Jump to content



Pokemon(R)640(tm) Part 1


pokemon6401442169101

Recommended Posts

Υπάρχουν 3 υποψήφιες ιδέες:

1.PC-Air condition

Όπου η κατασκευή θα θυμίζει εξωτερική μονάδα κλιματιστικού.

2.MAC-style

Υπολογιστής μέσα σε CRT οθόνη.

3.Τοστιέρα

Ναι, καλά ακούσατε, PC-τοστιέρα, εκεί ταιριάζει ένας Intel prescott(ο εξίσου πετυχημένος) με windows vista(Psista!):046:

Θα ανανεωθεί το συντομότερο δυνατό.(το thread(s)) Για την ώρα τα κατοχυρώνω σαν ιδέες :p

Link to comment
Share on other sites

3.Τοστιέρα κανε αυτο αν παταει η βαση της τοστιερας σε ενα κομματι σιδερο και μετα επεξεργαστη ενας υπερχρονισμενος π4 θα ψησει στα σιγουρα κιολας το τοστ. φαντασου να ψησεις στα αληθεια και τοστ

Link to comment
Share on other sites

Η τρίτη(Νο3) ιδέα απορρίπτεται γιατί η γιαγιά μου πέταξε την τοστιέρα XXL :(

Τέλος πάντων, αυτές τις μέρες μου ήρθε το πολυπόθητο online 2200VA UPS και έπρεπε να το μάθω, και καθυστέρησα, αν είναι αύριο πρέπει ολοταχώς να πάω στον αλουμινά για το κουτί(No1) η λέτε να κάνω την οθόνη μου σαν mac;:033:

Link to comment
Share on other sites

Μια παραλλαγή στην πρώτη ιδέα, το κουτί τελικά δεν θα μοιάζει με εξωτερική μονάδα από κλιματιστικό, αποφάσισα να το κάνω ποιο ζωγραφιστό.

Default μορφή :

pl1500ii9.jpg

pub01proliantrw9.jpg

Πληροφοριακά το κουτί είναι ένας Compaq proliant 1500, διπλός pentium στα 133MHz(μοντέλο του 1994 νομίζω). Η προδιαγραφή του κουτιού δεν είναι ATX, κάτι που σημαίνει ότι για να μπει άλλη motherboard πρέπει να γίνουν μεγάλες επεμβάσεις στα στηρίγματα, επιπλέον τρύπες, αλλαγές στα frame των σκληρών δίσκων κ.α. χρονοβόρο μεν, αλλά το κουτί είναι άξιο ενός stacker σε μέγεθος!

Μερικές photo από το κινητό(γιατί ξέμεινα από μπαταρίες στη φωτογραφική) :

Το πορτάκι :

image017xr0.th.jpg

Με το rayquaza(αυτή την φορά είπα να μην το κάνω ρόζ :p όπως στο avatar)

το κουτί με ανοικτή πόρτα :

image019gw2.th.jpg

με κλειστή(έχω καλύψει τα leds γιατί ακόμη θέλει βάψιμο και διορθώσεις)

δίπλα του είναι το UPS, MGE 2200VA online, 2U rack σε όρθια στάση :D

image020qc2.th.jpg

Το εσωτερικό του(αντικατέστησα το κλασικό μέταλλο με matrix background):

Με συνδυασμό τα πράσινα neon πάνε γάντι.

image021ji9.th.jpg

Μια εικόνα γενικού πλάνου:

image023qy2.th.jpg

και από ποιο κοντά το τριπλό ψυγείο με την δεξαμενή:

image024aq8.th.jpg

Ακόμη είναι under construction, αύριο θα πάρω παξιμάδι για να μην ανοίγει η πόρτα, και θα βάλω και χερούλι στο πλαϊνό για να κλείνει.

pokemon640 added 13 Minutes and 52 Seconds later...

---

Ξέχασα να πω : έχω βάλει μπροστά επιπλέον κουμπάκια για τους ανεμιστήρες της υδρόψυξης.

Ο πρώτος διακόπτης ελέγχει το 1ο και 6ο ανεμιστήρα, και ο δεύτερος τους ανεμιστήρες 2-3-4-5. Τα κλασικά κουμπάκια power, reset και led (hdd/power).. και από το σύνολο δεν λείπει και το remote power on :D

image025va4.th.jpgthpix.gif

Link to comment
Share on other sites

Κυρίες και κύριοι, κύριοι και κυρίες, άνθρωποί και μη, pokemon και digimon, δράκουλες και vampire, μάγισσες και δαιμονισμένοι..

σας παρουσιάζω την τελική του μορφή :D

progress:

[ΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ-] 95%

(του λείπει το παξιμάδι στην πόρτα για να μην ανοίγει, και ένα πόμολο στο πλαϊνό επίσης.)

Αλλά ας παρουσιάσω τις ΚΑΛΕΣ photos:

Το κουτί πριν τοποθετηθεί το πλαϊνό :

imgp2361nowindowil8.th.jpgthpix.gif

Το εσωτερικό του, matrix background :p(φώτα/PC off) :

imgp2362matrixdisxq6.th.jpgthpix.gif

Με ανοικτό PC (photo1):

imgp2369matrix1vp3.th.jpg

Photo2:

imgp2365matrix2le2.th.jpg

Πώς φαίνεται την νύχτα :

imgp2373nightbr5.th.jpg

Το ψυγείο από πάνω :

imgp2378psigiooy0.th.jpg

Το κουτί με το πορτάκι του(lights off) :

imgp2376finalfrontdisqy1.th.jpg

Lights on(έχω βάλει και τα αυτοκόλλητα και βελτίωσα το power led):

imgp2376finalfrontyy6.th.jpg

Και από την άλλη πλευρά η αγαπημένη μου photo(tyranitar και pichu) :

imgp2358sbvj4.th.jpg

:023: :023: :023: :023: :023: :023: :023:

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία έκδοση, έχει μπει και το χερούλι(διακριτικά), και η βίδα για να μην ανοίγει, και έχει ανανεωθεί το αυτοκόλλητο μπροστά ;)

imgp2376finalfront2fy8.th.jpg

Οι υπόλοιπες μένουν ως έχουν. Και το πίσω μέρος είναι έτοιμο αλλά μου φαίνεται ότι πρέπει να αγοράσω καλύτερες μπαταρίες και φορτιστή για την μηχανή μου:011:

Link to comment
Share on other sites

Αντρεα περιμενω ακομα ενα PM με το τηλεφωνο σου για να κανονισουμε το στησιμο του project σου αυριο το απογευμα στον χωρο του event.

Οι υπολοιποι συμμετεχοντες εχουν ενημερωθει ηδη τηλεφωνικως.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.