Jump to content



Πρόβλημα....με σκληρό ή δν ξέρω τι άλλο


vagos2221416003330

Recommended Posts

έχω ένα σκληρό 160Gb sata2 ο οποίος ήταν μαζί με το pc altec... και τώρα 2-3 μέρες όλο το μηχάνημα ήταν χάλια...5λεπτα+ για να ανοίξει ο explorer.... και σήμερα τον άνοιξα και με βγάζει στην οθόνη που διαλέγεις κανονικό startup, safe mode startup κτλπ... ότι επιλογή και διαλέξω πάει να φορτώσει τα windows(βσκ απλά βγαίνει η οθόνη των επιλογών) και κάνει restart και πάλι απο την αρχή....Τι κάνω????Τα φώτα σας...Δεν θέλω να κάνω format και να χάσω τα δεδομένα μου...ακούω προτάσεις....αλλά γρήγορα γιατί το pc και το πρόβλημα είναι του θείου μου και η λύση είναι να το πάει σε τεχνικό altec που θα του πάρει 40+€...δεν ακούει λέξη να το πάει σε Πλαίσιο ect.....οπότε κάτι για να μην τρέχει από το χωριό στην πόλη με το pc στο χέρι και να σκάσει και 40αρα?????

Link to comment
Share on other sites

έχω ένα σκληρό 160Gb sata2 ο οποίος ήταν μαζί με το pc altec... και τώρα 2-3 μέρες όλο το μηχάνημα ήταν χάλια...5λεπτα+ για να ανοίξει ο explorer.... και σήμερα τον άνοιξα και με βγάζει στην οθόνη που διαλέγεις κανονικό startup, safe mode startup κτλπ... ότι επιλογή και διαλέξω πάει να φορτώσει τα windows(βσκ απλά βγαίνει η οθόνη των επιλογών) και κάνει restart και πάλι απο την αρχή....Τι κάνω????Τα φώτα σας...Δεν θέλω να κάνω format και να χάσω τα δεδομένα μου...ακούω προτάσεις....αλλά γρήγορα γιατί το pc και το πρόβλημα είναι του θείου μου και η λύση είναι να το πάει σε τεχνικό altec που θα του πάρει 40+€...δεν ακούει λέξη να το πάει σε Πλαίσιο ect.....οπότε κάτι για να μην τρέχει από το χωριό στην πόλη με το pc στο χέρι και να σκάσει και 40αρα?????

Φιλε αφτο το εχω παθει κι εγω. με το που παει να φορτωσει τα windows εκει με την μπαρα ξαφνικα κανει restart. Προφανος καποιο αρχειο που χρειαζεται για την εκκινιση εχει χαθει ή καταστραφει.Εγω του εκανα format. Τωρα το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι να ξανα κανεις εγκατασταση τα windows πανω στα ηδη υπαρχοντα χωρις να κανεις delete partition(απο οτι ξερω δεν σβηνονται τα αρχεια με αφτον τον τροπο)ή να χρησιμοποιησεις την κονσολα αποκαταστασης και να διωρθωσεις το προβλημα(αφτο το δοκιμασα και δεν εβγαλα ακρη. μπορει να ξερει καποιος αλλος) εγω αφτα σκεφτηκα. ελπιζω να βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

έχω ένα σκληρό 160Gb sata2 ο οποίος ήταν μαζί με το pc altec... και τώρα 2-3 μέρες όλο το μηχάνημα ήταν χάλια...5λεπτα+ για να ανοίξει ο explorer.... και σήμερα τον άνοιξα και με βγάζει στην οθόνη που διαλέγεις κανονικό startup, safe mode startup κτλπ... ότι επιλογή και διαλέξω πάει να φορτώσει τα windows(βσκ απλά βγαίνει η οθόνη των επιλογών) και κάνει restart και πάλι απο την αρχή....Τι κάνω????Τα φώτα σας...Δεν θέλω να κάνω format και να χάσω τα δεδομένα μου...ακούω προτάσεις....αλλά γρήγορα γιατί το pc και το πρόβλημα είναι του θείου μου και η λύση είναι να το πάει σε τεχνικό altec που θα του πάρει 40+€...δεν ακούει λέξη να το πάει σε Πλαίσιο ect.....οπότε κάτι για να μην τρέχει από το χωριό στην πόλη με το pc στο χέρι και να σκάσει και 40αρα?????

