσει:011: :011:,γιατί έχω πολύ σοβαρό πρόβλημα με τους drivers.

Οπως γνωρίζετε,η Ati ποτέ δεν υποστήριζε τις HD2600-2400-3650 agp και έτσι δεν βγάζει drivers για αυτές.

Το πρόβλημα που έχω είναι ότι καθώς παίζω οποιαδήποτε παιχνίδι(από Counter Strike μεχρι Crysis) μετά από κάποια ώρα κλείνει η οθόνη ξανανάβει για 3 δεύτερα και μετά κλείνει πάλι και crashάρει το pc και αναγκάζομαι να κάνω Reset:011: .

Μην με ρωτήσετε για θερμοκρασίες,έχω max 50 βαθμους(και πολύ λέω).

Οσον αφορά το θέμα των drivers:

Εχω χρησιμοποιήσει όλα τα Agp hotfixes(από το 8.1 εώς το 8.8) που έχει βγάλει η Ati και κανένα δεν έλυσε το πρόβλημα.

Επίσης έχω δοκιμάσει τους custom drivers που έχει βγάλει η Gecube και η Sapphire αποκλειστικά για αυτήν την κάρτα.

Πριν κανα μήνα έβαλα τους omega drivers,και όλα πήγαιναν καλα:) .Βέβαια η απόδοση της κάρτας έπεσε κατακόρυφα όταν έβαλα αυτούς τους drivers γιατι είναι αρχαίοι,αλλά όπως φαινόταν έκαναν δουλειά και σταμάτησαν τα σβησήματα οθόνης και τα crashαρίσματα.Επαιζα και prostreet...

Ομως εδώ και δύο μέρες τα προβλήματα έχουν ξαναρχίσει και ξανασβήνει η οθόνη και crashάρει to pc.

Εδώ να πω ότι όταν είχα βάλει το agp hotfix 8.8 αντί να σβήνει η οθόνη όταν έπαιζα prostreet έβγαζε μπλέ οθόνη και έλεγε κάτι για το ATI2DVAG.dll

αν θυμάμαι καλά...:011: :011:

αυτό το dll πρέπει να ευθύνεται για τα κρασαρίσματα...

Απ' ότι θυμάμαι,όταν είχα βάλει τους 7,11 δούλευε σωστά η κάρτα.Τι να κάνω??θα βάλω αυτούς να τους ξαναδοκιμάσω...

Υπάρχει κανείς εδώ μέσα που έχει την Gecube 2600pro agp ή τουλαχιστον οποιαδήποτε εταιρείας και έχει καταφέρει να την κάνει να δουλέψει σωστά???

Αν ψάξετε στο google θα δείτε ότι εκατομμύρια χρήστες έχουν προβλήματα με αυτή την κάρτα...

Ξέρει κανείς την λύση του προβλήματος αυτού????

ορίστε και μερικά links...

http://support.ati.com/ics/support/KBAnswer.asp?questionID=31625

http://support.ati.com/ics/support/KBAnswer.asp?questionID=31542

:022: :022: :022:

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά που γράφεις εδώ, μπορείς να τα γράψεις και στο support της ATI(στα αγγλικά) αφού έχεις κάνει το Catalyst registration και μπορείς να γράψεις ένα "ticket" όπως το λένε, με το πρόβλημα, θα σου απαντήσουν σύντομα.

Εκτός από αυτό, αν κάνεις Uninstall τους Drivers, Clean με το CCleaner και restart, θα σου εμφανίσει πάλι την κάρτα κανονικά σαν να μην έχεις κάνει unnistall;

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά που γράφεις εδώ, μπορείς να τα γράψεις και στο support της ATI(στα αγγλικά) αφού έχεις κάνει το Catalyst registration και μπορείς να γράψεις ένα "ticket" όπως το λένε, με το πρόβλημα, θα σου απαντήσουν σύντομα.

