Jump to content



Eγγραφη PC σε βιντεοκασετα


asker

Recommended Posts

Aυτο που λες μαλλον δε γινεται. Μπορει το pc να δινει οπτικο σημα και στο monitor και στο βιντεο ταυτοχρονα?

Αν βγαλω τα ηχεια και βαλω το minijack-rca που λες, δεν θα ακουω ηχο, σωστα?

Aυτα που εχω ειναι ενα καλωδιο Scart στη μια ακρη, ενω η αλλη ακρη καταληγει σε κιτρινο-ασπρο-κοκκινο φισακια. Με αυτο το τροπο συνδεω το βιντεο με τη τηλεοραση(το scart στο βιντεο, τα εγχρωμα φισακια στη TV).

Μπορω να χρησιμοποιησω αυτο το καλωδιο για συνδεση pc με VHS ωστε να γραψω(record) την εικονα του pc σε βιντεοκασετα?

Link to comment
Share on other sites

Έχει αντίστοιχο αντάπτορα από svideo->scart. Ο ήχους κανονικά πρέπει να περάσει μέσα από svideo αλλά αν το κάνεις όπως πρόειπε πιο πάνω ο φίλος το πολύπολύ πάρε και μια διχάλα καρφι ώστε να βαλεις παράλληλα τα ηχεία και τα καλώδιο προς το video...

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει αντάπτορας scart που πάνω του πέφτουν.... άσπρο κόκκικο για ήχο...κίτρινο για βίντεο και επίσης svideo....

άρα μπορείς να πάρεις με rca σε άσπρο κόκκινο για ήχο και για εικόνα... svideo σε svideo

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, δεν εχω καταλαβει τιποτα...

Καταρχην, εσεις οι ιδιοι την εχετε κανει αυτη τη συνδεση? Δουλεψε?

Μπορειτε να μου πειτε αναλυτικα ΤΙ καλωδιο και ΠΟΥ?

Ιndiana, μιλας για το καλωδιο που κι εγω ειπα οτι εχω?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, δεν εχω καταλαβει τιποτα...

Καταρχην, εσεις οι ιδιοι την εχετε κανει αυτη τη συνδεση? Δουλεψε?

Μπορειτε να μου πειτε αναλυτικα ΤΙ καλωδιο και ΠΟΥ?

Ιndiana, μιλας για το καλωδιο που κι εγω ειπα οτι εχω?

ναι νομίζω ότι αυτό κάνει για την δουλειά...τώρα το είδα ότι είχες τέτοιο αντάπτορα... δίπλα από το κίτρινο, άσπρο, κόκκινο δεν έχει υποδοχή svideo σε σένα...?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.....

Καταρχάς έχει η κάρτα έξοδο svideo?

Είπαμε χρειάζεσαι από svideo καλώδιο σε scart. Svideo από την κάρτα γραφικών σε scart στο IN του Video. Με το svideo περνανε όλα , ήχος και εικόνα , νομίζ ωόρι ήμουν σαφής..... Τι μπερδεύεις τα RCA?

Link to comment
Share on other sites

Nα συμπληρωσω οτι εχω και καρτα τηλερορασης με το αναλογο καλωδιο:

Απ τη μια ανταπτορα για το video-in της, και απ την αλλη κοκ-ασπ-κιτρ και svideo(oλα θηλυκα).

Greek, η καρτα εχει tv-out, αν αυτο εννουσες.

Svideo καλωδιο σε scart δεν εχω, εχω μόνο αυτο που ανεφερα στο προηγουμενο post: scart απ τη μια, κοκ-κιτρ-ασπ απ την αλλη.

Τι μπορει να γινει τωρα, δεδομενου του υλικου που ανεφερα οτι εχω?

Link to comment
Share on other sites

Να πάρεις ένα τέτοιο

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.751702

Και καθάρισες. Ήχο θα πάρεις από την έξοδο της κάρτας ήχου με ένα τέτοιο καλώδιο

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.750723

Για να ακούς και από τα ηχεία σου θα πάρεις ένα Τ.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη με το υλικο που εχω δε γινεται?!

