Jump to content



Σωστη ανακυκλωση αερα στο κουτι


lunatic89

Recommended Posts

Λοιπον να παρουμε τα πραγματα ενα ενα.Φυσικα κ ξερω οτι πολλοι θα θεωρησετε το θεμα πολυ απλο (κ πραγματι δεν εχει να κανει με δυσκολα πραγματα οπως o/c) αλλα οπως φαινεται απο τα μηνυματα πολλων συμforumιτων τελικα δεν ειναι τοσο απλο.

Καταρχας το κουτι μας λειτουργει ακριβως οπως ενα θερμοκηπιο.Το θερμοκηπιο αφηνει τις ακτινες του ηλιου να μπουν αλλα οχι να βγουν με αποτελεσμα να ειναι πολυ πιο θερμο το περιβαλλον εκει μεσα

απ οτι ειναι ακριβως απ εξω.Στο κουτι μας ειναι λιγο διαφορετικα.Ειναι σαν να εχουμε τον ηλιο ηδη μεσα στο κουτι.Εχουμε πολλες πηγες θερμοτητας μεσα στο κουτι.Ας το σκεφτουμε σαν ενα δωματιο που εχουμε αναψει

ενα καλοριφερ ενα κλιματιστικο κ μια σομπα...Η θερμοκρασια αυξανεται συνεχεια μεχρι καποιο σημειο που εξισορροπειται.Φυσικα τα αντικειμενα που βρισκονται μεσα στο δωματιο τεινουν να παρουν τη θερμοκρασια που επικρατει στο περιβαλλον τους.Ετσι λοιπον η ψυχτρα του επεξεργαστη δεν λειτουργει οπως θα επρεπε.Κ αυτο ειναι το λαθος που κανουν πολλοι.Λενε εγω εδωσα 60 ευρω για ψυχτρα κ δεν κανει τιποτα.Μας πως να κανει αν ειναι φουρνος εκει μεσα?Οι φετες της ψυχτρας ειναι πιο κρυες απο τον επεξεργαστη κ αφου ερχονται σε επαφη με αυτον (μεσω heatpipe ή με αλλους τροπους) προσπαθουν να εξισορροπησουν τη θερμοκρασια.

Ετσι η ψυχτρα ανεβαζει την θερμοκρασια της κ ο επεξεργαστης την κατεβαζει για να τεινουν να ισορροπησουν.Οπως ειναι φυσικο οσο πιο μεγαλη η διαφορα θερμοκρασιας μεταξυ 2 σωματων τοσο πιο γρηγορα κ ευκολα τεινουν προς την κοινη τους θερμοκρασια.Η ψυχτρα ομως με την σειρα της ερχεται σε επαφη με το περιβαλλον του κουτιου.Αρα ταυτοχρονα με την ανταλλαγη θερμοτητας με τον cpu, ανταλλασει κ με το περιβαλλον της.Ο στοχος οπως εχετε καταλαβει ηδη ειναι να εχουμε οσο το δυνατον ψυχροτερο περιβαλλον

για να εχουμε οσο το δυνατον ψυχροτερη ψυχτρα κ αρα τις μικροτερες δυνατες θερμοκρασιες για τον επεξεργαστη.Με τοσες πηγες θερμοτητας μεσα στο κουτι χρειαζομαστε φρεσκο αερα.Αλλιως οπως ειπαμε θα γινει θερμοκηπιο.

Στην καλυτερη δυνατη περιπτωση μπορουμε να πετυχουμε μεσα στο κουτι την ιδια θερμοκρασια που επικρατει κ στο δωματιο.Για να γινει αυτο πρεπει να εχουμε συνεχομενη κ ανεμποδιστει ροη φρεσκου αερα στο κουτι μας.Απο εδω κ περα τερμα η θεωρια.Ξερω οτι σας κουρασα κ ξερω επισης οτι τα ξερετε ηδη.Απο εδω κ περα τροποι βελτιωσης της θερμοκρασιας μας.