Βαλε τον σκληρο σε ενα αλλο μηχανιμα κανε backup τα αρχεια σου και μετα ξανα βαλτο στο ιδιο και κανε format

Link to comment
Share on other sites

ναι....δεν υπάρχει 2ο μηχάνημα...δεν είναι δικό μου το pc....ο θείος μένει Φαρσαλα και πρέπει να πάει Λάρισα για τεχνικό.....Δεν έχει 2ο pc και δεν ξέρει τπτ από pc....μηχάνημα δεν υπάρχει άρα ζητάω βοήθεια αλλά δεν βλέπω πολλές προσφορές....Έχει cd αποκατάστασης της altec οπότε δεν ξέρω άμα γίνεται αυτό με την εγκατάσταση πάνω στην εγκατάσταση....

Link to comment
Share on other sites

Tότε αυτό που είπε ο φίλος στο 2ο ποστ είναι η καλύτερη λύση. Εγκατάσταση πάνω στην υπάρχουσα εγκατάσταση.

Και τα πολύ σημαντικά αρχεία ας τα κάνει backup σε DVD αν και κατά 99% δεν θα πάθουν τίποτα.

Προσοχή έτσι, όχι φορματ. Εγκατάσταση είπαμε :)

Link to comment
Share on other sites

ρε σεις???πως να κάνει back up που δεν μπαίνει στα windows και δεν έχει 2ο pc?????

Τοτε το μονο που μπορει να κανει ειναι εγκατασταση πανω στην εγκατασταση οπως ειπα.απο οτι ξερω δεν σβηνονται τα αρχεια αλλα δεν περνω και ορκο

Link to comment
Share on other sites

Με βάση αυτά που λες στο post #5 και αφού ο θείος σου δεν έχει ούτε τις γνώσεις ούτε τα μέσα πχ 2ο σκληρό, 2οPC, Linux Live CD δεν έχει και πολλές επιλογές.

Αν έχει σημαντικά αρχεία που δεν θέλει να χάσει μονόδρομος η επίσκεψη σε τεχνικό.

Δεύτερη λύση η επανεγκατάσταση, που νομίζω όμως ότι αν έχει αποθηκευμένα αρχεία στο φάκελο My Documents αυτά χάνονται.

Τρίτη λύση η επαναφορά από το recovery cd που έχει που λογικά λέει αντίο σε προγράμματα ρυθμίσεις και αρχεία που υπάρχουν στο σκληρό.

To format και reinstall είναι βέβαια η κλασσική λευκή πετσέτα που όλοι μας πετάξαμε κάποιες φορές και είναι πάντα η ύστατη επιλογή. Αν και αυτή λογικά με λίγη καθοδήγηση από εσένα την κάνει και μόνος του και γλιτώνει τον τεχνικό.

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου ή setup στο setup θα του πώ βήμα βήμα να κάνει που από ότι θυμάμαι ότι έχεις στο σκληρό μένει και παίζει κανονικά κίολας ή επαναφορά..

Σκοπός είναι να μην χάσει αρχεία και να μην πάει Λάρισα στον τεχνικό...(Γιατί ο τεχνικός είναι μπιιιιιιιιιππ.............το λέω γιατί ξέρω τι έχει κάνει στο pc και λέει στον κοσμάκι ότι να ναι για να βγάλει χρήμα..)

Πάντως δεν είναι καλύτερα να του πώ να πάει να πάρει ένα σκληρό από Πλαίσιο με 40-55€ από το να δώσει 40€ στον τεχνικό για το format???

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.