Jump to content



Με ποια κριτηρια επιλεξατε το laptop σας?


fanisk

Recommended Posts

Παιδια, μιας κ σκεφτομαστε να αλλαξουμε laptop, θα ηθελα μερικες γνωμες αποψεις κλπ...

Για να καταληξω καπου:o

Με ποια κριτηρια επιλεξατε το laptop σας?????

Που το χρησιμοποιειτε?????

Ποιο μοντελο ειναι και τα θετικα /αρνητικα του?????

Προς το παρον απο επιδοσεις, εμφανιση κλπ μας αρεσει το Sony VAIO

Link to comment
Share on other sites

Χε χε...Μολις εχθες παρελαβα ενα Fujitsu-siemens Amilo m 7405 με Intel Centrino...για την sister...

Πρωτες επαφες πολυ θετικες...γιατι τα κριτηρια ηταν,

1. Βαρος

2. Αυτονομια μπαταριας

3.Οθονη

4. Φοβερη τιμη (μονο 1060)

5. Service

6.Ονομα-Ποιοτητα

Με 1300 παιρνεις εναν Fujitsu-siemens Amilo Pro ή με 1900 εναν Amilo M 1425 που ειναι πραγματικα υπεροχος!

Link to comment
Share on other sites

Τα βασικα κριτηρια για την αγορα ενος laptop ειναι το αν θα το χρησιμοποιησεις σαν

desktop replacement η σε ενδιαφερει να το εχεις συνεχως μαζι σου οποτε σε ενδιαφερει η αυτονομια.Στην πρωτη περιπτωση χρειαζεσαι ενα laptop με 17αρα οθονη ,μεγαλη επεξεργαστικη ισχυ (3,2 Gh και ανω),μνημη(512ΜB), και καλη καρτα γραφικων(128MB)για να παιζεις και κανα παιχνιδακι και σκληρο δισκο (80GB).

Τωρα στην δευτερη περιπτωση το μεγεθος παιζει το κυριο ρολο.Ενα ελαφρυ και βολικο laptop

ειναι αυτο που χρειαζεσαι και στα χαρακτηριστικα του wi-fi ,intel centrino για καλυτερη αυτονομια και οθονη 15αρα.Τελος ενας φορητος πρεπει να εχει dvd+-r.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται πολύ από τη χρήση που το προορίζεις.

Για μένα τα βασικά κριτήρια ήταν:

ι) Τιμή

ιι) Επεξεργαστική ισχύς

ιιι) Ισχύς υποσυστήματος γραφικών

ιv) Εξοπλισμός

Εννοείται επέλεξα το φορητό μου συνδυάζοντας αυτούς τους παράγοντες. Προτίμησα να σώσω 500~1000 κάνοντας θυσία στο βάρος και την αυτονομία. Κάποιος άλλος όμως θα έβαζε αυτά τα 2 τελευταία πρώτα και θα έπαιρνε Centrino....

Link to comment
Share on other sites

..Εγώ εχω εδώ και 6 χρονια(!!!) ενα φορητό COMPAQ PRESSARIO 700 MHz 320 MΒRAM.Mέχρι τώρα δεν έχει πάθει τίποτα απολύτος και δουλεύουν όλα ρολόι!!!Η ποιότητα κατάσκευής ειναι μονάδική και δεν ξέρω αν ήταν φορητός απο το ΠΛΑΙΣΙΟ(π.χ.TURBO X) αν θα κρατούσε τοσο καιρό.Βέβαια υπάρχουν και τα αρνητικά μιας και εχει χαλάσει η μπαταρία και για να πάρω καινούργια μου ζήτησαν 230 ευρόπουλα!!!Φυσικά δε θα παρω μπαταρία με τόσα λεφτα...Για να βάλω σκληρό δε ρώτησα τιμη αλλά αν σκεφτούμε οτι η RAM έχει 290 ευρώ (256MB) δεν μπαίνω καν στον κόπο να ρωτήσω για σκληρό...Αν είχα φορητό απο πλαίσιο θα εκανε μονο 50 ευρώ μια μνήμη 256 ΜΒ και θα μπορούσα να βάλω και DVD+-R μόνο με 150 ευρώ.Γιαυτό σκέφτομαι ο επόμενος φορητός να είναι από το ΠΛΑΙΣΙΟ αν και δεν ξέρω πόσο καλή ειναι η οθόνη και αν σε 1 με 2 χρόνια θα διαλύθει ο φορητός γιατί σίγουρα υστερεί σε ποιότητα κατασκευής σε σύγκριση με TOSHIBA,HP,SIEMENS,SONY κτλ.Πάντως οι εταιρίες ονόματα ειναι λίγο εκμεταλευτές γιατί δε μπορεί να ζητάνε 250 ευρώ για μία μπαταρία....Ντροπή ειναι ρε παλικάρια από COMPAQ....Χίλιες φορές ΠΛΑΙΣΙΟ.