Θελουμε εναν δυνατο ανεμιστηρα να βαζει αερα απο μπροστα.Οταν λεμε δυνατο εννοουμε πανω απο 65cfm (cubic feet per meter).Φυσικα δε θελουμε κ θορυβο.Αρα κοιταμε για κατω απο 20db.

Ο αερας που μπαινει συνανταει πρωτα τον HDD μας.Εδω παιζει ρολο κ το πως θα τον συναντησει...Ο ανεμιστηρας παραγει τη μεγαλυτερη ροη αερα κοντα στην ακρη του πτερυγιου του.Επομενως θα πρεπει τους δισκους μας να τους εχουμε σε οσο το δυνατον καλυτερη θεση ως προς τον ανεμιστηρα.Αν εχουμε εναν το καλυτερο ειναι να ειναι στο ανωτερο σημειο του ανεμιστηρα.Αν εχουμε 2 να ειναι ο ενας στο πανω ακρο του ανεμιστηρα κ ο αλλος στο κατω.

Στη συνεχεια περναει απο την καρτα γραφικων κ με τη βοηθεια κ του ανεμιστηρα απο το τροφοδοτικο τραβιεται προς τα πανω κ τελικα διωχνεται εξω απ το κουτι απο τον πισω ανεμιστηρα.Η ροη του αερα οπως θα επρεπε να ειναι μεσα στο κουτι φαινεται εδω.Επισης φαινεται εδω η ροη που δημιουργει το τροφοδοτικο.Γι αυτο ο ανεμιστηρας του παντα προς τα κατω κ οχι προς τα πανω...Για να ακολουθησει ο αερας το μονοπατι που φαινεται στην προηγουμενη εικονα

θα πρεπει να εχει καθαρο πεδιο απο καλωδια.Αυτο το πετυχαινουμε κανοντας σωστη διαχειρηση στα καλωδια μας κ δενοντας τα με κλιπσακια σε διαφορες εσοχες του κουτιου.Παραθετω κ εικονες απο το δικο μου κουτι.Ο χωρος που υπαρχει για τα αντιγραφικα κ τα floppy ειναι αχρηστος χωρος που σχεδον σε ολους ειναι αδειος.Επισης λογω θεσης δεν μας ενδιαφερει καθολου το αν θα ειναι αχουρι.Αρα σε αυτον τον χωρο χωστε οσα περισσοτερα καλωδια μπορειτε.Καλο θα ηταν να αφησετε την πανω πανω θεση των αντιγραφικων κενη.Ετσι δημιουργειτε ενα παταρακι που χωραει αρκετα περισευουμενα καλωδια....

Βεβαια εδω υπαρχουν κ τα παιδια που εχουν 150 δισκους στο pc τους κ οσο κ να προσπαθουν μενουν καλωδια που εμποδιζουν κατα πολυ την ροη..Εκει ακολουθειται μια αλλη τακτικη.Ουσιαστικα απομονωννουμε το μισο κουτι.Πως το κανουμε αυτο?Δεν υπαρχει νοημα να βαλουμε ανεμιστηρα στη φατσα του κουτιου αφου ετσι κ αλλιως δεν θα δημιουργειται η επιθυμητη ροη...Αντιστρεφουμε τον πισω κ τον βαζουμε να εισαγει αερα στο κουτι.Κανουμε μια τρυπα στο πανω μερος περιπου πανω απο τις ραμ (ακουγεται δυσκολο αλλα ειναι πραγματικα πανευκολο.Υπαρχει κ σχετικος οδηγος στο φορουμ) κ τοποθετουμε εναν ανεμιστηρα ωστε να βγαζει αερα..Δε μπορουμε να κανουμε την αντιθετη κατευθυνση γιατι με αυτην την κατευθυνση εκμεταλλευομαστε κ την ταση των θερμων ρευματων να εχουν ανοδικη πορεια....