Όλοκληρη καρτα τηλεορασης εχω με video-in...

To καλώδιο ηχου που λες στο 2ο link σου το εχω.

Πες οτι παιρνω το καλωδιο που λες στο 1ο λινκ... Το scart θα το βαλω στο βιντεο VHS. Στο pc τι θα βαλω?

Στα κοκ-ασπ θα βαλω το καλωδιο rca, συμφωνοι(και με Τ οπως ειπες, για να ακουω ηχο...) Στο κιτρ και στο svideo τι θα βαλω και που θα καταληγουν?

Link to comment
Share on other sites

Την μπλεκω διοτι εχει video-in που ειναι πολυ χρησιμο για συνδεση με βιντεο. Με αυτη εχω μετατρεψει τις βιντεοκασετες μου σε dvd(και εννοειται οτι με αυτην παλι θα μετατρεψω τη βιντεοκασετα που θελω να δημιουργησω σε dvd...)

Ή στο svideo ή στο κιτρινο(ενα απ τα 2) θα βαλω καλωδιο?

Ο τυπος της καρτας, ειπαμε, εχει tv out.

Link to comment
Share on other sites

Ψυχραιμια παιδια ψυχραιμια:033:

Φιλε golden ape, μια χαρα σου τα λενε τα παιδια και μη τσαντιζεσαι. Οντως με αυτα που ρωτας, χανεις το στοχο σου μονος σου.

Τα πραγματα ειναι απλα οπως τα ειπε ο Greek, με ενα svideo που ξεκιναει απο το PC σου και καταληγει σε scart στο video σου (in εννοειται) εχεις καθαρισει.

Ο s6 sot σου εδειξε με φωτο ..στο εκανε λιανα..

" Να πάρεις ένα τέτοιο

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.751702

Και καθάρισες. Ήχο θα πάρεις από την έξοδο της κάρτας ήχου με ένα τέτοιο καλώδιο

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.750723

Για να ακούς και από τα ηχεία σου θα πάρεις ένα Τ."

Αληθεια πιο απλα δε γινεται, και πανω που πρεπει να εχεις καταλαβει, ανακατευεις φιλε μου τη καρτα τηλεορασης και τη λογικη οτι εχεις κανει πολλες μετατροπες απο VHS σε DVD..το οποιο αν συνηδητοποιεις τι λες ειναι η ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΗ διαδικασια απο αυτο που θες να κανεις, και χαλιεσαι που δε σε εξυπηρετει σε κατι..

Εν τω μεταξυ..απορουν ολοι με αυτη τη λογικη και σου λενε

"Την κάρτα τηλεόρασης μην την μπλέκεις δεν έχει σχέση" και ειναι απολυτως σωστοι.

Κανε focus στο θεμα σου..και κανε πραξη οσα συμβουλευουν τα παιδια..και τελειωσες.

Αν παλι δε βγαλεις ακρη αφου δοκιμασεις εδω ειμαστε και προσωπικα εγω που μου αρεσουν τετοια θεματα να σε βοηθησω.

Απλα..μη μου ανακατεψεις την λογικη της καρτας τηλεορασης και σε μενα, ουτε καν οτι μπορεις να κανεις την αντιστροφη διαδικασια και σε χαλαει οτι εδω..αυτη η διαδικασια απο VHS σε DVD δε σου ειναι χρησιμη..(ακυρο,λολ)

Ειλικρινα μιλωντας καθως το διαβαζα ως τριτος το θεμα..φαινεται σαν να χανεις τη μπαλα μονος σου..:105:

Φιλικα

Τακης

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω αυτο να ηταν το τελευταιο spamάρισμα στο thread

takis 7, καταρχην θεωρω αυτονοητο οτι εχεις διαβασεις το thread ολοκληρο.

Επομενως θα γνωριζεις ποια καλωδια εχω ακριβως και δεν θα μου ξαναπροτεινεις να παρω κατι που ηδη εχω.

Εφοσον η καρτα τηλεορασης με το video-in της δεν μπορει να προσφερει κατι στο θεμα, τοτε οk, ας μην την ξανααναφερουμε.

