Jump to content



Επιλογή κάρτας γραφικών 400+€


vagos2221416003330

Recommended Posts

συμφωνω 100% . αυτο ομως ισχυει για εσενα και για εμενα. για πολλους ειναι :001:

Να βοηθήσω προσπαθώ =P

Ο vagos ψάχνει για κάρτα γραφικών και συζητούσαμε αν και γιατί τον συμφαίρει ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Aπό ότι κατάλαβα ούτε λογος για 9800gx2..χιχ

η 9800gx2 είχα ακούσει οτι ήταν ίση με 280gtx γιαυτό και την έβαλα και αυτή στην σύγκριση αλλά από ότι βλέπω θα παίξουμε ανάμεσα σε 4870χ2 και 280.

βασικά θέλω η κάρτα να κρατίσει κανα χρόνο+ με όλα τα games σε full γραφικά...

Οπότε άμα η ati βγάζει ίσα frames με την nvidia και στο μέλλον βγάλει άλλους drivers και περνάει την nvidia για 20-30fps τότε θα πάρω ati...Αλλά άμα είναι να μου κάνει κουφά που διαβάζω του στιλ.Έχω 4gb ram στο pc και άλλα 2 η ati =6 και τα windows δεν βλέπουν καθόλου Ram από την κάρτα γραφικών ή από το σύστημα και αντί να δώσουμε...πάρουμε επιδόσεις τότε καλύτερα nvidia...Όσο για τις φυσικές δεν είδα και τρελές διαφορές....η ATI δεν θα βγάλει και αυτή τπτ παρόμοιο???Άμα βάλω ati δεν μπορώ να βάλω και μία κάρτα Phys-x να δουλεύει τις φυσικές???(Δεν δουλεύω με photoshop)Απλά θέλω μία κάρτα που να τραβάει όσο το δυνατό για περισσότερο καιρό όλα τα games στα high και να μην με κρεμάσει το pc από γραφικά.Αυτό γιατί είναι η τελευταία αναβάθμιση που του κάνω για τα επόμενα 2 χρόνια...Εκτός αν τελικά πάρω ati οπότε ίσως βάλω και άλλη μια μετά απο κανα χρόνο..

Link to comment
Share on other sites

Οπότε άμα η ati βγάζει ίσα frames με την nvidia και στο μέλλον βγάλει άλλους drivers και περνάει την nvidia για 20-30fps τότε θα πάρω ati...
Έχε υπόψιν σου ότι η ATI έχει καλύτερο support και στα XP 64Bit, κάτι που η Nvidia δεν τα πάει καλά. Επίσης είμαι κάτοχος 3870Χ2 που ακόμη και σήμερα είναι υπέρ αρκετή για όλα.
Αλλά άμα είναι να μου κάνει κουφά που διαβάζω του στιλ.Έχω 4gb ram στο pc και άλλα 2 η ati =6 και τα windows δεν βλέπουν καθόλου Ram από την κάρτα γραφικών ή από το σύστημα και αντί να δώσουμε...
Αν έχεις 32Bit XP/Vista λογικό να διαβάζει μέχρι 3GB RAM και να χαραμίζεται το hardware ότι κάρτα γραφικών και να έχεις. Άλλο η μνήμη της κάρτας γραφικών και άλλο η RAM, μην τα μπερδεύεις, η κάρτα γραφικών θα αναγνωριστεί όποια και να είναι.

Για καλύτερα αποτελέσματα πάντα να χρησιμοποιείς 64Bit λειτουργικό.(κατά προτίμηση Vista, έστω home basic)

Όσο για τις φυσικές δεν είδα και τρελές διαφορές....η ATI δεν θα βγάλει και αυτή τπτ παρόμοιο???

Θα βγάλει και αυτή παρόμοια τεχνολογία, νομίζω έχει την havok στο πλευρό της.

Άμα βάλω ati δεν μπορώ να βάλω και μία κάρτα Phys-x να δουλεύει τις φυσικές???(Δεν δουλεύω με photoshop)Απλά θέλω μία κάρτα που να τραβάει όσο το δυνατό για περισσότερο καιρό όλα τα games στα high και να μην με κρεμάσει το pc από γραφικά.Αυτό γιατί είναι η τελευταία αναβάθμιση που του κάνω για τα επόμενα 2 χρόνια...Εκτός αν τελικά πάρω ati οπότε ίσως βάλω και άλλη μια μετά απο κανα χρόνο..

Εγώ έχω επιπλέον phys-x κάρτα, και εσύ αν θες βάζεις, ψάχνεις στο ebay για μια ageia P100 η P200, PCI η PCI-e. Αλλά ήδη με μια 4870X2 είσαι καλυμμένος. Σε 1 χρόνο θα έχουμε DirectX 11, αλλά παραείναι νωρίς για να λέμε για αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.