Κ στις 2 περιπτωσεις ροης βαζουμε κ εναν πλαινο ανεμιστηρα που να εισαγει αερα κατα προτιμηση απεναντι απο τον επεξεργαστη.Δεν ειναι αναγκη να ειναι τοσο μεγαλος οσο αυτος που εχω στο δικο μου εννοειται.Αρκει ενας απλος 120αρης με χαμηλη σχετικα ροη γυρω στα 40-50 cfm.Ο αλλος ομως που θα βαζει καλο θα ειναι να εχει ροη πανω απο 70cfm.Επισης παντα κραταμε το κουτι μας καθαρο απο σκονη κ φροντιζουμε ωστε να μην βουλωνουν οι περσιδες των ανεμιστηρων....Καλο θα ηταν το τροφοδοτικο που θα επιλεξουμε να εχει αποσπωμενα καλωδια.Πραγματικα αξιζει.Αυτα νομιζω φτανουν.Αρκετα σας κουρασα για ενα τοσο απλο.Επισης παραθετω κ

για να υπαρχει κ μια πιο ζωντανη εικονα στο μυαλο σας για το πως πρεπει να ειναι τα καλωδια μεσα στο κουτι.

Οι θερμοκρασιες αναφερονται στον υπολογιστη μου σε δωματιο με 11 βαθμους Κελσιου (συμφωνα με ενα θερμομετρο τοιχου που εχω).

Η πλεξουδα με τα πολλα molex εχει αφεθει επιτηδες σ εκεινη τη θεση για να φαινεται ο χωρος που μπαινει κανονικα πανω απο τον σκληρο δισκο.

Στην φωτο με τον ανεμιστηρα η μαυριλα που φαινεται στο πανω μερος ειναι η πλακετα του σκληρου δισκου κ φαινεται η θεση που πρεπει να τοποθετηθει οταν μιλαμε για εναν σκληρο..:098: :098:

post-11273-1442175367,4778_thumb.jpg

post-11273-1442175367,5844_thumb.jpg

post-11273-1442175367,6835_thumb.jpg

post-11273-1442175367,7788_thumb.jpg

post-11273-1442175367,8774_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το EVEREST δεν το εμπιστεύομαι αν δεν διασταυρώσω τις θερμοκρασίες και με άλλο πρόγραμμα ή σένσορα.

Όσο για τις θερμοκρασίες που δείχνει λέει 11 για το CPU και μετά 22 για Core 1 και 2.

Aυτό το 11 τι είναι?Θερμοκρασία κουτιού??

Πάντως πολύ κρύο ρε παιδί μου.11 μέσα στο δωμάτιο?Με κουβέρτες και γάντια κυκλοφορείς??:046: :046:

Link to comment
Share on other sites

+10!! Οντως πολυ καλη η δουλεια σου φιλε μου!! Λες πραγματα που πολλοι απο εμας τα θεωρουν αυτονοητα, αλλα υπαρχουν ακομα περισσοτεροι που δεν τα ξερουν. Ενας πολυ καλο οδηγος για οποιον θελει να συναρμολογησει μονος του το hardware του κουτιου του κ ανησυχει για τις θερμοκρασιες. Μια ψηφος κ απο 'μενα για sticky!!! :D:D:098:

Link to comment
Share on other sites

@viper

Ναι εχω ενα κολλημα κ μ αρεσει το κρυο....Οσο για την αξιοπιστια εχω ανοιξει everest coretemp cpu-z κ ολα λενε ακριβως τα ιδια σε οτι εχουν κοινο.Το cpu δεν εχω καταλαβει ουτε εγω ακομα τι ειναι.Η θερμοκρασι πυρηνα μετραει παντως.Τα 2 που ειναι κατω απ το cpu.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλός lunatic!! Αξίζει κυρίως για άτομα όπως εμένα που δεν ξέρουν σχέδον τίποτα,για να αρχίσουμε αν επιθυμούμε κι εμείς να μπαίνουμε στην νοοτροπία της σωστής "χρήσης" αλλά και συντήρησης του μηχανήματος μας χωρίς να λέμε πράγματα του τύπου "Τζάμπα τα ανεμηστηράκια που έβαλα",χωρίς να ξέρουμε το πού αλλά κι πώς κι γιατί τα βάλαμε!!

