Jump to content



Πρόβλημα , κολλάει είτε με oc είτε όχι


Borg

Recommended Posts

Έχω το εξής πρόβλημα

Είτε είμαι με overclock είτε όχι γίνετε το εξής , κολλάει ο υπολογιστής για μερικά sec από 5 έως 30 περίπου και δεν κουνιέται τίποτα ούτε ακόμα το num lock δεν σβήνει από το board , αλλά το παράξενο είναι ότι αν πχ εκείνη την στιγμή είμαι στο word και γραφώ και έχει κολλήσει , συνεχίζω να γραφώ και μετά μόλις ξεκολλήσει τα εμφανίζει αυτά που έγραφα όσο ήταν κολλημένο

Τι φταίει ???:(

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από LordOfRings

μαλλον πρεπει να φταει η αλλαγη firmware που έκανες στο DVD ,,

η απενεργοποίησε τις υπερυθρες απο το bios . .

αυτα μονος σου τα σκευτικες ? :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από aristos87 [Σήμερα, στις 15:25]

DFI nf4 dr :...:

Αυτό αρκεί πιστεύω...

attachment.php?s=&postid=174379 το σύστημα το υπόλυπο...

.....οσα δεν φτανει η αλεπου να κανει κρεμασταρια.......

@borg.....μαν ειναι πολυ περιεργο ...εγω θα εκανα αυτο που ειπε ο lord ....ασε μονο τα απαραιτητα....και σιγα σιγα βαζε να δεις πιο το προκαλει.....και τσεκαρε τις μνημες μια μια

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mortisboy

.....οσα δεν φτανει η αλεπου να κανει κρεμασταρια.......

Προφανως δεν εχεις διαβασει ολοκληρη ουτε μια απο τις καταχορησεις μου οποτε δεν εχεις το δικαιομα να με κρινεις.... αν ειχες διαβασει θα εβλεπες ότι το προβλημα δεν ηταν ότι δεν ξερω να κανω O/C αλλα το οτι η μητρικη δε συμπεροφερωταν φυσιολογικα σε γελειες συχνωτητες.... τα νύχια μου θα μηρίσω αν έχει ασυμβατότητες η DFI? Δεν έχουμε ολοι την πολυτέλεια να δοκιμάζουμε και μετά να αγοράζουμε οτι μας κάνει...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από aristos87 [Σήμερα, στις 19:52]

Προφανως δεν εχεις διαβασει ολοκληρη ουτε μια απο τις καταχορησεις μου οποτε δεν εχεις το δικαιομα να με κρινεις.... αν ειχες διαβασει θα εβλεπες ότι το προβλημα δεν ηταν ότι δεν ξερω να κανω O/C αλλα το οτι η μητρικη δε συμπεροφερωταν φυσιολογικα σε γελειες συχνωτητες.... τα νύχια μου θα μηρίσω αν έχει ασυμβατότητες η DFI? Δεν έχουμε ολοι την πολυτέλεια να δοκιμάζουμε και μετά να αγοράζουμε οτι μας κάνει...

...Αριστο....καταρχας κανεις μεγαλο λαθος το εχω διαβασει ολο thread σου και την ταλαιπωρια που τραβηξες....και δεν καταλαβαινω γιατι εισαι τοσο επιθετικος....:...:

...οταν κανεις αναβαθμισεις και αλλαζεις διαφορα πραγματα απο το συστημα σου λογικο ειναι να συναντας και τα περιεργα και τις ασυμβατοτητες...ειναι απλα θεμα πιθανοτητων...εε απλα ετυχε σε σενα πρωτα η ασυμβατοτητα...ποσοι απο εδω μεσα και γενικα εχουν παρει αυτην την μητρικη και ειναι οκ??....ουτος η αλλως αυτα συμβαινουν και στις καλυτερες οικογενειες (Asus,Abit,Epox,Msi,..κτλ)....δεν το καταλαβαινω δηλαδη γιατι πρεπει να την καταδικασουμε επειδη ειναι DFI ,αφου τον τελευταιο καιρο εχει ανεβει πολυ και ποιοτικα και σε δυνατοτητες επιλογων/overclock ...και προσφερει πραγματα που δεν εχουν αλλες μητρικες..... νομιζεις δηλ. οτι ολες οι αλλες εταιρειες γενηθηκαν στην κορυφη....και δεν ανεβηκαν σιγα-σιγα....

