Jump to content



!!! 800 mhz αντί για 1066 !!!


Georgz1442169219

Recommended Posts

Hello.. Έχω τις Kingston HyperX KHX8500D2K2/2G (X2) Δλδ 4 Giga Ram (1+1+1+1) sta 1066 mhz, Και την mobo Asus M3A78-T.

Όταν έχω τα 2 giga μου τρέχουν στα 1066 mhz

Όταν βάζω και τα αλλα 2 giga όλλες μαζι πέφτουν στα 800 mhz.. Έχω φρικάρει!!! Έκανα update to bios, εδωσα παραπάνω ρεύμα στις ram, δοκίμασα τυχόν settings apo to bios, αλλα τπτ...

Ξέρει κανεις τπτ?

Link to comment
Share on other sites

Το γράφει ξεκάθαρα στο manual.

Due to CPU limitation, DDR2 1066MHz is supported by AM2+ CPU for one DIMM per channel only. For system stability, when four DIMMs are installed, all DIMMs run at DDR2 800MHz as the default setting

Δοκίμασε manual να βάλεις να τρέχουν ως DDR 1066, ρυθμίζοντας timings/voltage. Αν έχει αστάθειες τότε ας τρέχει ως 800, πρακτικά οι διαφορές δεν είναι σπουδαίες. Ακόμη και εγώ με Corsair Dominator 1066(4*2GB=8GB) τρέχω ως 800MHz.

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να μη δοκιμασεις να ανεβασεις αλλο την ταση αφου ο κατασκευαστης τις εχει δοκιμασμενες μεταξυ 1,8-2,2 V.

http://www.valueram.com/datasheets/KHX8000D2K2_2G.pdf

Στο κατω κατω, οι διαφορες δεν ειναι κ τοσο συγκλονιστικες για τις συχνοτητες αυτες! (οπως προειπε κ ο pokemon)

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα παιδια !

Θελω να ρωτησω και εγω κατι...

Εχω τον Ε 8400 και αγορασα ενα ζευγαρι μνημες 1066 (2*1 GB ).Τις βλεπει ομως σαν 800 mhz.Στο bios δεν εχω πειραξει τιποτα ακομα.Τι να ρυθμισω για να τις βλεπει κανονικα ?

Αυτη ειναι η mobo :

ASUS P5QL-E

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522641

Kαι αυτες ειναι οι μνημες :

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.553024

Ενα αλλο παιδι μου ειπες επισης για τον διαιρετη αλλα δεν συνεχιστηκε η κουβεντα μας...

Κοιταξα και ειδα αυτα στο bios :

'' fsb strap to north bridge '' οπου υπαρχουν οι επιλογες ...200 ,266 ,333 ,400

DRAM frequency οπου μπορεις να βαλεις manual (υποθετω αφου το εχει ) διαφορες τιμες απο 667...μεχρι 1335

Eιναι ο διαιρετης καποιο απο τα παραπανω ?? Πρεπει να κοιταξω καπου αλλου ?

Αν βαλω manual την ταχυτητα 1066 θα ειναι οκ ? Το fsb strap τι ειναι ?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αν σου δινει την επιλογη για 1066 βαλ'το χειροκινητα, μη κολλας. Απλα κοιταξε να ειναι και τα βολτ στην τιμη που δινει ο κατασκευαστης (2.2-2.4).

Eυχαριστω..:001:

Το fsb strap να το αφησω στο auto (οπως ειναι τωρα ) η ειναι καλο να βαλω καποια συγκεκριμενη τιμη (απο τις παραπανω ) ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

οσον αφορα τον Bluesattack υποψην οτι στη συντριπτικη τους πλειοψηφια οι 1006 μνημες ειναι στην πραγματικότητα 800αρες που συνηθως απλα σεταρεις απο Bios τις ρυθμισεις που δινει ο κατασκευαστης για να τρεχουν στα 1066. (Ειναι λιγο σπανιες και πολυ πιο ακριβες οι περιπτωσεις original 1066 dimm, και αν δεν κανω λαθος εχουν μαμα timings στα 1066 κατι σαν 7-7-7 σε χαμηλα volt?)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Οπως εχει ειπωθει, οι διαφορες απο τα 800 στα 1066 ειναι εντελως ασημαντες, εκτος αν ασχολεισαι με benches.Γιατι να τις πας 1066 λοιπον?

Mα ειναι απλο, οταν εχεις πληρωσει μητρικη που εχει την δυνατοτητα και μνημες που πρεπει να τρεχουν στα 1066MHz, τοτε θελεις να τις τρεξεις τουλαχιστον εκει που λεει ο κατασκευαστης αλλιως θα αγοραζες κατι αλλο.

stealth

Link to comment
Share on other sites

εμενα γιατι dominator αρνουντε να περασουν benches σε 1066 κατηγορηματικα...ενω ουτε μεμτεστ σε default καταστασεις δε περνανε...σε games τρωω CRASHES κτλ ...

με 800 ειναι οκ ...αλλα πιος ο λογος να παρω corsair αν δε μπορουνε να κανουν αυτο που λενε...εδωσα 50 ευρω παραπανω για καλυτερα και μου φαινεται ειναι χειροτερα...

ο μοναδικος λογος που ετσι με βαζει σε σκεψεις ειναι οτι δεν τις εχω στα κιτρινα slot αλλα στα μαυρα...γιατι δεν με βολευει η thermalright 120...

ποια η αποψη σας?

Link to comment
Share on other sites

εμενα γιατι dominator αρνουντε να περασουν benches σε 1066 κατηγορηματικα...ενω ουτε μεμτεστ σε default καταστασεις δε περνανε...σε games τρωω CRASHES κτλ ...