Κι πάλι μπράβο!!

Link to comment
Share on other sites

Η καινουρια φωτο ειναι για 2 λογους.Πρωτον γιατι τραβηχτηκε χωρις τον μπροστινο ανεμιστηρα (120mm 72cfm) κ θελω να δειξω τις διαφορες θερμοκρασιας.3 βαθμους διαφορα εχει η vga που εχει κ αν βγαλω κ τον πλαϊνο γινεται πιο θερμη κατα 4 περιπου βαθμους παραπανω.Σε αυτο φταιει η παθητικη ψυξη της.Αρα αυτη ειναι μια λυση κ για οσους εκαναν το λαθος κ πηραν παθητικη ψυξη οπως εγω.Επισης ο σκληρος κερδιζει 2 βαθμους επειδη ειναι στη σωστη θεση...Φυσικα κ η μητρικη κερδιζει 2 βαθμους.Οπως καταλαβαινετε γενικα οτι εχει παθητικη ψυξη επωφελειται απο την σωστη ροη του αερα.Ο δευτερος λογος ειναι για να δει ο Θωμας (που ειναι "απιστος" :046: ) τις θερμοκρασιες του everest σε σχεση με το coretemp.:098: :098:

post-11273-1442175374,1037_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η καινουρια φωτο ειναι για 2 λογους.Πρωτον γιατι τραβηχτηκε χωρις τον μπροστινο ανεμιστηρα (120mm 72cfm) κ θελω να δειξω τις διαφορες θερμοκρασιας.3 βαθμους διαφορα εχει η vga που εχει κ αν βγαλω κ τον πλαϊνο γινεται πιο θερμη κατα 4 περιπου βαθμους παραπανω.Σε αυτο φταιει η παθητικη ψυξη της.Αρα αυτη ειναι μια λυση κ για οσους εκαναν το λαθος κ πηραν παθητικη ψυξη οπως εγω.Επισης ο σκληρος κερδιζει 2 βαθμους επειδη ειναι στη σωστη θεση...Φυσικα κ η μητρικη κερδιζει 2 βαθμους.Οπως καταλαβαινετε γενικα οτι εχει παθητικη ψυξη επωφελειται απο την σωστη ροη του αερα.Ο δευτερος λογος ειναι για να δει ο Θωμας (που ειναι "απιστος" :046: ) τις θερμοκρασιες του everest σε σχεση με το coretemp.:098: :098:

Μη μου αγχώνεσαι.

Για τη CPU δεν είπα ότι υπάρχει κάτι που δε στέκει.Άλλωστε έχεις πολύ χαμηλό ρεύμα και λογικό να είναι τόσο χαμηλή η θερμοκρασία του.

Η θερμοκρασία του δωματίου μου έκανε εντύπωση που ήταν τόσο χαμηλή στους 11.

Αλλά αφού τη βρίσκεις να κάνεις παρέα με τον "Happy Feet" κανένα πρόβλημα!!:046: :046:

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα ωραιος...Οχι ρε συ το εστειλα κυριως γιατι αρκετοι εχουν να πουν κακα λογια για το everest ενω ειναι μια χαρα προγραμματακι.Για το ρευμα δε φταιω εγω.Εγω 1,3125 δινω απο bios.Ειναι ενα θεμα αυτο......

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα ωραιος...Οχι ρε συ το εστειλα κυριως γιατι αρκετοι εχουν να πουν κακα λογια για το everest ενω ειναι μια χαρα προγραμματακι.Για το ρευμα δε φταιω εγω.Εγω 1,3125 δινω απο bios.Ειναι ενα θεμα αυτο......

Καλά για το Everest μην τρελαίνεσαι..

Κάνει και τα κουλά του.

Όλες τις τάσεις του PSU τις βγάζει λάθος σε μένα..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.