Jump to content



Help!! Αγορά καμερας DV!!


thonik7

Recommended Posts

Θέλω να αγοράσω μία κάμερα DV.To budjet που μπορω να διαθέσω κυμαίνεται από 800-1100Ευρώ.Η μόνη λύση που ξέρω ειναι η sony HDR-HC9E(http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.563265) αλλά δεν είμαι σίγουρος(θα ήθελα και τη γνώμη σας).Η χρήση της θα είναι κυρίως για εργασίες της σχόλης μου που αφορουν μικρού μήκους ταινίες ντοκυμαντέρ κλπ.Δεν ξέρω εάν το budjet με καλύπτει για κάτι ημιεπαγγελματικό για αυτό το λόγο θέλω τη βοήθειά σας.Τη θέλω για να εξοικειωθώ με της λειτουργίες της και να μπορώ να έχω ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα στις ερασιτεχνικές δουλιές μου.Ακούω τις προτάσεις σας!!

Υ.Γ.Σε περίπτωση που κάποια πρότασή σας ξεπερνάει το budjet κατά λίγο είναι καλοδεχούμενη!

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Γενικά αφου πας για τέτοια κάμερα προτίμησε την Canon HV20 ή την 30.

Είναι καλύτερες σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού απ'τις Sony.

Βγάζουν πολύ πιο λίγο θόρυβο/κόκο (noise).

Και απότι θυμάμαι η Canon διαθέτει επιλογή λήψης σε Cinema frame rate. Δηλαδή 24 καρέ το δευτερόλεπτο.

Η Sony το μόνο extra που έχει είναι λήψη σε slow motion. Αλλά δεν πολυ αξίζει.

Για να μην φαίνεται ότι λέω ότι να ναι, είμαι κάτοχος της Sony HC7E (η μόνη διαφορά απ'την 9Ε ότι είναι μαύρη ενώ η δικιά μου ασημί :p ).

Σε καλό φωτισμό τραβάει τέλεια αλλά σε χαμηλό έχει πολύ θόρυβο.

Οπότε Canon HV20 ή 30 με κλειστά μάτια

Link to comment
Share on other sites

Γενικά αφου πας για τέτοια κάμερα προτίμησε την Canon HV20 ή την 30.

Είναι καλύτερες σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού απ'τις Sony.

Βγάζουν πολύ πιο λίγο θόρυβο/κόκο (noise).

Και απότι θυμάμαι η Canon διαθέτει επιλογή λήψης σε Cinema frame rate. Δηλαδή 24 καρέ το δευτερόλεπτο.

Η Sony το μόνο extra που έχει είναι λήψη σε slow motion. Αλλά δεν πολυ αξίζει.

Για να μην φαίνεται ότι λέω ότι να ναι, είμαι κάτοχος της Sony HC7E (η μόνη διαφορά απ'την 9Ε ότι είναι μαύρη ενώ η δικιά μου ασημί :p ).

Σε καλό φωτισμό τραβάει τέλεια αλλά σε χαμηλό έχει πολύ θόρυβο.

Οπότε Canon HV20 ή 30 με κλειστά μάτια

Το μόνο μειονέκτημα για την canon μετά από ώρες έρευνας(υπάρχουν πάρα πολλοί στο ίδιο δίλημμα μεταξύ sony και canon) σε διάφορα forum είναι ότι πολλές έχουν εισαχθεί από Αμερική και γράφουν σε σύστημα ntsc που είναι πρόβλημα.Πληροφοριακά προσθέτω ότι το hd δεν θα το χρησιμοποιήσω διότι προυποθέτει δισκάκι blue ray θα γράφω σε απλό dv.Θα ήθελα να μου πεις επίσης ποια είναι καλύτερη σε καλό φωτισμό.Έχω μία κλίση προς την Sony για λόγους ευχρηστίας αλλά σίγουρα η ποιότητα παίζει μεγαλύτερο ρόλο.Αύριο θα πάω για έρευνα αγοράς.Ευχαριστώ για τον χρόνο σου

Link to comment
Share on other sites

Άμα την αγοράσεις από Ελλάδα (ή οποιαδήποτε χώρα της ΕΕ) δεν θα έχεις κίνδυνο για NTSC.

Άμα την πάρεις από Αμερική ή Ιαπωνία ναι τότε θα έχεις πρόβλημα.

Επίσης μια απλή συμβουλή. Όποια και να πάρεις ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ (κεφαλαίο) θα τραβάς σε HD. (ούτως ή άλλως σε απλά DV γράφεται δε θες τις δηθεν HD DV κασέτες)

Το λέω αυτό γιατί όταν θα τα μετατρέπεις σε απλο PAL 720 θα κερδίζεις ποιότητα, παρά αν τραβούσες απευθείας σε PAL 720.

Σε καλό φωτισμό δεν έχουν διαφορά.

Αλλά επιμένω στην Canon HV20 ή 30.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Είχα πάρει πριν καιρό την HD http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.561510

Έχω βρεί πολύ οικονομικές τιμές σε απλές minidv κασέτες http://www.letsbuy.gr/index.php?cPath=59_61 επειδή είμαι επαγγελματίας και παίρνω ποσότητες.

Τελικά κατάλαβα πως δεν έχουν και πολύ νόημα οι κασέτες HD DV δεδομένου οτί κοστίζουν τα 5 πλάσια από μια mini dv που υπάρχει και με λιγότερο από 2 ευρώ. Και στην αρχή είχα δώσει αρκετά σε hd dv tapes.:(

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.