Το θεμα ειναι οτι αν δεν μπορεις να χωνεψεις κατι ...δεν παει να πει οτι ειναι μουφα η μητρικη......και δεν ειναι σωστος ο τροπος απαντησης σου στον Borg ....που το παιδι εχει προβλημα και αναζητει λυση οπως αναζητησες και εσυ.....και οχι φιλοσοφιες..!!

.....και καταρχας που ανεφερα εγω οτι δεν ξερεις να κανεις overclock ....οποιος εχει την μυγα να την αφησει.....

....και ναι λοιπον δεν ειναι θεμα πολυτελειας αλλα θεμα κοινης λογικης και εμπειριας

...οταν απο την αρχη βλεπεις οτι κατι δεν παει καλα ,απλα προσπαθεις να τσεκαρεις τους πρωτους υπευθυνους δηλ....μνημες ....cpu....και στο τελος mobo....(και αν θυμαμαι καλα υπαρχει και αλλο pc με ddr μνημες στο σπιτι σου)

....και απορω πως εχεις βγαλει το συμπερασμα οτι δοκιμαζω τα παντα πριν τα αγορασω:blink: :blink:

τι ...νομιζεις δηλ. οτι εγω δεν συνανταω προβληματα ...απλα ειπαμε ειναι θεμα κοινης λογικης ;)

Φιλικα Κωστας..... :flower:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mortisboy

και δεν καταλαβαινω γιατι εισαι τοσο επιθετικος....:...:

Αρχική απάντηση από mortisboy

.....οσα δεν φτανει η αλεπου να κανει κρεμασταρια.......

Απο πότε η μπυχτή δεν θεωρήτε επιθετικο ήφος? :getlost:

Αρχική απάντηση από mortisboy

...οταν κανεις αναβαθμισεις και αλλαζεις διαφορα πραγματα απο το συστημα σου λογικο ειναι να συναντας και τα περιεργα και τις ασυμβατοτητες...ειναι απλα θεμα πιθανοτητων...εε απλα ετυχε σε σενα πρωτα η ασυμβατοτητα...ποσοι απο εδω μεσα και γενικα εχουν παρει αυτην την μητρικη και ειναι οκ??.....

Οι άλλοι που με τις καλύτερες προιποθέσεις πχ TCCD ram ή UTT δέν έχουν... ρώτα αλλους με hynix τι γίνετε...δεν σου κανει εντύπωση το γεγονός οτι σιγά σιγά πουλάνε τα bh και τα hynix ολοι... βλαμένοι είναι ολοι στο XS που το είχαν αναφέρει και που τραβάνε τα μαρτύρια του ιησού με ένα κάρο προβλήματα?

Αρχική απάντηση από mortisboy

ουτος η αλλως αυτα συμβαινουν και στις καλυτερες οικογενειες (Asus,Abit,Epox,Msi,..κτλ)....δεν το καταλαβαινω δηλαδη γιατι πρεπει να την καταδικασουμε επειδη ειναι DFI ,αφου τον τελευταιο καιρο εχει ανεβει πολυ και ποιοτικα και σε δυνατοτητες επιλογων/overclock ...και προσφερει πραγματα που δεν εχουν αλλες μητρικες..... νομιζεις δηλ. οτι ολες οι αλλες εταιρειες γενηθηκαν στην κορυφη....και δεν ανεβηκαν σιγα-σιγα....

