Jump to content



Αγορά ATI 4870 512Mb ή 1GB ? και AMD 4400+


malmsteenjl

Recommended Posts

Μιά κλασσική ερώτηση

Σκοπέυω να αγοράσω σύντομα νεά κάρτα και λόγω ότι το μοντέλο με το 1 GB δέν είναι ιδιαίτερα πιο ακριβό, αναρωτιέμε άν αξίζει.

Η μέγιστη ανάλυση που έχω είναι 1680χ1050 σε 22" οθόνη. Απο όσο γνωρίζω μέχρι εκεί τα πάνε άνετα και με 512MB.

Η ερώτηση είναι

Εκτός απο την ανάλυση δέν θα δώ κάποια άλλη διαφορά ή επίδοση σε σχέση με τα 512 αν πάρω αυτή με το 1GB ?

Επίσης αυτήν την στιγμή έχω 2 μηχανήματα στα οποία θα μπορούσα να φτιάξω για παιχνίδια.

Το 1ο είναι

AMD 4400+ (2200Mhz) L2 2X1MB 939+

ME 2GB DDR 400 RAM

ΜΕ Χp pro sp3

Και το 2ο

AMD 4400+ (2300mhz) L2 2x512kb AM2+

MΕ 2GB DDR2 800RAM

Με Vista ult 64bit

Το τροφοδοτικό που θα παίξει είναι TAGAN 580W

Ποιό θα προτιμούσατε και άν θεωρέιτε ότι ο AMD 4400+ μπορέι να επαρκέσει για τις νέες απαιτήσειw των παιχνιδιών σε συνδυασμό με την ΑΤι 4870

O 4400+ 939 με το 1MB παραπάνω θα αποδόσει καλύτερα?

Και επίσης Ενώ στα Vista θα έχω DΧ10 Η ελέυθερη μνήμη θα είναι 1,2 GB

Ευχαριστώ και σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μιά κλασσική ερώτηση

Σκοπέυω να αγοράσω σύντομα νεά κάρτα και λόγω ότι το μοντέλο με το 1 GB δέν είναι ιδιαίτερα πιο ακριβό, αναρωτιέμε άν αξίζει.

Η μέγιστη ανάλυση που έχω είναι 1680χ1050 σε 22" οθόνη. Απο όσο γνωρίζω μέχρι εκεί τα πάνε άνετα και με 512MB.

Η ερώτηση είναι

Εκτός απο την ανάλυση δέν θα δώ κάποια άλλη διαφορά ή επίδοση σε σχέση με τα 512 αν πάρω αυτή με το 1GB ?

Αν η διαφορά δεν είναι μεγάλη στην τιμή τότε σίγουρα να πας για το 1Gb. Καταρχήν η κάρτα με περισσότερη μνήμη θα μπορεί μελλοντικά να χρησιμοποιηθεί σε διάταξη Cross Fire.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Αυτό στην περίπτωση που και οι δύο εκδόσεις της κάρτας γραφικών χρησιμοποιούν μνήμη ίδιας ταχύτητας. Συχνά, σε εκδόσεις με λίγη μνήμη χρησιμοποιείται GDDRx (nVidia χρησιμοποιεί GDDR3 ενώ ATI GDDR5) αντί για απλές DDR2 ή DDR3 που θα είναι χαμηλότερων ταχυτήτων και άρα υποδεέστερων επιδόσεων.

Επίσης αυτήν την στιγμή έχω 2 μηχανήματα στα οποία θα μπορούσα να φτιάξω για παιχνίδια.

Το 1ο είναι

AMD 4400+ (2200Mhz) L2 2X1MB 939+

ME 2GB DDR 400 RAM

ΜΕ Χp pro sp3

Και το 2ο

AMD 4400+ (2300mhz) L2 2x512kb AM2+

MΕ 2GB DDR2 800RAM

Με Vista ult 64bit

Το τροφοδοτικό που θα παίξει είναι TAGAN 580W

Ποιό θα προτιμούσατε και άν θεωρέιτε ότι ο AMD 4400+ μπορέι να επαρκέσει για τις νέες απαιτήσειw των παιχνιδιών σε συνδυασμό με την ΑΤι 4870

O 4400+ 939 με το 1MB παραπάνω θα αποδόσει καλύτερα?

Και επίσης Ενώ στα Vista θα έχω DΧ10 Η ελέυθερη μνήμη θα είναι 1,2 GB

Ευχαριστώ και σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις.