Link to comment
Share on other sites

Ας αρχισουμε σιγα-σιγα...

Δεν το θελω σαν desktop replacement, εχω αυτο της υπογραφης μου(το οποιο θα εχει απο αυριο κ μετα, 3500+, MSI6800GT και μια DFI SLi DR οταν ερθει...) αλλα θελω να το εχω μαζι μου, οποτε παω κανα ταξιδι/εκδρομη, να το γυροφερνω με wifi στο σπιτι, να μεταφερω αρχεια με κανα φιλο...

Δλδ θελω να το εχω μαζι μου...

Θα προτιμουσα να εχει wi-fi, dvd+r, αν ειναι 64bit ακομα καλυτερα..

Επισης θα ηθελα να ειναι ομορφο κ designατο γιατι εχω δει κ μερικα που η ασχημια τους ηταν το λιγοτερο...

Επισης, σε περιπτωση που θελουμε μεγαλυτερο HDD, κ ας γεμισει οποτε θελει...πως τον αλλαζουμε??

Με βαση τα παραπανω το Sony VAIO

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dr Mendel

..Εγώ εχω εδώ και 6 χρονια(!!!) ενα φορητό COMPAQ PRESSARIO 700 MHz 320 MΒRAM.Mέχρι τώρα δεν έχει πάθει τίποτα απολύτος και δουλεύουν όλα ρολόι!!!Η ποιότητα κατάσκευής ειναι μονάδική και δεν ξέρω αν ήταν φορητός απο το ΠΛΑΙΣΙΟ(π.χ.TURBO X) αν θα κρατούσε τοσο καιρό.Βέβαια υπάρχουν και τα αρνητικά μιας και εχει χαλάσει η μπαταρία και για να πάρω καινούργια μου ζήτησαν 230 ευρόπουλα!!!Φυσικά δε θα παρω μπαταρία με τόσα λεφτα...Για να βάλω σκληρό δε ρώτησα τιμη αλλά αν σκεφτούμε οτι η RAM έχει 290 ευρώ (256MB) δεν μπαίνω καν στον κόπο να ρωτήσω για σκληρό...Αν είχα φορητό απο πλαίσιο θα εκανε μονο 50 ευρώ μια μνήμη 256 ΜΒ και θα μπορούσα να βάλω και DVD+-R μόνο με 150 ευρώ.Γιαυτό σκέφτομαι ο επόμενος φορητός να είναι από το ΠΛΑΙΣΙΟ αν και δεν ξέρω πόσο καλή ειναι η οθόνη και αν σε 1 με 2 χρόνια θα διαλύθει ο φορητός γιατί σίγουρα υστερεί σε ποιότητα κατασκευής σε σύγκριση με TOSHIBA,HP,SIEMENS,SONY κτλ.Πάντως οι εταιρίες ονόματα ειναι λίγο εκμεταλευτές γιατί δε μπορεί να ζητάνε 250 ευρώ για μία μπαταρία....Ντροπή ειναι ρε παλικάρια από COMPAQ....Χίλιες φορές ΠΛΑΙΣΙΟ.

Compaq Presario 1800 ειναι ο δικος μας(η ονομασια του) αλλα τα MHZ του ειναι <1GHz δεν θυμαμαι ποσα ακριβως...

Σκεφτηκα μηπως να αναβαθμιζα αυτον...αλλα μαλλον δεν αξιζει...δεν ξερω...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fANiS_K [Σήμερα, στις 21:42]

Η αγορα του θα γινει μαλλον μετα το Πασχα....Αλλα μεχρι τοτε αποκλειεται να εχω αποφασισει, για αυτο ρωταω απο τωρα!