Εκτός από αυτό, αν κάνεις Uninstall τους Drivers, Clean με το CCleaner και restart, θα σου εμφανίσει πάλι την κάρτα κανονικά σαν να μην έχεις κάνει unnistall;

Οχι,δεν θα την βρεί την κάρτα,θα μπει με 8-bit χρώμα και θα βγεί το κλασσικό παράθυρο για να βάλεις τους drivers...

Link to comment
Share on other sites

καλό αυτό, γιατί αν υπήρχαν προηγούμενοι drivers τότε θα εμφάνιζε λες και δεν θα είχε γίνει τίποτα. Τους 8.9 τους δοκίμασες;

Δεν έχει βγει ακόμα Hotfix για τους 8,9...Οι κανονικοί 8.9 δεν υποστηρίζονται από τις agp...

Εβαλα τώρα το hotfix των 8,8...Για να δουμε....

Φίλε Pokemon,δεν νομίζω να αξιζει να στείλω ολόκληρο mail στην Ati για μια παλιοκάρτα...

Link to comment
Share on other sites

HD2600, ή με άλλα λόγια.. Nobody gets out of dis ya pit alive

Χωρίς να υπερβάλλω πακέτο από όπου την πήρες... όπως είχα κάνει και γω μία μέρα μετά την αγορά.. κι αυτό γιατί το πλαίσιο είχε κλείσει μέχρι να πάω σπίτι..

Link to comment
Share on other sites

HD2600, ή με άλλα λόγια.. Nobody gets out of dis ya pit alive

Χωρίς να υπερβάλλω πακέτο από όπου την πήρες... όπως είχα κάνει και γω μία μέρα μετά την αγορά.. κι αυτό γιατί το πλαίσιο είχε κλείσει μέχρι να πάω σπίτι..

αν δεν βρώ ακρη με τους drivers,αυτό θα κάνω.:001:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Pokemon,δεν νομίζω να αξίζει να στείλω ολόκληρο mail στην Ati για μια παλιοκάρτα...

Γράφεις topic όπως εδώ, δεν στέλνεις mail.

πας Sign in, Κάνεις register:

http://support.ati.com/ics/support/default.asp?deptID=894

και μετά συμπληρώνεις αυτό:

http://support.ati.com/ics/support/ticketnew.asp

Είχα κάτι ερωτήσεις περί linux support και με βοηθήσανε.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελικά,έβαλα τους modded drivers(agp) της Twintech και μέχρι χτές δεν είχα πρόβλημα...

Σήμερα όμως,η κάρτα δεν λέει να μπουτάρει στα XP με τίποτα(σβήνει η οθόνη στο logo screen),ενώ με την onboard μπαίνω στα XP.

Εβγαλα-έβαλα drivers μέσα από safe mode και πάλι τπτ.

Μάλλον ήρθε η ώρα του RMA...

Και τώρα μια ερώτηση για να μην ανοίγω άλλο thread:

Για να δεχτούν(πλαίσιο) τη κάρτα πρέπει να είναι στό κουτί της με όλα τα παρελκόμενα ή μπορώ να την πάω σκέτη????

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα με την sapphire 2400pro δούλευαν πολύ καιρό οι omega 7.12. Όταν έκανα ένα format και τους ξαναπέρασα είχα τα ίδια συμπτώματα. Νόμιζα ότι χάλασε η κάρτα. Έβλα μετά όμως το backup με το προηγούμενο setup και δούλευε πάλι άψογα!!!:074:

Δοκίμασα πολλές φορές και τους 7.12 αλλά και τους 8.8 της sapphire μετά πάλι από φορματ αλλά δεν δούλευαν με τίποτε.

Επειδή είμαι κι εγωιστής πέταξα και το backup κι απλώς άλλαξα κάρτες γραφικών μεταξύ των 2 πειραματικών pc που είχα και τελικά στο άλλο δούλεψε καλά (όχι με τους 7.12 αλλά με τους 8.8).

Ντροπή να μήν υπάρχει υποστήριξη. Θα το ξαναψάξω πολύ σε περίπτωση που ξαναπάρω ati!:011:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.