Μάλλον θα προτιμούσα το δεύτερο. Οι DDR2 σου δίνουν μεγαλύτερο διαθέσιμο bandwith και επιπλέον τα 64bit Vista θα είναι καλύτερη πλατφόρμα για τα παιχνίδια. Καταρχήν λόγω DX 10, κατά δεύτερο για καλύτερη υποστήριξη drivers και crossfire και γιατί τελικά τα παιχνίδια αργά ή γρήγορα θα περάσουν σε Vista και DX 10 είτε μας αρέσει είτε όχι.

Παρόλο που δεν ασχολούμε και τόσο πολύ με AMD επεξεργαστές ... το μέγεθος της L2 cache είναι σημαντικό αλλά σημαντικότερες είναι οι βελτιώσεις σε πυρήνα που έχουν γίνει από την γενιά του 939 που έχεις μέχρι αυτήν του ΑΜ2+

Link to comment
Share on other sites

1η)Sapphire 4870 SVGA (PCI-Εxpress, 1GB, DDR5) 259E

2)PowerColor 4870 PCS+ SVGA (PCI-Express,512MB)(OC) 240 E

3)Sapphire 4870 SVGA ( PCI-Express, 512MB, DDR5 ) 235E

Αυτές είναι οι τιμές δηλαδή μικροδιαφορές

Εγώ έλεγα να πάω για την 2 η οποία έχει και πολυ καλή custom ψυκτρα και είναι και OC.

To Θέμα Crossfire + SLi ποτέ δέν με συγκινησε και ούτε βλέπω να με συγκινεί.

Οπότε μενει μόνο το ερώτημα άν τα παραπανω MB τα χρησιμοποιεί μονο για μεγαλύτερη Ανάλυση.

Θέμα Bottleneck υπάρχει με αυτόν τον CPU ? γιατι στο Assasins creed ήταν στο Full o 4400+ 939.

Link to comment
Share on other sites

AM2+ δαγκωτό (πέρασε η εποχή του 939 και δε θα σε συμφαίρει από άποψη αναβάθμισης), 1gb στη vga το θεωρώ κατά κανόνα υπερβολή.

OS κάνε ότι σε βολεύει, τα vista είναι ελαυφρώς πιο αργά στα παιχνίδια (από μια δοκιμή που είχα διαβάσει)

Edit

1η)Sapphire 4870 SVGA (PCI-Εxpress, 1GB, DDR5) 259E

2)PowerColor 4870 PCS+ SVGA (PCI-Express,512MB)(OC) 240 E

3)Sapphire 4870 SVGA ( PCI-Express, 512MB, DDR5 ) 235E

Αυτές είναι οι τιμές δηλαδή μικροδιαφορές

Εγώ έλεγα να πάω για την 2 η οποία έχει και πολυ καλή custom ψυκτρα και είναι και OC.

To Θέμα Crossfire + SLi ποτέ δέν με συγκινησε και ούτε βλέπω να με συγκινεί.

Οπότε μενει μόνο το ερώτημα άν τα παραπανω MB τα χρησιμοποιεί μονο για μεγαλύτερη Ανάλυση.

Ναι και κάποιος άλλος πρότεινε την powercolor για την ψύξη της.

Link to comment
Share on other sites

AM2+ δαγκωτό (πέρασε η εποχή του 939 και δε θα σε συμφαίρει από άποψη αναβάθμισης)

Απλά να κάνω σαφές ότι τα μηχανήματα που ανέφερα 939 και ΑΜ2 τά έχω ήδη αγορασμένα, και δέν τα θέτω ώς πρόταση αγοράς.

Ναι και κάποιος άλλος πρότεινε την powercolor για την ψύξη της.

Απο κάποια review την δέιχνουν πολύ καλή και λόγω του OC και λόγω της ψύξης.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θα παίξει στον 939.

Ο 4400+ s939 Toledo είναι πιο γρήγορος από τον 4400+ AM2 Brisbane. O AM2 θα είναι πιο γρήγορος, ελαφρώς, μόνο αν τον κλοκάρεις περισσότερο από τον 939. Ο Toledο έχει πάντως άνετα τα 2600ΜΗζ χωρίς να παιδευτείς.

Σε μεγάλες αναλύσεις πάντα να ξέρεις οτι το bottleneck από τον επεξεργαστή μειώνεται αισθητά. Σίγουρα θα έπαιζε καλύτερα η ΗD4870 σε έναν επεξεργαστή με 3.3GHz και άνω αλλά αυτό δε σημαίνει οτι δεν θα παίζεις καλά με τον 4400+ (όποιον κι αν επιλέξεις).

