Jump to content



Οδηγός για modded BIOS για 4850/4870


viper1442169065

Recommended Posts

Παιδιά πολλοί από εμάς παίζουν με ATI κάρτες και σίγουρα κάποιοι ζητούν το κάτι παραπάνω από την κάρτα τους.

Πιστεύω καλό είναι να έχουμε 1 θέμα με συγκεντρωμένες πληροφορίες για modding του BIOS των καρτών μας.

Ξεκινώ με κάποιες πληροφορίες για το RBE - Radeon BIOS editor.

http://www.techpowerup.com/rbe/

Main feautures:

* Can display and change a lot of information strings inside the BIOS file, including Device ID and vendor ID.

* Accesses every PowerPlay state and can change GPU clocks, RAM clocks and voltage for each of them seperately.

* Displays the PowerPlay structure of the BIOS.

* Also displays the voltages the card can make use of.

* Can graphically display and modify four different fan controllers in a very comfortable way and automatically figures out which controller is used for a particular BIOS.

* RBE modifies the Overdrive signature of a BIOS to enable a higher overclocking limit. Signatures can also be extracted and saved to a file.

* Will make the annoying spin up bug some cards have vanish.

* Enables superior PowerPlay.

* Contains a profile editor for accessing hidden CCC panel features.

* Acquires and flashes BIOSes all from within RBE using the built-in WinFlash interface.

Ελληνικό οδηγό για χρήση του RBE, μπορείτε να δείτε εδώ:

http://e-pcmag.gr/node/46136

Και οδηγός στα αγγλικά από το επίσημο site εδώ:

http://www.techpowerup.com/articles/overclocking/vidcard/154

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Πρόσφατα είπα να ξαναλλάξω το BIOS της 4850 μου για να δω πώς τα πάει με τους drivers 9.2

Τελικά έχω την εντύπωση ότι είναι πιο σταθερό το σύστημα τώρα.

Παλιά είχα ένα θέμα με το Tv tuner.Τύχαινε μετά από μερικές ώρες και όχι πάντα να pixeliazei η εικόνα.Τώρα λύθηκε και αυτό.

Τώρα λοιπόν επέλεξα λίγο πιο χαλαρές ρυθμίσεις και το αποτέλεσμα ήταν τέλειο!:001: :001:

Έτσι άλλαξα:

-Τα default ρολόγια σε 3d από 625, γίνανε πλέον 700 για τον πυρήνα και από 993 για τις μνήμες σε 1200.Μιλάμε για 12% OC στον πυρήνα και 20% για τις μνήμες.Καθόλου άσχημα για αρχή!:001:

-Για να είμαστε σίγουροι ότι η κάρτα παίρνει όλο το ρεύμα που μπορούμε να διαθέσουμε, έδωσα το MAX που επιτρέπει το πρόγραμμα, που είναι το 1,158.Και αυτό μόνο στο 3d state και πάντα όχι όταν βρίσκεται σε κατάσταση UVD.

-Επειδή ένα σημαντικό ζητούμενο είναι και ο θόρυβος της κάρτας, άλλαξα και τις ρυθμίσεις του fan ανάλογα με την θερμοκρασία που πιάνει η κάρτα.Με το νέο setup, η κάρτα και μέχρι τους 55 βαθμούς δουλεύει με 20% του fan και όχι 37% όπως πριν.Το αποτέλεσμα είναι όντως πολύ καλύτερο αφού δεν ξεπερνάει τους 44 βαθμούς σε idle και σε ενδεχόμενο νέο bios θα το ρίξω γύρω στο 15% για ακόμη περισσότερη ησυχία.

-Τέλος, για να έχουμε την άνεση για περισσότερους πειραματισμούς στα ρολόγια, άυξησα τα όρια του Overdrive.Από MAX πυρήνα στα 700, το πήγα στα 800 και από ΜΑΧ μνημη στα 1200, το πήγα στα 1300.

Πλέον σε καθημερινή φάση δουλεύω στα 730/1200, που συνεπάγεται ένα σχεδόν 17% αύξηση του πυρήνα και 20% για τις μνήμες.Έτσι παίζω και όλα τα 3D games που έχω χωρίς προβλήματα.