Θα μας τρελανεις ωρε Φανη....?:confused: Και μεχρι τοτε ποιος σου λεει οτι δεν θα εχουν βγει αλλα τοσο μοντελα ........ Ενα φορητο θελεις να παρεις , δεν ειναι και καμμια αποφαση ζωης που κρινονται ολα. Ξεχασε το ειναι η γνωμη μου και οταν ερθει η ωρα και εχεις τα φραγκα κανε μια ερευνα αγορας και χτυπα αυτο που θες...So simple.:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από PGM

Θα μας τρελανεις ωρε Φανη....?:confused: Και μεχρι τοτε ποιος σου λεει οτι δεν θα εχουν βγει αλλα τοσο μοντελα ........ Ενα φορητο θελεις να παρεις , δεν ειναι και καμμια αποφαση ζωης που κρινονται ολα. Ξεχασε το ειναι η γνωμη μου και οταν ερθει η ωρα και εχεις τα φραγκα κανε μια ερευνα αγορας και χτυπα αυτο που θες...So simple.:D

lol εχεις δικιο...

Το ειπα γιατι σε καθε θεμα που εχω κανει(πχ μνημες!) περασαν καποιοι μηνες μεχρι να αποφασισω! ναι ντρεπομαι! λολ...{Παναγιωτη δεν το ειπα σοβαρα...απλα θυμηθηκα το κραξιμο για τις μνημες!!}

Καλα σαν να μην το ειπα...οποτε συνεχιζουμε τη συζητηση, κ αν αποφασισω συντομα, το αγοραζουμε...αν οχι...ε καποια στιγμη θα αποφασισω!!

Το laptop θα ειναι "οικογενειακο" αλλα μαλλον εγω θα το εχω τις περισσοτερες ωρες!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dr Mendel

Βέβαια υπάρχουν και τα αρνητικά μιας και εχει χαλάσει η μπαταρία και για να πάρω καινούργια μου ζήτησαν 230 ευρόπουλα!!!Φυσικά δε θα παρω μπαταρία με τόσα λεφτα...

Μπορείς να βάλεις και μπαταρία τρίτου κατασκευαστή , τι νομίζεις compaq είναι η μπαταρία? , βγάλτην δες τον κωδικό της και ψάξε στο νετ και θα δεις ότι βρίσκεις με το 1/4 των χρημάτων

Αρχική απάντηση από Dr Mendel

Για να βάλω σκληρό δε ρώτησα τιμη αλλά αν σκεφτούμε οτι η RAM έχει 290 ευρώ (256MB) δεν μπαίνω καν στον κόπο να ρωτήσω για σκληρό...

όλοι οι σκληροί για λάπτοπ (5400 στροφών) κάνουν για το φορητό σου δες στο πλαίσιο π.χ. http://www.plaisio.gr/IWCatSectionView.process?IWAction=Load&Section_Id=840&Nav_Section_Id=21&Catalog_Id=1&Merchant_Id=1&pcount=0&sts_cid=3

όσο για τη μνήμη τα πράγματα μπλέκουν γιατι παίζουν ασυμβατότητες , οι kingston παίζουν με τους compaq συνήθως.

Link to comment
Share on other sites

antonisk7 ευχαριστώ για την πληροφορια για το δίσκο.Ελπίζω να ταιριάζει στον υπολογιστή μου από το πλαίσιο.’ραγε είναι εύκολο να τον περάσω εγώ τον δίσκο ή θα χρειαστεί να τους τα σκάσω για να τον εγκαταστήσουν αυτοί?Προτιμώ πάντως να τον αγοράσω και ας μην καταφέρω να τον βάλω ποτέ παρα να τους πληρώσω για την εγκατάσταση.Πάντως πληκτρολόγιο που πήρα από compaq το έβαλα μόνος μου σε 10 λεπτά .Έκανε 80 ευρώ και θέλανε άλλα 40 για να κάνουν την εγκατάσταση!!!Αμ δε....

fANiS_K": Αν σε ενδιαφέρει μνημη RAM βρήκα στη θεσσαλονίκη απο ένα τυπο μελενίλου 29 256 SDRAM 133 MHZ μόνο με 50 ευρώ.Είχα 128 και τώρα έχω 320 και πετάει(σε σχέση με πριν τουλάχιστων....)6 ολόκληρα χρόνια το έχω το καυμένο.Σαν παιδί μου το νοιώθω....

antonis , FANIS_K
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.