Το καλό πάντως με το ΑΜ2 είναι οτι θα μπορούσες να το αναβαθμίσεις βρίσκοντας αρκετά φθηνά έναν 6000+ μεταχειρισμένο.

Αυτό λοιπόν που προτείνω είναι να βάλεις την 4870 στον s939 4400+ αν δεν πρόκειται να πειράξεις τα συστήματα και στον ΑΜ2 4400+ αν σκέφτεσαι να τον αναβαθμίσεις.

Τέλος όμως, πιστεύω οτι είναι πιο εύστοχη η αγορά μιας 4850. Σαν κάρτα είναι 20-25% πιο αργή από την 4870 αλλά η διαφορά θα είναι πολύ μικρότερη λόγω παλιού CPU. Έτσι θα γλυτώσεις αρκετά €€€ χωρίς αισθητή απώλεια επιδόσεων.

Link to comment
Share on other sites

Το καλό πάντως με το ΑΜ2 είναι οτι θα μπορούσες να το αναβαθμίσεις βρίσκοντας αρκετά φθηνά έναν 6000+ μεταχειρισμένο.

Βασικά το 2ο σύστημα το εφτιαξα τον απρίλιο με την λογική του Value/performance

Οπου πήρα τον 4400+ 53 Ευρω και την ΜΗτρικη της ECS A780GM-A , H οποία μητρική όμως έχει τον περιορισμό των 95W και ετσι πρέπει να ψαξω για τον 65ari 6000+ που ειναι πολλύ δύσκολο να τον βρώ.

αλλά γενικότερα δέν θα ήθελα να αναβαθμίσω cpu εκτος και άν ήταν απολύτος απαραίτητος και δέν μπορούσε να ανταπεξέλθει στις σημερινές απαιτήσεις.

Αλλά απο ότι μου λέτε ο 4400+ έχει ακόμη ψωμί.

Τον 939 για OC δεν το σκεφτομαι γιατί έχει λήξει και ή εγγύηση και άντε μετά να βρείς 939, αλλά μάλλον θα δώ τι θα κάνω με τον ΑΜ2 του οποίου του έχω και την τεράστια ψύκτρα της Thermaltake big typhoon rev2 για να ψύχεται.

Link to comment
Share on other sites

τα vista είναι ελαυφρώς πιο αργά στα παιχνίδια (από μια δοκιμή που είχα διαβάσει)

Ναι αυτό ισχύει μάλλον για τα παιχνίδια DX 9.

Από την άλλη είδα κάποιες φώτο σε reviews που λένε ότι για DX 10 κάρτες γραφικών κάποιοι τίτλοι είχαν καλύτερη ποιότητα γραφικών σε Vista και DX 10 από ότι σε XP και DX 9 ... με την ανάλογη επίπτωση στην ταχύτητα πάντα ...

Painkiller

Προσωπικά για τόσο μικρή διαφορά στην τιμή πήγαινε σε 1GB κάρτα γραφικών. Δεν υπάρχει τίποτα πιο αδηφάγο από τα παιχνίδια στο PC και οι απαιτήσεις σε video μνήμη αυξάνονται γεωμετρικά κάθε φορά... καλύτερα να έχεις περίσσεια σε μνήμη παρά κάποια στιγμή να βάλεις medium textures σε κάποιο τίτλο λόγω video μνήμης ...

πιθανότατα θα αντέξει και περισσότερο καιρό πριν σκεφτείς ότι δε σε καλύπτει και θες να αγοράσεις καινούρια ....

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό ισχύει μάλλον για τα παιχνίδια DX 9.

Από την άλλη είδα κάποιες φώτο σε reviews που λένε ότι για DX 10 κάρτες γραφικών κάποιοι τίτλοι είχαν καλύτερη ποιότητα γραφικών σε Vista και DX 10 από ότι σε XP και DX 9 ... με την ανάλογη επίπτωση στην ταχύτητα πάντα ...

Αυτό είναι και το νόημα του DX10..:

Καλύτερα γραφικά

Λιγότεροι ελεύθεροι πόροι

Διαλέγεις και παίρνεις, αν..:

δε σε καίει το DX10

δε σηκώνει η VGA σου DX10 με τις επιλογές που θες

...πας σε XP (εκτός αν φυσικά έχεις άλλο λόγο να πας στα Vista)

Link to comment
Share on other sites

Πήρα την PowerColor 4870 PCS+ SVGA (PCI-Express,512MB)(OC) 240 E.

