Jump to content



vga burn=mobo burn or not???


vagos2221416003330

Recommended Posts

Πριν 2 μέρες είχα μιαδιαφωνία με ένα φίλο μου ο οποίος έλεγε ότι άμα καεί η κάρτα γραφικών πάει και η Mobo μαζί... Υπάρχει τέτοια περίπτωση???Εγω νομίζω πως όχι αλλά με έβαλε σε σκέψεις και ήθελα να είμαι 100% σίγουρος για να μην λέω και αρλούμπες...Παίζει να καεί η mobo μαζί με την κάρτα??πχ άμα γίνει o/c στην κάρτα και καεί μπορεί να πάρει και τη mobo μαζί της??

Κάποιος να με διαφωτίσει...

Link to comment
Share on other sites

Λογικα οχι, απο τη στιγμη που η καρτα παθαινει το προβλημα, καιγεται, κλπ, ε, αυτη πεθαινει και μονο.

Απο κει και περα, το μονο που μπορω να πω ειναι οτι αν πχ η καρτα γραφικων ειναι on board, αν καει κατι στο συγκεκριμενο σημειο, τοτε στη περιπτωση αυτη, υπαρχει προβλημα..ενταξει..δε "καιει" το "ολο" της μητρικης φυσικα, αλλα βγαζει ολη τη mobo σε αχρηστια..

Το αντιστροφο, αλλα με το ιδιο αποτελεσμα ειναι να παθει ζημια το slot της pci-e πχ οποτε δεν χαλαει η καρτα γραφικων, αλλα αναγκαστικα ..η mobo παει για πεταμα.

Σε γενικες γραμμες, δε πιστευω οτι ειναι σωστο σωνει και καλα οτι αμα καψεις τη καρτα γραφικων για οποιοδηποτε λογο, θα καει και η mobo...

Σε μια τελικη..γιατι να ισχυει αυτο ως κανονας? Απο που και ως που? :105:

Γνωμη μου, ειναι πως εχεις δικιο φυσικα.:001:

Link to comment
Share on other sites

Έχει τύχει πολλές φορές να βάλω "καμμένες" καρτες γραφικών ή μνήμες ή άλλα περιφερειακά σε μητρικές χωρίς να πάθουν τίποτα. Βέβαια δεν αποκλείεται το γεγονός αν καεί η κάρτα γραφικών η κάποιο άλλο εξάρτημα να κάψει και κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Έχει τύχει πολλές φορές να βάλω "καμμένες" καρτες γραφικών ή μνήμες ή άλλα περιφερειακά σε μητρικές χωρίς να πάθουν τίποτα. Βέβαια δεν αποκλείεται το γεγονός αν καεί η κάρτα γραφικών η κάποιο άλλο εξάρτημα να κάψει και κάτι άλλο.

Ετσι μπραβο!

Τοσο καψιματα γινονται! +1!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι πιο σπάνιο, αλλά μπορεί και το κάψιμο μιας VGA να επιφέρει ζημιά και στην mobo ( πιο συχνά στο slot που ήτανε η VGA ).

Συνήθως την γλυτώνεις με το μόνο θύμα να είναι η VGA.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται την αιτία.... Αν κάει η κάρτα απο oc ή υπερθέρμανση πολύ πιθανό ειναι να την γλίτωνει η μητρική. Αν όμως προκειται απο καό τροφοδοτικό ή κακή γείωση ή διακοπή της ΔΕΗ τότε μάλλον τα παίρνει όλα η μπάλα...

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος μου έκανε o/c στην κάρτα γραφικών και κάεικε απο temps..έτσι μου είπε τουλάχιστον και μετά άλλαξε κάρτα και τα είχε φτίσει και η mobo....Αλλά δεν πιστεύω....κάτι άλλο θα έκανε δεν μπορεί.....

Γιαυτό ρωτάω....Όλες οι απόψεις καλοδεχούμενες..σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

παιδιά για να μην ανοίγω άλλο θέμα..ο φίλος με τον οποίω είχα τη διαφωνία πήγε να αλλάξει την κάρτα γραφικών στο πλαίσιο με μία photo της απόδειξης αγοράς αλλά πήγε με την κάρτα μέσα σε μια ηλ/κή..σακούλα ,το κουτί,το manual, και το cd με τους drivers τα έχει πετάξει... και του είπαν ότι δεν μπορούν να του την αλλάξουν γιατί δεν έχει το cd,manual και την original απόδειξη....

