Jump to content



ΕΛΛΗΝΙΚΑ WINDOWS VISTA


eliaselias_0

Recommended Posts

Παιδιά μια μικρή βοήθεια.

Μόλις αγόρασα ένα laptop hp presario cq60.

Έχει πάνω του windows vista.

Εγώ θέλω να βλέπω παντού Ελληνικά. Δηλαδή πχ. στο μενού "έναρξη" να εμφανίζονται Ελληνικά και όχι αγγλικά πχ. "πινακας ελέγχου" και όχι "control panel".

Με καταλαβένετε τι ζητάω;.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply

Aν έχει τα Ultimate, δεν υπάρχει Ελληνική έκδοση. Θα κάνεις Windows Update και στις προαιρετικές επιλογές σου βγάζει όλες τις γλώσσες. Επιλέγεις την Ελληνική, κατεβάζεις περίπου 300ΜΒ και μετά το reboot έχεις Ελληνικά Windows.

Link to comment
Share on other sites

Προφανως εχεις την αγγλικη εκδοση.Ψαξε στο google για windows vista mui.Ισως κατι τετοιο.Μπορει κ να μην κανει αυτο αλλα δεν εχω χρονο να ψαξω κανονικα τωρα.Παντως εγω απο Ιταλικα τα ειχα κανει Αγγλικα κατεβαζοντας ενα αρχειο exe κ απλα τρεχοντας το.Ειναι πολυ απλο.Αρκει να το βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Aν έχει τα Ultimate, δεν υπάρχει Ελληνική έκδοση. Θα κάνεις Windows Update και στις προαιρετικές επιλογές σου βγάζει όλες τις γλώσσες. Επιλέγεις την Ελληνική, κατεβάζεις περίπου 300ΜΒ και μετά το reboot έχεις Ελληνικά Windows.

Πως θα κάνω WindowsUpdate?

Reboot συμαίνει επανεκίνηση;

Μην γελάτε είμαι γκάβακας...

Link to comment
Share on other sites

Μιας και είμαι περισσότερο φίλος με τα win.xp πως μπορώ να εγκταστήσω αυτά (έχω το σχετικό dvd - νόμιμο).

Γίνεται κάτι τέτοιο;

eliaselias_0 added 0 Minutes and 45 Seconds later...

Reboot είναι επανεκκίνηση.

Ποιά Windows Vista έχεις; (από κάτω από το laptop έχει ένα ταμπελάκι με το license - εκεί γράφει και την έκδοση.)

Programs --> Windows Update (ή Programs --> Accessories --> Windows Update)

Έχει κατευθείαν κουμπί για update τώρα\το κάνω αλλά πουθενά δεν λέει για ε=λληνικά win.

Αυτά που έχω είναι τα Windows Vista Basic

Link to comment
Share on other sites

Μιας και είμαι περισσότερο φίλος με τα win.xp πως μπορώ να εγκταστήσω αυτά (έχω το σχετικό dvd - νόμιμο).

Γίνεται κάτι τέτοιο;

Γίνεται, αλλά δεν ξέρω αν με τις γνώσεις που έχεις θα μπορέσεις να το κάνεις. Εκτός από την εγκατάσταση που είναι σχετικά εύκολη, θα πρέπει να βρεις drivers για όλες τις συσκευές του Laptop σου, κι δεν είναι και σίγουρο ότι θα υπάρχουν.

Έχει κατευθείαν κουμπί για update τώρα\το κάνω αλλά πουθενά δεν λέει για ελληνικά win.

Θα έλεγε αν είχες Vista Ultimate. Αλλά όπως λες ο ίδιος, έχεις:

Αυτά που έχω είναι τα Windows Vista Basic

Καλύτερα ακολούθησε την πρώτη συμβουλή. Πάρε τηλέφωνο την ΗΡ και πες τους το πρόβλημά σου.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και είμαι περισσότερο φίλος με τα win.xp πως μπορώ να εγκταστήσω αυτά (έχω το σχετικό dvd - νόμιμο).

Γίνεται κάτι τέτοιο;

Aν θες να βαλεις ΧΡ πρεπει να δεις αν υπαρχουν drivers,κοιτα εδω πιο ειναι τo laptop σου και αν εχει drivers για ΧΡ.

http://h20180.www2.hp.com/apps/Nav?h_pagetype=s-002&h_lang=en&h_cc=us&h_product=3768151&h_client=S-A-R163-1&h_page=hpcom〈=en&cc=us

stealth

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται, αλλά δεν ξέρω αν με τις γνώσεις που έχεις θα μπορέσεις να το κάνεις. Εκτός από την εγκατάσταση που είναι σχετικά εύκολη, θα πρέπει να βρεις drivers για όλες τις συσκευές του Laptop σου, κι δεν είναι και σίγουρο ότι θα υπάρχουν.