Μαξ έχω φτάσει τα 750/1200 αλλά δυστυχώς δεν βγάζει όλα τα benchs.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο θέμα viper και με ενδιαφέρει να κατεβάσω τις στροφές στον fan γιατί με έχει ζαλίσει...

Αλλα ξέρεις γιατί έχω αυτό το αποτέλεσμα?

Ρολόγια δεν πρόκειται να αλλάξω γιατί τρώω μπλε με dualview ακόμα και στο πολύ χαλαρό o/c,και είμαι υποχρεωμένος να γυρνάω στα default αν προεκτείνω το desktop μου.

v1.19-1.18-1.13 τα ιδια.

post-3482-1442175427,679_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο θέμα viper και με ενδιαφέρει να κατεβάσω τις στροφές στον fan γιατί με έχει ζαλίσει...

Αλλα ξέρεις γιατί έχω αυτό το αποτέλεσμα?

Ρολόγια δεν πρόκειται να αλλάξω γιατί τρώω μπλε με dualview ακόμα και στο πολύ χαλαρό o/c,και είμαι υποχρεωμένος να γυρνάω στα default αν προεκτείνω το desktop μου.

v1.19-1.18-1.13 τα ιδια.

Το tutorial το διάβασες?

Έσωσες το μαμά BIOS με το GPUZ για να το κάνεις LOAD μετα με το RBE?

Μετά αρχίζεις το πείραγμα.

Link to comment
Share on other sites

Το tutorial το διάβασες?

Έσωσες το μαμά BIOS με το GPUZ για να το κάνεις LOAD μετα με το RBE?

Μετά αρχίζεις το πείραγμα.

Γράψε λάθος...έχεις δίκιο θα το δοκιμάσω το μεσημέρι.

Πάει ο φάνης τον βλέπω να τον βάζω στο 1%

Link to comment
Share on other sites

Πάντα θέλει δοκιμή πριν αποφασίσεις να κρατήσεις κάτι μόνιμα.Δυστυχώς το OVERDRIVE που βολεύει πολύ για δοκιμές έχει αρκετούς περιορισμούς στα ρολόγια και στο Fan και εφόσον θες να δοκιμάσεις επιπλέον πράγματα, αναγκαστικά πας με το RBE.

Ας πούμε στο FAN εμένα με αφήνει να το ριξω μέχει 20%.Τώρα αφού θέλω να δοκιμάσω και πιο κάτω, αναγκαστικά μόνο με φλασάρισμα BIOS μπορώ να το πετύχω.

Πάντα πρέπει να κρατάμε και 1 δισκέτα με το autoexec έτοιμο με το αρχικό ΒΙΟΣ για να λύσουμε τυχόν προβληματάκια.

Link to comment
Share on other sites

Και ύστερα ήρθαν οι μέλισσες... :001:

Θα την πάρεις στο χέρι την κάρτα μετά.

Όχι πλακα κάνω φυσικά και δεν θα το κάνω αυτό.

Αλλα 15% θα ήθελα πολύ να το πάω στα default

Τα ρολόγια μου στην 4850 δουλεύουν εύκολα 650/1100 και χωρίς ρεύμα αλλα δεν μπορώ να τα πειράξω γιατί κάνω συχνά προέκταση της οθόνης σε μια 32" και δεν τα δέχεται.

Πάντα πρέπει να κρατάμε και 1 δισκέτα με το autoexec έτοιμο με το αρχικό ΒΙΟΣ για να λύσουμε τυχόν προβληματάκια.

Αυτό γίνεται με CD?

Link to comment
Share on other sites

Όχι πλακα κάνω φυσικά και δεν θα το κάνω αυτό.

Αλλα 15% θα ήθελα πολύ να το πάω στα default

Τα ρολόγια μου στην 4850 δουλεύουν εύκολα 650/1100 και χωρίς ρεύμα αλλα δεν μπορώ να τα πειράξω γιατί κάνω συχνά προέκταση της οθόνης σε μια 32" και δεν τα δέχεται.

