Jump to content



Ποιες μνήμες για OC?


viper1442169065

Recommended Posts

Επειδή έχω κάποιες απορίες σε κάποιο άλλο topic, αλλά δε μου έχει απαντήθεί το θέμα της μνήμης , ας ρωτήσω εδώ αποκλειστικά για αυτό.

Λοιπόν σκοπεύω να αγοράσω τις TeamGroup Ram 2GB Kit DDR2 1066MHz Dark και κάποιο παιδί μου έγραψε "Για μνήμες προτίμησε τις παρακάτω που είναι κορυφαίες στα 4gb!!!!! Αν θες 2gb κοίτα να θέλουν χαμηλή τάση!"

Γιατί λοιπόν εγώ που θέλω 2gb μνήμες, πρέπει να βρω κάποιες που θέλουν μικρή τάση?Δηλαδή αυτές που προτείνω και θέλουν 2,3 δεν κάνουν για OC?

Link to comment
Share on other sites

Λογικο δεν ειναι? Αν εχεις δυο μνημες που η μια θελει 2,00 volt για να φτασει τα 1066 και η αλλη θελει 2,2 για την ιδια συχνοτητα και τους ιδιους χρονισμους και αν θεωρησουμε πως το μεγιστο (και ασφαλες) που μπορει να δωσει η μητρικη ειναι 2,4 volt τοτε ποια πιστευεις οτι μπορει να φτασει ψηλοτερα?

Δηλαδη στην μια μπορεις να δωσεις +0,4 ενω στην αλλη +0,2. Μαλλον αυτο εννοει ο φιλος.

Link to comment
Share on other sites

Λογικο δεν ειναι? Αν εχεις δυο μνημες που η μια θελει 2,00 volt για να φτασει τα 1066 και η αλλη θελει 2,2 για την ιδια συχνοτητα και τους ιδιους χρονισμους και αν θεωρησουμε πως το μεγιστο (και ασφαλες) που μπορει να δωσει η μητρικη ειναι 2,4 volt τοτε ποια πιστευεις οτι μπορει να φτασει ψηλοτερα?

Δηλαδη στην μια μπορεις να δωσεις +0,4 ενω στην αλλη +0,2. Μαλλον αυτο εννοει ο φιλος.

Μα αυτές που έχω προτέινει είναι by default στα 1066.

Οπότε υπάρχει λόγος για κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Αν τις θες για O/c ,προσπάθησε να βρείς ένα Kitaki με όσο το δυνατόν μικρότερη τάση....

Δηλαδή ένα Kit 2Gb sta 800Mhz kai 1.8volt (default) ανεβαίνει ψηλότερα από ένα ίδιο στα 2,0 volt (default)...

Φαντάζομαι να το κατάλαβες....:001:

Και κάτι άλλο,τα 4GB kits θέλουν παραπάνω volt από τα 2GB kits,όπως επίσης τα kits 1066Mhz με αυτά των 800Mhz...

Επίσης ψάξε και λίγο στο net για reviews κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Tο θεμα ειναι τι τσιπακια φορανε και αν ακουνε στο ρευμα και οχι με ποσο ρευμα τρεχουν.

Αν εχεις το Part Number ισως βρουμε τι τσιπακια φορανε.

stealth

Αυτο εννοειτε. Μπορει ο τιτλος να ειναι "ποιες μνημες για oc" αλλα η ερωτηση ηταν "γιατι μικροτερη ταση". Δεν μιλαει για καποια συγκεκριμενη μαρκα. Αλλα για oc κοιτας σε Corsair και Cellshock και γενικα για micron gtr τσιπακια.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω κανείς δεν έκανε τον κόπο να το ψάξει στο επίσημο σιτε..

Η ίδια η εταιρεία λέει ότι αυτές οι Teamgroup φοράνε Micro D9, τα οποία ξέρω ότι κάνουν τη δουλειά.

Και το θέμα είναι ότι κάνουν τη δουλεια και είναι και σε χαμηλή τιμή τα 2gb που θέλω.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω κανείς δεν έκανε τον κόπο να το ψάξει στο επίσημο σιτε..

Η ίδια η εταιρεία λέει ότι αυτές οι Teamgroup φοράνε Micro D9, τα οποία ξέρω ότι κάνουν τη δουλειά.

Εψαξα αλλα δεν υπαρχουν στην λιστα στο ramlist γι'αυτο ειπα αν εχεις το part number.

Αν εισαι σιγουρος για τα τσιπακια παρτες,μην σε απασχολει ποσο ρευμα χρειαζονται αρκει να το υποστηριζει η μητρικη.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.