Λοιπον, εφοσον κι εσυ μου προτεινεις να παρω αυτο

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.751702

τοτε απευθυνω και σε σενα το ιδιο ερωτημα:

Εφοσον η scart πλευρα θα μπει στο βιντεο, τι θα μπουν ακριβως στις αλλες οπες της αλλης πλευρας. Ποια καλωδια ακριβως και που.

Θελω να ξερω ακριβως τι και που θα το βαλω πρωτου ξαμοληθω στα μαγαζια για για ψαξω να βρω το περιεργο αυτο εξαρτημα.

Παντως με το υπαρχον υλικο μου, με διαβεβαιωνεις κι εσυ οτι δεν ειναι αρκετο?

Link to comment
Share on other sites

Taki7, οπως κι ο s6_sot ετσι κι εσυ προσπαθήστε να βοηθήσετε όσο πιο συγκαταβαατικά μπορείτε.

Ελπιζω αυτο να ηταν το τελευταιο spamάρισμα στο thread

takis 7, καταρχην θεωρω αυτονοητο οτι εχεις διαβασεις το thread ολοκληρο.

Επομενως θα γνωριζεις ποια καλωδια εχω ακριβως και δεν θα μου ξαναπροτεινεις να παρω κατι που ηδη εχω.

Εφοσον η καρτα τηλεορασης με το video-in της δεν μπορει να προσφερει κατι στο θεμα, τοτε οk, ας μην την ξανααναφερουμε.

Λοιπον, εφοσον κι εσυ μου προτεινεις να παρω αυτο

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.751702

τοτε απευθυνω και σε σενα το ιδιο ερωτημα:

Εφοσον η scart πλευρα θα μπει στο βιντεο, τι θα μπουν ακριβως στις αλλες οπες της αλλης πλευρας. Ποια καλωδια ακριβως και που.

Θελω να ξερω ακριβως τι και που θα το βαλω πρωτου ξαμοληθω στα μαγαζια για για ψαξω να βρω το περιεργο αυτο εξαρτημα.

Παντως με το υπαρχον υλικο μου, με διαβεβαιωνεις κι εσυ οτι δεν ειναι αρκετο?

1) (καλό θα ήταν να αυτορυθμιζόμαστε αλλά όταν χρειάζεται εδώ είμαστε κι εμείς.Ας συνεχίσουμε στα πλαίσια της αναζήτησης της βέλτιστης λύσης χωρίς οξυθυμία)

2) Ελπιζω αυτο να ηταν το τελευταιο spamάρισμα στο thread

===> Συμφωνω απολυτα.

3)Εφοσον η καρτα τηλεορασης με το video-in της δεν μπορει να προσφερει κατι στο θεμα, τοτε οk, ας μην την ξανααναφερουμε.

===>Απολυτως σωστος

4)Εφοσον η scart πλευρα θα μπει στο βιντεο, τι θα μπουν ακριβως στις αλλες οπες της αλλης πλευρας. Ποια καλωδια ακριβως και που.

Θελω να ξερω ακριβως τι και που θα το βαλω πρωτου ξαμοληθω στα μαγαζια για για ψαξω να βρω το περιεργο αυτο εξαρτημα.

===>Μαλλον μπερδευεσαι σε κατι. Ο Greek σου ειπε το πιο απλο πραγμα στο κοσμο..βαλε ενα svideo (θεωρω οτι ξερεις ποιο ειναι το καλωδιο αυτο που μεταφερει και ηχο και εικονα) απο την εξοδο της καρτας γραφικων στο video σου. α) "Η θα εχει svideo in υποδοχη το video σου απο μονο του..ή ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ τοτε παρε το εξαρτημα που σου ειπε ο sot και αν παρατηρησεις την εικονα θα δεις οτι εκτος απο τις 3 τρυπες (κοκ-ασπρο-κιτρ) εχει και μια svideo οπου και εκει θα βαλεις την αλλη ακρη.