Αυτό γίνεται με CD?

Υποθέτω ναι.Πρέπει να γίνει bootable και να μπορεί να τρέξει κατευθείαν το autoexec με το αυτόματο φλασάρισμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Viper το autoexec pws to ftiaxnoume?

Δηλαδη το να τρεξει αυτοματα. Απ'οτι καταλαβαινω το κανουμε αυτο σε περιπτωση που κατι παει στραβα να μπορουμε να το επαναφερουμε χωρις να βλεπουμε μιας και δεν θα λειτουργει η καρτα γραφικων. Διορθωσε με αν κανω λαθος!

Link to comment
Share on other sites

Viper το autoexec pws to ftiaxnoume?

Δηλαδη το να τρεξει αυτοματα. Απ'οτι καταλαβαινω το κανουμε αυτο σε περιπτωση που κατι παει στραβα να μπορουμε να το επαναφερουμε χωρις να βλεπουμε μιας και δεν θα λειτουργει η καρτα γραφικων. Διορθωσε με αν κανω λαθος!

Παραθετω το σχετικό κείμενο από τον οδηγό:

"Δημιουργήστε ένα txt αρχείο με όνομα autoexec.txt και μέσα γράψτε:

atiflash -p 0 xxxx.rom (όπου xxx το όνομα του αρχικού rom)

Aν χρειάστηκε να βάλετε και την παράμετρο -f τότε:

atiflash -p -f 0 xxxx.rom

Υστερα αλλάξτε την κατάλληξη απο txt σε bat. (autoexec.bat)

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

Βεβαιωθήτε οτι το αρχείο λέγετε "autoexec.bat" και όχι "autoexec.bat.txt"

Tα win κρύβουν τις καταλλήξεις...

Μπορείτε να κάνετε save απευθείας το αρχείο σε κατάληξη .bat πριν το κάνετε σε .txt. Το μόνο που θα πρέπει να επιλέξετε κατα το save είναι το "All files" στο κάτω μέρος και όχι το "documents txt".

Δοκιμάστε με το notepad, γίνεται."

Χρειάζεται καλό διάβασμα εννοείται πριν γίνει η όλη διαδικασία.

Και ναι, όλο το σκεπτικό είναι να φλασαριστεί αυτόματα (χωρίς καν να το βλέπουμε) η κάρτα στο αρχικό BIOS σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά στο δικό μας φλασάρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα το bios mod και πηγανε ολα καλα! Ευχαριστω viper

οι χρονισμοι που πετυχαινω ειναι :

GPU core: 800 mhz (lol πρεπει να πηγαινει κι αλλο αλλα δεν επιτρεπει παραπανω και φοβαμαι να ανεβασω το οριο στο RBE με την δευτερη μεθοδο γιατι απ'οτι γραφει ειναι επικινδυνο...)

memory: 1158 mhz ( τοποθετησα και heatsinks στις μνημες αλλα και παλι δεν πανε παραπανω... αξιζει τον κοπο voltmod stis μνημες τι λετε???)

Link to comment
Share on other sites

Εκανα το bios mod και πηγανε ολα καλα! Ευχαριστω viper

οι χρονισμοι που πετυχαινω ειναι :

GPU core: 800 mhz (lol πρεπει να πηγαινει κι αλλο αλλα δεν επιτρεπει παραπανω και φοβαμαι να ανεβασω το οριο στο RBE με την δευτερη μεθοδο γιατι απ'οτι γραφει ειναι επικινδυνο...)

memory: 1158 mhz ( τοποθετησα και heatsinks στις μνημες αλλα και παλι δεν πανε παραπανω... αξιζει τον κοπο voltmod stis μνημες τι λετε???)

μιλάμε για τη 4850?

Link to comment
Share on other sites

louster35 added 1 Minutes and 12 Seconds later...

μιλάμε για τη 4850?

Ναι για την 4850 της gigabyte με διαφορετικο PCB απο το reference board το αρχικο και ψυκτρα της zalman. Την οποία την εβγαλα για να τοποθετησω τα ram sinks και την ξανατοποθετησα βαζοντας NOCTUA NH-1 thermal paste και η θερμοκρασια σε load δεν εχει ανεβει πανω απο 48 βαθμους. Πριν αντε να εφτανε 55

Link to comment
Share on other sites

louster35 added 1 Minutes and 12 Seconds later...