Σκέφτομαι τελικά να την βάλω στο 2 μηχάνημα με το AM2 και λόγω ddr2 αλλά και λόγω PCI-X 2.0

Εχει μεγάλη διαφορά το PCI-X 1.0 απο το 2.0?

Επειδή θέλω DX10.1 και θα βαλω Vista 64bit. θα εχω προβλημα με 2GB RAM?

Θα δοκιμάσω και Overclock στον 4400+ Brisbane αλλά η μητρική ECS A780GM-A είναι πολύ κατώτερη των περιστάσεων για τέτοιες δουλειές συμφωνα με τα reviews που διαβασα.

αλλά

άν η version του PCI δέν παίζει πολύ ρόλο, τότε θα με συμφαίρει να κάνω overclocking στον 4400+ 939 Ο οποίος πατάει πάνω στην ASUS A8N32-SLI η οποία είναι πολλύ πιο σταθερή για αυτές τις δουλιές.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΑΠο θόρυβο είναι κορυφή.

Κάνει ανα 15-30 λέπτά full στροφές το ανεμηστηράκι για 5 δευτερα και μετά ησυχία.

Απο τις πιό ήσηχες.

για την powercolor μιλάω.

Την τιμή την είχε το πλαίσιο πρίν γίνει διαθέσιμη, αλλά την ανέβασε στα 270.

Με την Powercolor Η θερμοκρασία δέν πάει πάνω απο 60 C.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως έχει υπάρξει θαματάκι με αυτές τις POWERCOLOR PCS, σχετικά με το ανεμιστιράκι τους.. Αν είσαι τυχερός και δε σου βγάλει πρόβλημα είναι καλή επιλογή για 4870. Αν και λογικά πρέπει σχεδόν να έχει λυθεί το θέμα με τα καινούργια BIOS. Αν και στην Ελλαδάρα μας...... Ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος...

Link to comment
Share on other sites

Θόρυβο στο ανεμιστηράκι (εννοώ ενοχλητικό και δυνατό θόρυβο) και κάποιες φορές ακόμα και μη λειτουργία του.. Υπάρχουν και βιντεοκλίπ στο Youtube σχετικά. Αυτός βασικά είναι ο λόγος που δεν έχω τσιμπήσει την συγκεκριμένη κάρτα ακόμα. Αν και μάλλον θα την πάρω τελικά αφού και ο φίλος μας λέει πως είναι OK.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ότα η κάρτα είναι σε idle κατασταση τον ανεμιστηράκι δέν δουλευει συνεχώς και λειτουργεί δυνατά κάθε 3- 4 λεπτά για λίγα δέυτερολεπτα παίζοντας συνεχώς ανάμεσα στις θερμοκρασίες 58-63 στους 64 είναι ρυθμιζμένο να τρέχει για λίγο και ξανά πάλι.

Αυτό δέν ξέρω κατα πόσο θα θεωρούνταν καλό.

σε Full νομίζω(δεν το έχω παρατηρήσει ) δουλευει πιο συχνά σταθερά σε χαμηλά επίπεδα κάνοντας και ενδιάμεσα δυνατές στροφές.

Ακούγεται λίγο μπέρδεμα αλλά οι θερμοκρασίες είναι σταθερές και καλές ο θόρυβος δέν είναι συνεχόμενος οπότε δέν ενοχλεί πολύ.

Εγώ την έβαλα απευθεία χωρίς το Bios update.

Απο ότι διάβασα έχει πρόβλημα όταν χρησιμοποιείς το ati tools διοτι απενεργοποιεί την παραπάνω διαδικασία και ο ανεμιστηρας δέν ανεβαίνει πολλές στροφές.

Συνχορέστε με για τις ανακρίβιες που έγραψα στο προηγόυμενο ποστ. Αυτές που παραθέτω στο 2ο είναι οι κανονικές.

Γενικά δέν δημιουργήθηκε κανένα πρόβλημα. ¨εβαλα την κάρτα έπαιξα και όυτε ιδιαίτερος θόρυβος ακούστηκε (ανα 10 -15 λεπτά μου φαινόταν πρίν την δώ πιο καλά.) και ούτε κάποιο πρόβλημα θερμοκρασίας είχα.

Δέν βλέπω καποιο λόγο να μην την αγοράσει κάποιος στην τιμή που είναι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.