Οπως ειναι αυτο το συστηματακι πια ετοιμο, θα το βαλεις στο scart in του video σου. Ανταπορακι ειναι ντε. Και δεχεται και καλωδια τυπου κοκκινο-ασπρο-κιτρινο ΑΛΛΑ και svideo υποδοχη(χρησιμοποιεις οτι εχεις ή σε βολευει)..και ολα αυτα τα καταληγει σε scart.

Οποτε εν κατακλειδι, εχεις κανει τη δουλεια σου. Παρατηρησε λιγο καλυτερα τη φωτο και θα καταλαβεις τι κανει. Δεν ειναι περιεργο εξαρτημα οπως το λες. Πρακτικοτατο θα το ελεγα. Δε χρειαζεται να ξαμοληθεις..πουθενα..το εχει το e shop πχ και ολα τα ηλεκτρονικα μαγαζια που πουλανε τετοια πραγματα..ευκολο ειναι να το βρεις. Το εχω απο το 2004 και κανω τετοιες δουλειες..

Τωρα..για την ερωτηση σου...οτι εχεις οπως λες...

"Aυτα που εχω ειναι ενα καλωδιο Scart στη μια ακρη, ενω η αλλη ακρη καταληγει σε κιτρινο-ασπρο-κοκκινο φισακια. Με αυτο το τροπο συνδεω το βιντεο με τη τηλεοραση(το scart στο βιντεο, τα εγχρωμα φισακια στη TV).

Μπορω να χρησιμοποιησω αυτο το καλωδιο για συνδεση pc με VHS ωστε να γραψω(record) την εικονα του pc σε βιντεοκασετα?"

Σκεψου το λιγο...και θα δεις οτι μαλλον δε γινεται.

Ο στοχος σου ειναι να πας σημα ΑΠΟ ΤΟ PC ΣΤΟ VIDEO.

και εχεις "ενα καλωδιο Scart στη μια ακρη, ενω η αλλη ακρη καταληγει σε κιτρινο-ασπρο-κοκκινο φισακια."==> Πως να γινει αυτο φιλε μου? Βγαζει μηπως το pc σου καμια α) scart εξοδο? θεωρω οχι β) Βγαζει καποια καρτα σου εξοδο που να ειναι για τα 3 "φισακια" οπως λες? παλι θεωρω οχι.

Οπως πολυ σωστα ομως αναφερεις το ολο συστημα αυτο ειναι μια χαρα για να συνδεσεις το video με τη TV. Το οποιο ομως ειναι ασχετο με το τι θες να κανεις εδω.

Τη λυση νομιζω στην ειπα και εγω, και ελπιζω να σε βοηθησα.

Καθαρα για "φιλολογικους" να το πω λογους θα σου πω οτι εχω μια καρτα video της pinnacle (pci) απο το 2003 - μιλαμε για σκυλι καρτα, αψογη μεχρι σημερα - με την οποια μετετρεψα σε ψηφικα αρχεια ολες τις vhs μου (μιλαμε για 100αδες... Κανει και για αναλογικο σημα και για ψηφιακο.

Στο αναφερω (αν και παλι ειναι η αντιστροφη περιπτωση σε σχεση με αυτο που ρωτας εδω) μονο και μονο για να σου πω οτι σε αυτη τη περιπτωση της μετατροπης..αυτη η καρτα εχει ως εισοδο και τα 3 "φισακια" αλλα και εισοδο svideo..Σε μια τετοια περιπτωση ας πουμε..ναι θα χρησιμοποιουσες τα 3 φισακια..ή και παλι θα ειχες επιλογη για svideo αν ηθελες.

Κατι αντιστοιχο λοιπον -αλλα- αντιστροφα θες να κανεις εσυ.

Μη μπερδευεσαι λοιπον που τα εχει ολα πανω το "εξαρτημα" αυτο.

Ισα ισα σε βοηθαει για τυχον καλωδια που δεν εχεις.

(Ας μεινουμε ολοι ψυχραιμοι λοιπον..ετσι?)

Και αν κατι δε καταλαβες, ξαναρωτα...και εσυ και ολοι..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.