Ναι για την 4850 της gigabyte με διαφορετικο PCB απο το reference board το αρχικο και ψυκτρα της zalman. Την οποία την εβγαλα για να τοποθετησω τα ram sinks και την ξανατοποθετησα βαζοντας NOCTUA NH-1 thermal paste και η θερμοκρασια σε load δεν εχει ανεβει πανω απο 48 βαθμους. Πριν αντε να εφτανε 55

4850 και παίζει έτσι στα 800 στον πυρήνα??

Και με τέτοια νούμερα και δεν ανεβάζει πάνω από 48?Μου φαίνεται εξωπραγματικό.Πώς τη μετράς?εδώ σε μένα φτάνει 70 σε games και θεωρείται καλή θερμοκρασία για αυτή την κάρτα.ρεύμα έδωσες παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

παραπανω ρευμα εδωσα απο το RBE δηλαδη οσο επιτρεπει το software.

Μου φαινεται οτι για μια φορα ημουν κ εγω τυχερος! θυμαμαι οταν εκανα soft mod tin Sapphire X800GTO2 σε X850XT ολοι περνουσαν κατα πολυ τους χρονους της PE εκδοσης κ εγω σχεδον την επιανα με volt mod! Χωρις το βολτ μοντ ουτε πλησιαζα...

Γνωριζεις αν υπαρχει ασφαλης τροπος να ανεβασουμε κι'αλλο το οριο του Catalyst Control Center να δουμε ποσο μπορει να παει ακομη???

Link to comment
Share on other sites

Το όριο του CCC τι σε προβληματίζει?

Τσεκάρεις πρώτα πόσο ΜΑΧ μπορείς να τρέχεις απροβλημάτιστα πχ με το RIVATUNER και αν δεις ότι είσαι σταθερός μέχρι ένα σημείο, μετά φλασάρεις το BIOS με τα όρια που ξέρεις ότι θα παίζεις για το CCC.

Link to comment
Share on other sites

Ναι στον οδηγο του RBE λεει οτι φτιαξεις BIOS με ορια που διαλεγεις μονος σου καπως αχρηστεβεις την ψηφιακη υπογραφη της ΑΤΙ και κινδυνεβεις να μην λειτουργησει η καρτα καθολου. εγω διαλεξα την προκαθορισμενη ρυθμιση που σου λεει οτι δουλευει σιγουρα

Link to comment
Share on other sites

Ναι στον οδηγο του RBE λεει οτι φτιαξεις BIOS με ορια που διαλεγεις μονος σου καπως αχρηστεβεις την ψηφιακη υπογραφη της ΑΤΙ και κινδυνεβεις να μην λειτουργησει η καρτα καθολου. εγω διαλεξα την προκαθορισμενη ρυθμιση που σου λεει οτι δουλευει σιγουρα

Κάτι δεν διάβασες καλά.

Έχει να επιλέξεις ανάμεσα σε 2 μεθόδους.

Το καλύτερο είναι το Method 1.Εκεί φορτώνεις κάποια έτοιμα setup που έχει, τα οποία όμως απλά καθορίζουν το μαξ.Μετά εσύ μέσα από το OVERDRIVE παίζεις όσο θες κανονικά.

πχ. εγώ επέλεξα το setup με μαξ τα 800/1300.Τα νούμερα όμως που παίζω είναι: για τον πυρήνα 710-750 και για την μνήμη στάνταρ στα 1200.Έχω όμως και αέρα να ανεβάσω αν χρειαστεί πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι κι εγω αυτο επελεξα και το νεο ΜΑΧ ειναι τα 800/1300 το προβλημα ειναι οτι το φτανω το ΜΑΧ μεσω overdrive. Πως θα ανεβασω κι αλλο το ΜΑΧ? Δεν υπαρχει αλλο ετοιμο setup για την 4850 απο την 800/1300...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.