Jump to content



Αγορά Ex.HDD


Εvo8-By-m-diox

Recommended Posts

Θα ήθελα να πάρω εναν εξωτερικό σκληρό δίσκο 750GB+ το θέμα είναι οτι αυτό που με ενδιαφέρει είναι η ταχύτητα του...Γιατι δεν είναι για οικιακή χρήση αλλα για Backup εταιρίας....Είδα αυτούς τους 3...Να προτιμήσω κάποιον??

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1051547&page=3&category=69978194&catalog=23

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1043447&page=3&category=69978194&catalog=23

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1159151&page=3&category=69978194&catalog=23

Βλέπω οτι λένε για RAID 1 και για RAID mirroring...τι να κάνω?

Αμα υπάρχει και κάποιος άλλος εξωτερικός που προφανώς δεν γνωρίζω και είναι πολύ γρήγορος αλλα ξεφεύγει στα χρήματα θα παρακαλούσα να μου τον αναφέρετε ευχαριστώ!!

PS:Εγώ έχω εναν Μy Book 750GΒ και εναν Seagate 250 αλλα απο ταχύτητες δεν θα έλεγα οτι τα πάνε και πολύ καλα...

Link to comment
Share on other sites

Οι World Edition ειναι οτι πρεπει για τη δουλεια σου. Τους συνδεεις πανω στο router και μπορεις να τον χρησιμοποιησεις απο παντου. Επισης αν καταλαβα καλα εχουν δυο δισκους μεσα για Raid1 (οτι γραφει στον ενα δισκο, το γραφει αυτοματα και στον αλλο-raid mirroring).

Link to comment
Share on other sites

Οι World Edition ειναι οτι πρεπει για τη δουλεια σου. Τους συνδεεις πανω στο router και μπορεις να τον χρησιμοποιησεις απο παντου. Επισης αν καταλαβα καλα εχουν δυο δισκους μεσα για Raid1 (οτι γραφει στον ενα δισκο, το γραφει αυτοματα και στον αλλο-raid mirroring).

Βασικά αυτό με το router δεν με απασχολέι γιατί είναι ξεχωριστά αρχεία...Πχ λογιστήριο κλπ είναι σε Server...Δεν είναι δυνατον να ήταν τετοια αρχεία σε Ex.HDD ...Το θέμα είναι οτι επειδή μιλάμε για μεγάλους όγκους να μην υπάρχει καθυστέρηση στην μεταφορά....Ελπίζω να υπάρχει κάτι πιο γρήγορο...

Σε ευχαριστω Eliaskir

Link to comment
Share on other sites

Βασικά με όποιον και να πάρεις δεν θα έχεις πρόβλημα.. Χρησιμοποιώ 2 απλούς seagete για τα backup της εταιρίας μου πέρα από τις κλασικές κασσέτες DLT για να μπορώ να κάνω πιο γρήγορα κάποιο restore μιας και τις κασέτες τις αποθηεύω εκτος εταιρείας.

Βασικά θα σου επισημάνω 2 πράγματα..

1. Το είδος του δίσκου , πέρα από το προφανες το μέγεθος που εξρταται από τα Δεδομένα σου, θα εξαρτηθεί και από τον τρόπο που παίρνεις το backup. Μπορεις να πάρεις είτε με συνδεση usb είτε δικτυακό για να το έχεις px διπλα στον υπολογιστή του υπέυθυνου για αυτό.Θα εξαρτηθεί και από το πρόγραμμα που θα χρησιμοποιείς για την αποθήκευση , πχ το windows Backup δεν θυμάμαι αν υποστηρίζει μέσω δικτύου ....

2. Όσον αφορά την ταχύτητα , η πρώτη φορά ειναι που παίρνει χρόνο , τις άλλες φορές βάζεις incremental και παίρνει μόνο αυτά που έχουν αλλάξει από την τελευταία φορά οπότε είναι πολύ πιο γρήγορο...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά με όποιον και να πάρεις δεν θα έχεις πρόβλημα.. Χρησιμοποιώ 2 απλούς seagete για τα backup της εταιρίας μου πέρα από τις κλασικές κασσέτες DLT για να μπορώ να κάνω πιο γρήγορα κάποιο restore μιας και τις κασέτες τις αποθηεύω εκτος εταιρείας.

Βασικά θα σου επισημάνω 2 πράγματα..

1. Το είδος του δίσκου , πέρα από το προφανες το μέγεθος που εξρταται από τα Δεδομένα σου, θα εξαρτηθεί και από τον τρόπο που παίρνεις το backup. Μπορεις να πάρεις είτε με συνδεση usb είτε δικτυακό για να το έχεις px διπλα στον υπολογιστή του υπέυθυνου για αυτό.Θα εξαρτηθεί και από το πρόγραμμα που θα χρησιμοποιείς για την αποθήκευση , πχ το windows Backup δεν θυμάμαι αν υποστηρίζει μέσω δικτύου ....