Θα έλεγε αν είχες Vista Ultimate. Αλλά όπως λες ο ίδιος, έχεις:

Καλύτερα ακολούθησε την πρώτη συμβουλή. Πάρε τηλέφωνο την ΗΡ και πες τους το πρόβλημά σου.

Οι συσκευές είναι :

Επεξεργαστής: AMD Sempron SI-40 (2.0GHz, 512KB L2 cache).

Οθόνη: 15.6" LVDS HD BrightView με ανάλυση 1366 x 768.

Μνήμη: 1x 1024MB DDR2, υποστηρίζει μνήμη μέχρι 3GB.

Σκληρός Δίσκος: 120GB SATA στις 5400 rpm.

Οπτικός Δίσκος: Lightscribe Super Multi DVD Writer (+/-R +/-RW) Double.

Floppy Disk: Δεν περιλαμβάνεται.

Κάρτα γραφικών: NVIDIA GeForce 8200M.

Ενσύρματη επικοινωνία: 56K μόντεμ. Ενσωματωμένος ελεγκτής Ethernet (10/100).

Ασύρματη επικοινωνία: 802.11b/g.

Διασυνδέσεις: 3 θύρες USB 2.0, 1x VGA, 1x HDMI, RJ-11, RJ-45, 5-in-1 card reader (SD, MMC, MS, MS pro, xD), είσοδος μικροφώνου, έξοδος ακουστικών, υποδοχή τροφοδοσίας, webcam με ενσωματωμένο μικρόφωνο.

Ήχος: Ενσωματωμένος ήχος 16 bit, 3D, Sound Blaster Pro συμβατός, ηχεία Altec Lansing.

Πληκτρολόγιο: Επιτραπέζιο πληκτρολόγιο πλήρους μεγέθους Αγγλικό (με ξεχωριστή διάταξη αριθμητικού πληκτρολογίου), Touch Pad με κουμπί ενεργοποίησης/απενεργοποίησης και αποκλειστικό pad κατακόρυφης κύλισης πάνω/κάτω, κουμπιά έντασης και σίγασης.

Μπαταρία: 6 κελιών Λιθίου Ιόντων (Li-Ion).

Λογισμικό: Windows Vista Home Basic με Service Pack 1 (32-bit) Αγγλικά.

Link to comment
Share on other sites

Δωσε μου ολον τον κωδικο του laptop να σου πω αν εχει drivers για ΧΡ,δηλ.καπου πρεπει να γραφει κατι σαν αυτο "Compaq Presario CQ60-103ΕR",το δικο σου τι λεει?

stealth

Το δικό μὸυ είναι:

Presario CQ60-100ED

Link to comment
Share on other sites

Εδω ειναι οι drivers:

http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/softwareDownloadIndex?softwareitem=ob-64317-1&lc=en&dlc=en&cc=us〈=en&os=228&product=3812150

Kαι εδω εχει και update:

http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/softwareDownloadIndex?softwareitem=ob-59558-1&lc=en&dlc=en&cc=us〈=en&os=228&product=3812150

Αν δεν εισαι σιγουρος οτι μπορεις να το κανεις μην το δοκιμασεις η δωσε το σε καποιον που να ξερει.

Πρεπει να bootαρεις απο το CD των ΧΡ,να κανεις format τον σκηρο και να τον χωρισεις σε δυο η παραπανω partition,μετα ακολουθεις την διαδικασια και φορτωνεις τα win.

Aν δεν εχεις driver για καποιο device πας στην σελιδα του κατασκευαστη και τον κατεβαζεις απο εκει π.χ.για την καρτα γραφικων πας στην nVidia.

Kαλη τυχη:001:

stealth

Link to comment
Share on other sites

Εδω ειναι οι drivers:

http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/softwareDownloadIndex?softwareitem=ob-64317-1&lc=en&dlc=en&cc=us〈=en&os=228&product=3812150

Kαι εδω εχει και update:

http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/softwareDownloadIndex?softwareitem=ob-59558-1&lc=en&dlc=en&cc=us〈=en&os=228&product=3812150

Αν δεν εισαι σιγουρος οτι μπορεις να το κανεις μην το δοκιμασεις η δωσε το σε καποιον που να ξερει.

Πρεπει να bootαρεις απο το CD των ΧΡ,να κανεις format τον σκηρο και να τον χωρισεις σε δυο η παραπανω partition,μετα ακολουθεις την διαδικασια και φορτωνεις τα win.

Aν δεν εχεις driver για καποιο device πας στην σελιδα του κατασκευαστη και τον κατεβαζεις απο εκει π.χ.για την καρτα γραφικων πας στην nVidia.

Kαλη τυχη:001:

stealth

Ενοείς να επαννεκινήσω τον υπολογιστή έχοντας το cd win98 μέσα ο.κ.;

Φορματ πως θα κάνω και πως θα χωρλισω τον δίσκο σε δυο παρτισιον;

Έχω φορτώσει τα xp κι άλλες φορές δεν είναι δύσκολο.

Έχω δίκτιο κάνει για ντιβαϊς;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.