Συμφωνώ αλλά δεν ειμαι ο μόνος που αντιμετοπίζει προβλήματα.... δεν είναι και ένα απλό προβληματάκι να παίζει μια mobo με 1-2 chip μόνο...

Αρχική απάντηση από mortisboy

και δεν ειναι σωστος ο τροπος απαντησης σου στον Borg ....που το παιδι εχει προβλημα και αναζητει λυση οπως αναζητησες και εσυ.....και οχι φιλοσοφιες..!!

.

Δε λεω σοφιστειες απλα του δινω ενα σημειο αναφορας για να μη ψαχνεται...

Αρχική απάντηση από mortisboy

.....και καταρχας που ανεφερα εγω οτι δεν ξερεις να κανεις overclock ....οποιος εχει την μυγα να την αφησει.....

Δεν ειναι θεμα μυγας.... αλλα όπου κανω ποστ ερχεται καποιος και μου τη λεει οποτε πρεπει να αμυνομαι κι εγω.....

Αρχική απάντηση από mortisboy

....και ναι λοιπον δεν ειναι θεμα πολυτελειας αλλα θεμα κοινης λογικης και εμπειριας

...οταν απο την αρχη βλεπεις οτι κατι δεν παει καλα ,απλα προσπαθεις να τσεκαρεις τους πρωτους υπευθυνους δηλ....μνημες ....cpu....και στο τελος mobo....(και αν θυμαμαι καλα υπαρχει και αλλο pc με ddr μνημες στο σπιτι σου)

Με ότι μπορούσα τσέκαρα...δεν είδες οτι τσέκαρα και με TCCC? (μάλλον όχι)

Αρχική απάντηση από mortisboy

....και απορω πως εχεις βγαλει το συμπερασμα οτι δοκιμαζω τα παντα πριν τα αγορασω:blink: :blink:

.

δεν θα το αναλυσω αυτο....

Αρχική απάντηση από mortisboy

τι ...νομιζεις δηλ. οτι εγω δεν συνανταω προβληματα ...απλα ειπαμε ειναι θεμα κοινης λογικης ;)

Φυσικά και συναντάς... δέν υπάρχει χρήστης που να μην συναντά ;)

Αρχική απάντηση από mortisboy

Φιλικα Κωστας..... :flower:

Φιλικά Αριστείδης :daisy:

Link to comment
Share on other sites

....οκ ημουν ειρωνικος.... εχεις δικιο.......απλα μην βγαζεις δικα σου συμπερασματα χωρις να ξερεις ...!!!...και αυτο με τις vx δεν εχει να κανει πιστευω....δεν ειναι καμια ιδιαιτερη δυνατοτητα να δωσω 580 και να παρω 2 σετακια....δεν τις πηρα τσαμπα... και δεν εχει να κανει με συμβατοτητα αυτο αλλα με mhz ...

...οσο για τις tccc ...αυτο ενοουσα μπορουσες να το ειχες τσεκαρει απο την αρχη....αφου υπηρχαν...

...τωρα αυτα για το XS δεν θα το σχολιασω...οποιος κυνηγαει την κορυφη...συνανταει standar τετοια προβληματα.....ειναι το τιμημα......;)

...καλα κανεις και αμυνεσαι....ετσι πρεπει ...μηπως ομως υπαρχει καποιος λογος που στην λενε (δεν ειναι μπιχτη)... :wassat:

...ειναι σημειο αναφορας η dfi.....οκ.....δηλ με αυτη την απαντηση του εδωσες λυση.....τι του λες δηλ. φταιει το mobo πετα το.....δεν ειναι σοβαρη απαντηση....καλυτερα να μην απαντουσες......τελος.......δεν εχω κατι μαζι σου.....αλλα πλεον οι τετοιου τυπου απαντησεις με φερνουν στα ορια μου.......

...ειμαστε ομως off topic οποτε το τελιωνω εδω :OT:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.