Jump to content



VELOCIRAPTOR


aris21

Recommended Posts

ξερετε ποτε βγαινουν οι καινουριοι?

στο περιπου αν συγκρινεις ενα sata 500gb 32ΜΒ με ενα velociraptor η διαφορα στη ταχυτητα ποση θα ειναι?

σαν ιδεα να κανεισ 2velociraptor σε raid 0 και να κρατησεις ενα 500gb για mirror αξιζει?

Link to comment
Share on other sites

σαν ιδεα να κανεισ 2velociraptor σε raid 0 και να κρατησεις ενα 500gb για mirror αξιζει?

μην το κάνεις ποτέ αυτό, το έκαν εγώ και όταν βάρεσαν οι δίσκοι δεν έσωσα τπτ. Με 2 δίσκους ή Raid0 ή Raid1,ένα από τα 2!!!

τώρα, 2 WD 640 σε Raid0 είναι καλύτεροι από έναν veloci, έχω περάσει και από τα 2 setup, απλά έμεινα στον veloci τελικά. 2 veloci=είναι πολλά τα λεφτά! Υπομονή μέχρι να ωριμάσουν οι ssd θα συνιστούσα. Μέχρι τότε, ή 2 απλοί δίσκοι σε Raid0 ή ένας veloci θεωρώ είναι μια χαρά :074:

Link to comment
Share on other sites

μην το κάνεις ποτέ αυτό, το έκαν εγώ και όταν βάρεσαν οι δίσκοι δεν έσωσα τπτ. Με 2 δίσκους ή Raid0 ή Raid1,ένα από τα 2!!!

τώρα, 2 WD 640 σε Raid0 είναι καλύτεροι από έναν veloci, έχω περάσει και από τα 2 setup, απλά έμεινα στον veloci τελικά. 2 veloci=είναι πολλά τα λεφτά! Υπομονή μέχρι να ωριμάσουν οι ssd θα συνιστούσα. Μέχρι τότε, ή 2 απλοί δίσκοι σε Raid0 ή ένας veloci θεωρώ είναι μια χαρά :074:

δεν καταλαβα τι εννοεις οτι δεν εσωσες τπτ οταν βαρεσαν οι δισκοι?εννουσα 2 velociraptor σε raid0 και να εχεις εναν seagate 500gb για mirror στους velociraptor

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβα τι εννοεις οτι δεν εσωσες τπτ οταν βαρεσαν οι δισκοι?εννουσα 2 velociraptor σε raid0 και να εχεις εναν seagate 500gb για mirror στους velociraptor

γίνεται αυτό? δέν το νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν γινεται..

Ειναι σχετικο το τι αξιζει και τι οχι , δεν μπορει να στο πει κανεις , εσυ θα κρινεις. Απλα θα σου πω: o veloci ειναι ο ταχυτερος δισκος σε μοναδα αλλα σε αποδοση/τιμη χανει πολυ απο τον αλλο που σου προτειναν τα παιδια. Το θεμα ειναι οτι μπορει εσενα να μην σε νοιαζει , απλα να θες να εχεις οτι ταχυτερο υπαρχει σε δισκο(μεσα σε λογικα πλαισια)

Link to comment
Share on other sites

απο οτι καταλαβα δεν μπορειες να εχεις 2 διαφορεετικα raid στον ιδιο υπολογιστη,διαβασα για το raid4 kai ειναι αυτο που ψαχνω,thnx για της απαντησεις

οι western digital chitah βγηκαν αλλα κανουν τα 400gb 15000rpm γυρω στα 500 euro

Link to comment
Share on other sites

Oπου μετραει το random access ειναι μπροστα ο velo,οπου μετραει το average read ειναι μπροστα ο 640gb.To raid 0 δινει κυριως average read δηλαδη τα 12 sec του 640 μην περιμενεις να γινουν 8.2 του velo,τουλαχιστον ετσι νομιζω.Εχω δει setup raid με 4 500αριδες segate που ειχε 8.9.

Link to comment
Share on other sites

Oπου μετραει το random access ειναι μπροστα ο velo,οπου μετραει το average read ειναι μπροστα ο 640gb.To raid 0 δινει κυριως average read δηλαδη τα 12 sec του 640 μην περιμενεις να γινουν 8.2 του velo,τουλαχιστον ετσι νομιζω.Εχω δει setup raid με 4 500αριδες segate που ειχε 8.9.

οταν κανο install ενα αρχειο αμα εχω 2 640gb δεν θα εχω μισο χρονο εγγραφης απο οτι με εναν?

οταν παω να τρεξω πχ,ενα παιχνιδι και εχω 2 σκληρους δεν θα εχω παλι μισο χρονο φορτωματος ή ο χρονος φορτωματος μετραει μετα το χρονο αναζητησεις?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.