Jump to content



Ξεκιναν τα Win. μετα απο 10 λεπτα....


mikelos

Recommended Posts

Οπως λεω και στον τιτλο μου μετα απο ενα Ghost στον δισκο μου σε ενα μεγαλυτερο ,το λειτουργικο κολλα στα παραθυρα απο 7 μεχρι 12 λεπτα (η μπαρα κουνιεται κανονικα ενω το λαμπακι σκληρου δεν αναβη) και μετα το χρονικο διαστημα αυτο φορτωνει ο σκληρος και μπαινει κανονικα στα Win.

Τι μπορω να κανω γιατι μου εχει σπασει τα νευρα και φοβαμαι μοιπως καμια μερα δεν ξεκινηση ποτε.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι θέμα κάποιας συσκευής που περιμένει να δει κι δεν την βλέπει, 99% του παλιού σου δίσκου. Η ώρα που περιμένεις προκύπτει από πολλά timeouts...

Κάνε την παρακάτω διαδικασία:

1. Δεξί κλικ στο My Computer > Properties > Advanced System Settings > Env Variables

2. Στο κάτω κουτάκι, που λέει System Variables, επέλεξε "New..." και γράψε ->

var name: devmgr_show_nonpresent_devices

var value: 1

και πάτα ΟΚ.

3. Δεξί κλικ στο My Computer > Manage > Device Manager

4. Στο View επέλεξε Show Hidden Devices

5. Κάνε με δεξί κλικ και uninstall σε ότι νομίζεις ότι δε χρειάζεται, όπως επίσης σε όλα αυτά τα αρχεία που χτυπάνε, τα οποία θα τα βρεις κάτω από το non pnp devices, τα unknown devices και τον usb controller αφαιρώντας πρώτα τα "παρακλάδια" και μετά τον ίδιο. Aν σου ζητήσει να σβήσεις τα αρχεία, σβήσε τα.

Edit: Αν έχεις Vista, δε χρειάζεται να βγάλεις τα Shadow Copies των δίσκων που πιθανώς να δεις, αφού αυτά κρατάνε τα System Restore Points

Λογικά μετά από αυτό δε θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου, οντως στα κρυφα devices υπηρχαν πολλα για διαγραφη.Τα εσβησα ολα αλλα το μονο που αλλαξε ειναι οτι κανει πολυ γρηγορο shut down.To start up δυστηχως ειναι το ιδιο.

Μπορω να κανω τιποτα με κανενα προγραμμα?

post-1635-1442175382,8529_thumb.jpg

post-1635-1442175382,9347_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε και εγκατέστησε το bootvis, είναι ένα εργαλείο που μπορείς να δεις τι καθυστερεί την εκκίνηση και να το βελτιώσεις γενικά στην ταχύτητα.

http://www.majorgeeks.com/download.php?det=664

Θα βοηθήσει να εντοπίσεις και το πρόβλημα/service που σε κόβει.

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε και εγκατέστησε το bootvis, είναι ένα εργαλείο που μπορείς να δεις τι καθυστερεί την εκκίνηση και να το βελτιώσεις γενικά στην ταχύτητα.

http://www.majorgeeks.com/download.php?det=664

Θα βοηθήσει να εντοπίσεις και το πρόβλημα/service που σε κόβει.

Αν και δσεν καταλαβα πολυ πως δουλευει μετα απο ενα boot trace εβγαλε το ταδε μυνημα.

Disk !/O write cashing is disable.

Λες να φταιει αυτο,αν ναι απο που το κανω enable?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καμια φορα ειναι να τρελαινεσαι.Μετα απο ποσο καιρο ειπα να κανω φορματ για να μην εχω αυτο το προβλημα.

Εκανα περασα Xp και μετα απο 2 επαν/σεις στην τριτη αφοθ ειχα περασει drivers τις Motherboard & ATI για τη οθονη,κανω επανακ/ση και παλι τα ιδια............

Φορτωνει στις σημαιες 10 με 12 λεπτα και μετα ολα οκ.

Ξανα κανω format και θα κανω επανακ/ση βημα βημα να δω τι φταιει.

Καμια ιδεα κανεις,δεν βγαζω ακρη,πρωτη φορα αντιμετοπιζω τετοιο προβλημα.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Tελικα οι drivers της motherboard ειναι.Δεν υπαρχουν ομως αλλο στην Asus αλλα ετσι και αλλιως παλια δεν ειχα τετοιο προβλημα.

Δοκιμασα και με αλλο σκληρο δισκο αλλα τα ιδια.

Υπαρχει περιπτωση να φταιει το bios η μνημη?

Link to comment
Share on other sites

http://www.nvidia.com/object/nforce_winxp_15.23.html

κάνεις εγκατάσταση custom και χωρίς το Network manager

Φιλε μου τελικα με εβγαλες απο μεγαλη ταλαιπωρια.Εκανα πανω απο 5 επαν/σεις για να δω αν το κανει αλλα ολα οκ.

Απο οτι καταλαβα μαλλον οι drivers της asus ηταν παλιες.

Ευχαριστω για την βοηθεια ελπιζω να μην μου το ξαναπαρουσιαση.:045:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.