2. Όσον αφορά την ταχύτητα , η πρώτη φορά ειναι που παίρνει χρόνο , τις άλλες φορές βάζεις incremental και παίρνει μόνο αυτά που έχουν αλλάξει από την τελευταία φορά οπότε είναι πολύ πιο γρήγορο...

Καταρχίν να σε ευχαριστήσω πολύ για την πραγματικά σαφή απαντησή σου...Αλλα δεν εννοουσα αυτο ισως να εφταιγε και ο τρόπος διατύπωσεις..Κάνω πχ κάτι στο Photoshop και θέλω να το αποθυκεύσω το βάζω στον σκληρό...Είναι αρκετά αρχεία εταιρίας styles,logo σχέδια κλπ να οποία πρέπει να υπάρχουν σαν αρχείο για διάφορους λόγους...επομένως δεν νομίζω οτι θα γίνει αυτο που λες...Πχ αυτο που λες γίνετε αμα βάλεις 500GB λογιστικά αρχέια..και μετα σιγα σιγα μέρα με την μέρα παίρνεις Backup απο αυτά...Αλλα άμα θέλει να βάλεις η να βγάλεις αρχεία μεγέθους 10GB θα αργήσει σωστα?

ευχαριστω και πάλι greek

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και έτσι να γίνει η διαδικασία του backup γίνεται τις ώρες που δεν δουλευει η εταιρεία. Οπότε ακόμα και μεγάλα αρχεία backup δε σε νοιαζει πόση ώρα κάνεις.....Ακόμα και το restore όση ώρα και να κάνει δε σε νοιάζει γιατί εσύ θα το πάρεις πίσω.

Αν θες να κάνεις live edit στο αρχείο σε δίσκο καλύτερα σε υπολογιστή και μετα μεταφορά σε εξωτερικό δίσκο....

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και έτσι να γίνει η διαδικασία του backup γίνεται τις ώρες που δεν δουλευει η εταιρεία. Οπότε ακόμα και μεγάλα αρχεία backup δε σε νοιαζει πόση ώρα κάνεις.....Ακόμα και το restore όση ώρα και να κάνει δε σε νοιάζει γιατί εσύ θα το πάρεις πίσω.

Αν θες να κάνεις live edit στο αρχείο σε δίσκο καλύτερα σε υπολογιστή και μετα μεταφορά σε εξωτερικό δίσκο....

Greek καταλαβαίνω τι μου λες αλλα για να μην σπαταλάω τον χρόνο σας διαβάζοντας αυτο το thread...Υπάρχει κάποιος σκληρος που να είναι ΠΟΛΥ γρήγορος??πχ πως έχουμε με 5400-7200 εγώ θέλω με 10.000-15.000

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μιλάς για εξωτερικό δίσκο μεγαλύτερη σημασία έχει ο τρόπος σύνδεσης παρά ο δίσκος. Διάλεξε δίσκο με σύνδεση e-sata, ή fireware, ή κατά προτίμηση ethernet που είναι σίγουρα συμβατός με όλους τους υπολογιστές...

Link to comment
Share on other sites

Αν μπει σε δίκτυο ο περιορισμός θα είναι η ταχύτητα του δικτύου σου και του προσαρμογέα δικτύου του δίσκου.

Αν είναι να μεταφέρεται σε κάθε μηχάνημα τότε esata (αν και δεν νομίζω να το υποστηρίζουν όλα τα μηχανήματα που έχετε και δεν αξίζει το επιπλέον έξοδο αγοράς καρτών απλά για να συνδέετε έναν δίσκο μιας στις τόσες)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για ακόμα μια φορά για τις απαντήσεις σας....Τον δίσκο δεν θα τον βλέπει κανείς αλλος παρα μονο 1 PC ισως και 2...Tα οποία είναι δίπλα δίπλα...Αυτο με το να πάρω κάτι σαν το drobo το σκέφτηκα λέτε να είναι καλύτερη λύση...Καποίος μου είπε οτι...

Φίλε παρ' όλο που υποτίθεται είναι gigabit ethernet οι δίσκοι αυτοί, σεεέρνονται στο πάτωμα απ' ότι έχω διαβάσει απ' τους άτυχους κατόχους τους.

Μιλάμε για transfer rates της τάξης των 7Mbytes/sec, περίπου 4φορές πιο αργοί απ' τους απλούς USB δίσκους.

Ακόμα και raidsonic enclosures που έχω δει με gigabit ethernet σύνδεση έχουν επισης τρομερά αργά transfer rates.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.