Jump to content



Εκτυπωση στα μετρα μου


Lovermanah

Recommended Posts

Καλημέρα και χρονια πολλα!

λοιπον, εχω κατι εικονες μεγαλης αναλυσης και θελω να τις εκτυπωσω στα μετρα μου σε συγκεκριμενο πλατος και μηκος...καποια ευκολη λυση?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρονια πολλα!

λοιπον, εχω κατι εικονες μεγαλης αναλυσης και θελω να τις εκτυπωσω στα μετρα μου σε συγκεκριμενο πλατος και μηκος...καποια ευκολη λυση?

Για τι χρήση τιοθες???Πας σε κάποιον που κάνει επιγραφες και στις κάνει εκτύπωση σε sticker για τον τοίχο πχ...Σε οτι διάσταση του πείς...

Δεν μας λες όμως τι θελεις...

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε ο εύκολος τρόπος είναι μέσω του προγράμματος εκτύπωσης που ανέφερε και ο Greek.

Από την άλλη μεριά μπορείς μέσω προγραμμάτων επεξεργασίας εικόνας να μεταβάλεις το image size ώστε σε default εκτύπωση να σου βγαίνει ακριβώς όσο θες εσύ.

Π.χ. με το πρόγραμμα PhotoFiltre Studio επιλέγεις την εικόνα, μετά επιλέγεις Image size (control + H), επιλέγεις cm αντί για pixels και από εκεί του δίνεις ότι θες. Κατόπιν αποθηκεύεις κάνοντας χρήση φίλτρου όπως το Lanczos.

Link to comment
Share on other sites

Αν πρόκειται για image resize δοκίμασε και το Irfan View που κάνει μορφοποιηση ειτε με ανάλυση ειτε με πιξελ ειτε με διαστάσεις έυκολα . Απλά σε αυτήν την περίπτωση δεν θα κοψεις τίποτα αλλα σαφώς θα παραμορφωθει /αλλοιωθεί λόγω της αλλαγης.

Link to comment
Share on other sites

Αν πρόκειται για image resize δοκίμασε και το Irfan View που κάνει μορφοποιηση ειτε με ανάλυση ειτε με πιξελ ειτε με διαστάσεις έυκολα . Απλά σε αυτήν την περίπτωση δεν θα κοψεις τίποτα αλλα σαφώς θα παραμορφωθει /αλλοιωθεί λόγω της αλλαγης.

Όποιον τρόπο και να διαλέξει, αν το aspect ratio της εικόνας δεν είναι το ίδιο με της θήκης του dvd, θα έχει παραμόρφωση.

Link to comment
Share on other sites

Στο πρόγραμμα απλα θα έχει κενά αν αφήσει ττην ίδια αναλογία... Εκτός και αν έχει κατεβάσει την φωτό από κάποιο σίτε όπως το cdcovers που είναι έτοιμα....

Μου τη δίνουν τα κενά.

Καλύτερα να κάνει ένα cropping. :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.