Γίνεται αυτό?Δλδ εγώ που πήρα την 9800gtx+ και τα πέταξα όλα πάει να πει ότι άμα γίνει τπτ την έκατσα???

1ον να μπορεί κάποιος να μου πεί άν γίνεται αυτό να μην του την αλλάξουν για αυτούς τους λόγους και 2ον τί να κάνει το παιδί γιατί τώρα παίζει με το 2ο pc (που είναι για κλάματα)???Ευχαριστώ πολύ...Αλλά λίγο σύντομα άμα γίνεται..

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι το ολο προβλημα ειναι η foto.Αν ειχε την κανονικη δε θα χε προβλημα νομιζω.Αλλωστε ετσι κ αλλιως πριν σου αλλαξουν κατι πρεπει να το δει ο τεχνικος τους κ οταν το δινεις για ελεγχο δε δινεις κ τους drivers.Πολλες φορες πεφτεις κ σε μαλ....κα υπαλληλο..Δοκιμαστε κ σε καποια αλλο καταστημα ή μεσω τηλεφωνου..

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω. Αφου εχει την αποδειξη (εστω κ σε φωτο) θα επρεπε οι υπαλληλοι του καταστηματος να κοιταξουν στα αρχεια του κεντρικου η/υ ωστε να ελεγξουν αν οντως εγινε η συγκεκριμενη αγορα, σε αυτο το ονομα κ αυτη την ημερομηνια! Κ ετσι να ληξει το θεμα. Τουλαχιστον ετσι θα εκανε ενας σωστος επαγγελματιας...

Υ.Γ: Εμενα δε μου ζητησαν κουτια, drivers κ βλακειες παντως οταν την αλλαξα. Αλλα ημουν σε αλλο καταστημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω. Αφου εχει την αποδειξη (εστω κ σε φωτο) θα επρεπε οι υπαλληλοι του καταστηματος να κοιταξουν στα αρχεια του κεντρικου η/υ ωστε να ελεγξουν αν οντως εγινε η συγκεκριμενη αγορα, σε αυτο το ονομα κ αυτη την ημερομηνια! Κ ετσι να ληξει το θεμα. Τουλαχιστον ετσι θα εκανε ενας σωστος επαγγελματιας...

Υ.Γ: Εμενα δε μου ζητησαν κουτια, drivers κ βλακειες παντως οταν την αλλαξα. Αλλα ημουν σε αλλο καταστημα.

Δεν ισχυει αυτο που λες.Συνηθως οταν αγοραζουμε κατι η αποδειξη ειναι ανωνυμη αρα δε μπορει να κανει κατι απο εκει.Παντως αν ειχες βγαλει αποδειξη σε καποιο ονομα τοτε ισχυουν αυτα που ειπε ο ptolemeos.Απλα τους λες το ονομα κ εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά sorry αλλά όταν κόβεται μία απόδειξη κρατάνε και αυτοί άλλη μία νομίζω..δεν έχει όνομα αλλά λογικά αφού γράφει όλα τα στοιχεία όπως ώρα ταμείο κάτι κωδικούς ect νομίζω πως μπορεί να εντοπιστεί.....και να γίνει επαλ/ση...Τώρα τι να πώ???θα του πώ να την πάει σε άλλο κατάστημα....

Μέσω τηλ τί μπορεί να κάνει??

Link to comment
Share on other sites

Παιρνει τηλεφωνο κ συνδεεται με το τμημα service κ να παρει μια γνωμη κ απο εκει.Σε μενα παντως που δεν ειχα αποδειξη για ενα αντιγραφικο που ειχα παρει επειδη δεν την ειχα βγαλει στ ονομα μου δε μπορουσαν να κανουν τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Πλήρωσε μετρητά η με κάρτα? Αν είναι με κάρτα, έχει απόδειξη ότι όντως, είναι ο νομικός ιδιοκτητης. Αλλα και να πλήρωσε με μετρητά, έστω και η απόδειξη να είναι φωτό, έχουν υποχρέωση να του δώσουν η τα λεφτά του πίσω, η like for like replacement.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.