με 800 ειναι οκ ...αλλα πιος ο λογος να παρω corsair αν δε μπορουνε να κανουν αυτο που λενε...εδωσα 50 ευρω παραπανω για καλυτερα και μου φαινεται ειναι χειροτερα...

ο μοναδικος λογος που ετσι με βαζει σε σκεψεις ειναι οτι δεν τις εχω στα κιτρινα slot αλλα στα μαυρα...γιατι δεν με βολευει η thermalright 120...

ποια η αποψη σας?

Ποιες ακριβώς έχεις?

Ρεύμα έχεις δώσει καθόλου?

Στα πόσα έχεις δοκιμάσει να τις πας?

Η μητρική λέει τίποτα για το ποια slots υποστηρίζουν 1066?

Link to comment
Share on other sites

Τις 8500 με τα ανεμιστηρια...

Ρευμα εχω δωσει ΕΩΣ ΚΑΙ 2.2 παραπανω δε πηγα και ουτε προκειτε

Στα ποσα...σε DEFAULT μιλαω...1066 δηλαδη...εχω δοκιμασει και AUTO το 2T στις επιλογες ... και AUTO τα DHT0 DHT1 ... και με προσαρμοσμενες προτεινομενες ρυθμισεις του στυλ 5-5-5-15-23-2Τ ....

Και ακομα ακομα σε 5-7-7-24 ... και σε AUTO... οι μνημες μολις μπουνε σε 1066 ... δηλαδη 535mhz ...ΔΕ ΠΑΤΑΝΕ πουθενα...ουτε superPI δε βγαζουν ουτε τπτ... Δηλαδη μιλαμε για default καταστασεις...

Εχω το latest bios.... η μητρικη μου σαν την δικη σου ειναι η deluxe ομως...εχεις δει να λεει τπτ γιατι εγω δε βρησκω κατι....

Σου ειπα το μονο που μπορω να σκεφτω εκτος του οτι εχω μνημες ΜΠΑΝΑΝΕΣ ... ειναι που τις εχω στα μαυρο σλοτ...αντι για το κιτρινο που εχει πρωτο...και λιγο πολυ ειναι γνωστο οτι ειναι πιο "Σταθερο" ...Ετσι νομιζω τουλαχιστον ισως κανω και λαθος.

Στα 800μηζ δεν εχω παραπονα...πανε και 4-4-4-12 νομιζω χαλαρα..δε το εψαξα πολυ..με καιει πιο πολυ που δε παιζουν εκει που "υποσχονται"

Link to comment
Share on other sites

Τις 8500 με τα ανεμιστηρια...

Ρευμα εχω δωσει ΕΩΣ ΚΑΙ 2.2 παραπανω δε πηγα και ουτε προκειτε

Στα ποσα...σε DEFAULT μιλαω...1066 δηλαδη...εχω δοκιμασει και AUTO το 2T στις επιλογες ... και AUTO τα DHT0 DHT1 ... και με προσαρμοσμενες προτεινομενες ρυθμισεις του στυλ 5-5-5-15-23-2Τ ....

Και ακομα ακομα σε 5-7-7-24 ... και σε AUTO... οι μνημες μολις μπουνε σε 1066 ... δηλαδη 535mhz ...ΔΕ ΠΑΤΑΝΕ πουθενα...ουτε superPI δε βγαζουν ουτε τπτ... Δηλαδη μιλαμε για default καταστασεις...

Εχω το latest bios.... η μητρικη μου σαν την δικη σου ειναι η deluxe ομως...εχεις δει να λεει τπτ γιατι εγω δε βρησκω κατι....

Σου ειπα το μονο που μπορω να σκεφτω εκτος του οτι εχω μνημες ΜΠΑΝΑΝΕΣ ... ειναι που τις εχω στα μαυρο σλοτ...αντι για το κιτρινο που εχει πρωτο...και λιγο πολυ ειναι γνωστο οτι ειναι πιο "Σταθερο" ...Ετσι νομιζω τουλαχιστον ισως κανω και λαθος.

Στα 800μηζ δεν εχω παραπονα...πανε και 4-4-4-12 νομιζω χαλαρα..δε το εψαξα πολυ..με καιει πιο πολυ που δε παιζουν εκει που "υποσχονται"

Είπαμε μία είναι η M3a79!!:033: :033: Και γω Deluxe έχω..

Είναι 2 dimms έτσι?

Το manual προτείνει να μπούνε στα κίτρινα slots πάντως.

Αν τις βάλεις στα 1066 είσαι μια χαρά στα windows αλλά δε βγάζουν benchs?

Eμένα πάντως οι cellshock παίζουν και 1066 αλλά δεν μου χρειάζεται, αφού είμαι καθημερινά στα 15,5χ222 και άρα 890 τις μνήμες.Τώρα για κανένα bench ανεβάζω και όσο φτάσουν με 4αρια (900+)..

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα...ξερω γω...συνηθως δεν ανοιγω το pc και να τον αφησω σε win...ολο και κατι θα κανω ...Αλλα ναι οταν τον ανοιγω και βαζω πχ prim95...βγαζουν ερρορς πολυ πολυ γρηγορα...

Τι να κανω με το κιτρινο σλοτ...να "δαγκωσω την Thermalright ωστα να χωρανε?? και παλι να το κανω αυτο ουτε συζητηση να βαλω και τα ανεμιστηρια της corsair απο πανω...(οχι οτι χρειαζοντε...λεμε τωρα)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.