Jump to content



ICC profile


pokemon6401442169101

Recommended Posts

Έχω στο στόχαστρο την αγορά μιας Eizo HD2442W, έχει διπλά HDMI(απαραίτητο αφού δεν έχω ΚΑΝ HD-TV), DVI θύρα για το PC μου, και vga για το Wii(μέσω του adaptor(component<>VGA) που έχω). Πέρα από αυτά με απασχολεί το icc profile της οθόνης, τα αρχεία που έχει είναι :

HD2442W Custom 5000K G1.8.icm

HD2442W Custom 6500K G2.2.icm

Το G τι υποδηλώνει; το gamma; Επίσης ο βαθμός 6500k δεν θεωρείται χαμηλός; σε άλλες οθόνες CRT βλέπω π.χ. και 9500k.

Προσπαθώ να δω στο περίπου τι χρώμα θα βγάζει επειδή ασχολούμαι με photoshop και θέλω το αποτέλεσμα να είναι ίδιο με την εκτύπωση και γενικά το αποτέλεσμα να είναι όσο το δυνατόν ποιο αληθινό, ο εκτυπωτής που έχω είναι ένας epson stylus color 680.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

κανείς που να έχει δοκιμάσει photoshop και χρωματικά προφίλ σε TFT οθόνη;

Εκτυπωτή ξέρω ότι έχω παλιό, αλλά έστω την φωτογραφία την θέλω όσο το δυνατόν ποιο ρεαλιστική γίνεται από την φωτογραφική μηχανή στην οθόνη μου.

Καλή χρονιά - χρόνια πολλά, μετά από διακοπές στην Θεσσαλονίκη :D

Link to comment
Share on other sites

ο καλύτερος τρόπος για να καλιμπράρεις οθόνη είναι μέσω της γνωστής "βεντούζας" calibration tool.Αλλιώς μην περιμένεις αωστό αποτέλεσμα.

Τα λεφτά της eizo δεν θα τα έδινα

Με τόσα λεφτά πας σε 27άρα dell συν το καλιμπρατήρι.

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη είναι 3 σε 1 (gaming, movies, creator) και τα συνδυάζει, έχει 450 cd/m2 brightness(δεν έχουν όλες). Επειδή θα την δουλεύω non-stop θέλω οπωσδήποτε eizo. Από το Hardshop έχει αγοράσει κανείς eizo οθόνη; από θέμα εγγύησης τι ισχύει; είναι από την Ελληνική Mediavis η κάνουν παρεισαγωγή;

BTW Οι θερμοκρασίες λευκού (5000-6500k) έτσι και το βάλω σε CRT τα δείχνει κίτρινα, σε tft μετράει αλλιώς;

EDIT: μετά από ερώτηση στο service ισχύει ότι 5000-6500k(tft) = 9500-10000K(crt) οπότε από εδώ μου έφυγε το άγχος.

Η Coloredge σε games λέτε να με απογοητεύσει;(επειδή έχω ακούσει ότι είναι για στατική εικόνα)

Απλά είναι 8ms ενώ η HD2442W στα 6ms

http://www.eizo.com/products/graphics/ce240w/index.asp

http://www.hardshop.gr/shop/item.asp?itemid=10891&catid=88

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.