Jump to content



Κουφό "πρόβλημα" με CF


Phant0m1442169125

Recommended Posts

Καλημέρες.

Λοιπόν εδώ και καιρό έχω μια 4870x2 (gigabyte) και προσφατα, μιας κ ειχα ενα πιστωτικό και δεν είχα τι να πάρω, αποφάσισα να πάρω και μια 4870 1Gb (Saphire) και να τις βαλω σε CrossfireX.

Το "προβλημα" λοιπόν είναι το εξής: όταν συνδέω την οθόνη με την έξοδο της Gigabyte, δεν έχω σήμα στο post, αλλά όταν μπαίνει στα windows έχω κανονικά

Αν τη συνδέσω στην Saphire συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο!!!

Η μητρική μου είναι η Rampage Formula με το τελευταίο bios περασμένο.

Τι μπορεί να είναι πάλι αυτό? (πρώτη φορά το βλέπω)

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν υποστηρίζει CF δεν σημαίνει οτι δεν πρέπει αν παίζουν μαζι αυτό είναι άλλο. Πχ στην δικιά μου περίπτωση έχω δοκιμασει Χ1300 μαζί όπου αν και είχα 2 οθόνες στην μία κάρτα την 2η την υποστήριζε η άλλη οπότε δεν είχα κόλλημα. Επίσης είχα δοκιμάσει χ850χτ με χ1300 και πάλι το ίδιο , έπαιζαν μαζί και τώρα είμαι με 2 χ1850 οπου και πάλι δεν είναι ενεργοποιημένο το CF.

Link to comment
Share on other sites

Η Λύση είναι απλή.... η εν λόγω μητρική δεν υποστηρίζει CrossfireX !!!!! :o

Σε παρακαλω πες μου ΠΟΥ ειδες πως η μητρικη σου ΔΕΝ υποστηριζει CrossFireX ????? Γιατι περαν του οτι η ASUS λεει ξεκαθαρα πως υποστηριζει CrossFireX ( X48 Chipset ) .....εχω και εγω την Asus Maximus Formula ( X38 Chipset ) και εχω και την ιδια 4870Χ2 που εχεις και εσυ .....δηλαδη την GigaByte ;) .....

http://www.asus.com/products.aspx?modelmenu=2&model=2070&l1=3&l2=11&l3=640&l4=0

Απλα το θεμα ειναι πως ΔΕΝ εχεις βαλει 2 4870Χ2 .......αλλα μια 4870Χ2 και μια 4870 απο οτι καταλαβα..... Μαλλον ειναι λογικο το να σου παρουσιαζει αυτα τα "φαινομενα" λοιπον.....:)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι η μόνη λογική εξήγηση που προσπάθησα να βρω...

Μέχρι που άλλαξα και θέσεις στις κάρτες, αλλά και πάλι τα ίδια... όταν έχω και τις 2 πάνω η 4870x2 "εξαφανίζεται", δεν δίνει κάν σημα, ενώ για CFx στο CCC ούτε λόγος.....

Σε μια DFI που είχα δούλευαν κανονικά (p45).

Link to comment
Share on other sites

Ααν θυμαμαι καλα ετσι το κανα... πάντως θά κάνω μια τελευταία απόπειρα το απόγευμα....

Παιζει ρολο το ποσα CF bridges Βαζεις. Εχω δει οτι σε 2 single 4870 βαζουν και τα 2 bridges... το θεμα ειναι πως η x2 έχει μονο ενα

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, απεγκατέστησα τους drivers, έβαλα τις 2 κάρτες πάνω και ολα οκ!!!

Ευχαριστώ για τις συμβουλές και το ενδιαφέρον.

sta παιχνιδια με 2 καρτες τι καλυτερο θα εχεις?εγω με 4870χ2 και τα παιζω ολα τερμα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.