Jump to content



4870x2 coolers.....


vagos2221416003330

Recommended Posts

Λοιπόν βλέπω την 4870χ2 μου ότι είναι πολύ καυτή κάρτα + μου σπάει τα νεύρα το fan της που δουλεύει 50% όταν παίζω κανα Game....

Υπάρχει καμία ψύκτρα για 4870χ2???Θα ήθελα μερικές επιλογές μιας που θέλω να κάνω και o/c στην κάρτα....

Οπότε ψάχνω κάτι πολύ δυνατό για να κάνω γερό o/c αλλά να μπορεί να ρυθμιστεί και silent όταν η κάρτα θα δουλεύει default....

Θέλω και πολύ καλή ψύξη για τις ram αφού τώρα με την stock άμα τις settάρω πάνω απο 950mhz μετά από λίγο έχω artifacts....

Καμιά ιδέα???Σκεφτόμουνα κάτι με αέρα γιατί δεν έχω νερό στο pc...(αλλά και κάσε σε μορφή tidewater δεν με χαλάει... all in one...)

Και με την ευκαιρία έχω μία sapphire 4870x2 μπορώ να βρω πουθενά κανα bios που να έχει ψυλότερα χρονισμένες ram και gpu από 800/950???Αλλά να είναι δοκιμασμένο και να μην βγάζει artifacts ή τπτ άλλο κουλό....

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερον θεμα.

Και η δικια μου 4870x2 ειναι καυτη.

Βεβαια 100€ για block μου φαινονται βουνο και ετσι την εχω με την μαμα ψυκτρα και την "βοηθαω" με ενα pci dual fan.

Το βλεπω δυσκολο να υπαρχει αεροψυκτρα με καλη αποδοση, που ταυτοχρονα να μην κανει και φασαρια αλλα ολο και κατι μπορει να υπαρχει στην αγορα που δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

ο ενας πυρηνας ζεστενεται πιο πολυ απο τον αλλον γιατι αναλαμβανει το display η λεω χαζαμαρες?

στον εναν εχω 85 και στον αλλον 45 default ... και το cooleraki δε λεει να παει πανω απο 29% στο auto...να το βαλω manually σε κανα 40αρι η μηπως η καρτα δε μασαει απο τετοιες θερμοκρασιες? (το σκεφτομαι γιατι αν ειχε προβλημα..στο ayto θα ανεβαζε πιο ψηλα και θα την κατεβαζε τη θερμοκρασια...λογικα)

Link to comment
Share on other sites

μου σπάει τα νεύρα το fan της που δουλεύει 50% όταν παίζω κανα Game....
α κανένα πρόβλημα! εγώ στο 100% το έχω και φοράω ακουστικά και δεν με νοιάζει :020:

Απόλυτη ησιχία πάντως είναι με την υδρόψυξη, που εκεί το πολύ να δείς 35 με 40 βαθμούς. Έτσι και αλλιώς το Waterblock κοστίζει 60 με 100Ευρώ αλλά το παίρνεις μια για πάντα.

Link to comment
Share on other sites

το waterblock κοστίζει 60-100€ αλλά για κάποιον που δεν έχει καθόλου νερό στο pc μάλλον θα του έρθει ''λίγο'' παραπάνω.......

εμένα έχει 65-70 βαθμούς σε idle και πάει καμια 90άρα++ σε stress...

με το fanακι 29% αλλά στα games πάει 50+%...

Γιαυτό έψαχνα καμία καλή αερόψυκτρα...αν όχι για τους gpu έστς για τις ram που δεν λένε να πάνε πάνω απο 950Mhz.... και βλέπω κάτι 4870χ2 που πάνε 1150mhz και λέω τι τρέχει???

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να πας στο catalyst control center κάτω δεξιά πρέπει να σου έχει μία εικόνα (ati) και διαλέγεις advance μενού..από το advance μενού πας εκεί που λέει ati overdrive πατάς enabled και σου δίνει μία επιλογή με το fan αuto...την αλλάζεις σε manual και το βάζεις όσο της % θες....

αν και νομίζω πως τα crashes δεν είναι απο θερμοκρασίες γιατί θα ''γκάζωνε'' μόνη της το fan της αν ήταν.....

Τεσπά καμιά ψύκτρα παίζει τελικά ξέρει κανείς???

Link to comment
Share on other sites

έλεος... κρίμα ρε γα... Δεν έχουν cooler για τέτοια κάρτα και έχουν για κάτι 4650 και 8800.... έλεος.... και μεις με της χ2 τι θα κάνουμε???πως θα ζήσουμε??:046: :046:

Ούτε για τις ram τις κάρτας τίποτα μπας και πάει 1100mhz σαν κάποιες άλλες???

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.