Jump to content



Είμαι γκαντέμης και το ξέρω... Power Saving Mode


XPHSTOS_

Recommended Posts

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους... (Μόνο καλή δε φαίνεται αλλά άντε να δούμε...)

Έχω μια LG L226WTQ 22" η οποία δούλευε απροβλημάτιστα 24 ώρες την ημέρα για 1.5 χρόνο, πριν κανα μήνα μου έβγαλε το 1o της Power Saving Mode.

Η σύνδεση που την έχω είναι με το Digital καλώδιο.

Έκανα update τους drivers (αφού κατάφερε να ανοίξει με 5-6 restart...) της κάρτας γραφικών γιατί είχα ακούσει ότι έστρωνε έτσι...

Σήμερα το πρωί μου ξαναέβγαλε το ίδιο αλλά δεν ανοίγει με τπτ...

Και τώρα σκέφτομαι μερικές πιθανές αιτίες...

Να φταίει το καλώδιο...?

Να φταίει η ίδια η οθόνη?

Να φταίει το τροφοδοτικό?

Να φταίει η κάρτα γραφικών?

Τα 2 τελευταία δε νομίζω να είναι γιατι αν ήταν η κάρτα γραφικών θα μου έβγαζε ηχητικό μήνυμα η μητρική όταν ξεκινούσε...

Και για το τροφοδοτικό δε νομίζω γιατί δε θα ξεκινούσε καν το pc σωστά?

Επίσης όταν είναι σε power saving mode η οθόνη το pc ξεκινά... αλλά δεν ακούω να μπαίνει στα windows... άρα κάπου κολλάει.

Έχουμε καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει...

Σήμερα θα πάω να πάρω νέα καλώδια...

Δυστυχώς άλλη οθόνη για να το δοκιμάσω δεν έχω... :(

(Με βλέπω για νέα οθόνη και οι τσέπες είναι άδειες... :022:)

Το σύστημα μου:

CPU:Q6600

MOB:MSI P35 Platinum

GPU:MSI 8600 GTS OC

PSU:TAGAN EASYCON 580W

RAM:GEIL 2x1Gb 1066Mhz

HDD:WD360 RAPTOR

Link to comment
Share on other sites

Πιθανώς να φταίει κι η κάρτα γραφικών. Ένας από τους λόγους που έφυγα από nVidia ήταν το "ανάποδο". Η οθόνη δεν έμπαινε ποτέ σε psm όσο κι αν άφηνα την κάρτα, ακόμα κι αν ήταν σε blank screen. Παιδεύτηκα αρκετά με drivers, αλλά δεν κατάφερα τίποτα. Όταν έβαλα ΑΤΙ, ησύχασα...

Θα μου πεις, μα δούλευε ένα χρόνο... Μπορεί να είναι θέμα drivers τότε, αλλά δεν πιστεύω ότι φταίει η οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Παίζει να φταίει τελικά η κάρτα γραφικών...

Σκέφτομαι (πλέον πιο καθαρά γιατί το πρωϊ είχα θολώσει!!!) ότι επειδή είναι μέρα νύχτα ανοικτό το pc μήπως ανεβάζει θερμοκρασίες η κάρτα...

Θα το κοιτάξω και αυτό...

Και όσο για την εγγύηση νομίζω πως έχεις δίκαιο dr_bill

όταν πάω σπίτι θα το τσεκάρω και αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Το PC ξεκιναει,τα ανεμιστηρια δουλευουν αλλα τιποτα στην οθονη,σωστα?

Μαλλον τροφοδοτικο ειναι,δοκιμασε ενα αλλο αν ειναι δυνατον πριν αγορασεις καινουργιο.

Το ιδιο μου εκανε ο athlon XP που εχω στην δουλεια,απο οταν αλλαξα το τροφοδοτικο δεν το εκανε ξανα.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήρα νέα καλώδια... αλλά τζίφος ούτε με αναλογικό ούτε με ψηφιακό...

Είχα μια παλιά CRT 17" ούτε αυτή άνοιξε...

(Άνοιξα το pc και καθάρισα μέσα τα πράγματα αλλά ευτυχώς δεν είχε πολύ σκόνη...)

Πρόσεξα κάτι.

Ότι ένα led ήταν κόκκινο... led 3 στο manual έλεγε ότι αν είναι αναμένο δείχνει ότι είναι σε standby mode το σύστημα.

Δεν έσβηνε παρα μόνο όταν έκλεινα και το διακόπτη πίσω από το case...

Επίσης από τα 4 Group leds παρατήρησα ότι κολλούσαν σε ένα σημείο όταν άνοιγα το pc...

Οπότε πάλι σύμφωνα με το manual σημαίνει initialize video interface.

Αν αυτό δε σημαίνει κάρτα γραφικών τότε τι μπορεί να είναι!

Όπως και να έχει αύριο πάω και αγοράζω την 4850

Νομίζω είναι ότι καλύτερο μπορώ να πάρω χωρίς να δώσω τα τρελά λεφτά...

Δε θέλω να ξεπερνά τα 150ε με ΦΠΑ.

Δυστυχώς τροφοδοτικό δεν έχω 2ο για να δοκιμάσω...

Και όλα αυτά την εβδομάδα που έχω να παραδώσω μια δουλειά... :(

Αν είναι να σου τύχει...

Link to comment
Share on other sites

για την 8600gts δεν έχεις εγγύηση????αν έχεις πήγενε να σου δώσουν μία άλλη....Είσαι σίγουρος ότι δεν είναι θέμα mobo και είναι θέμα Vga???έχεις καμία άλλη vga να δοκιμάσεις στο Pc???μην πάρεις τσάμπα νέα κάρτα....

Link to comment
Share on other sites

Επίσης από τα 4 Group leds παρατήρησα ότι κολλούσαν σε ένα σημείο όταν άνοιγα το pc...

Οπότε πάλι σύμφωνα με το manual σημαίνει initialize video interface.

Αν αυτό δε σημαίνει κάρτα γραφικών τότε τι μπορεί να είναι!

Όπως και να έχει αύριο πάω και αγοράζω την 4850

Δοκιμασε την καρτα σου στο PC ενος φιλου να δεις αν δουλευει,μην αγοραζεις τζαμπα καρτα.

stealth

Link to comment
Share on other sites

ενα παρομοιο προβλημα εκανε το pc ενος φιλου μου,ξαφνικα εκει που επαιζε κολησε εκανε restart μονο που δεν ξανανοιξε ποτε η οθονη πηγα απο κει με μια καρτα γραφικων που εχω γιατι πιστευα οτι ηταν απο καρτα ειχε την 7900gt (η οθονη του καινουρια ειναι 2 μηνων),αλλα τιποτα μετα πηγε το μυαλο μου στις μνημες εκανα ολυς τους πιθανους συνδυασμους εβαλα κ διαφορετικα στικακια αλλα τιποτα τελικα το πηγε στο πλαισιο κ του ειπαν για τη μητρικη ηταν asus p5k κατι,αυτο που θελω να πω ειναι οτι δεν εβγαζε καποιον ηχο το mobo οταν αναβε να σε παραπεμψει οτι φταιει κατι απο μεσα αλλα τελικα εφταιγε η ιδια(το τροφοδοτικο δουλευε κανονικα εβαλα την 8800 πανω κ χωρις ρευματα κ δεν εβγαλε κιχ το mobo)

Link to comment
Share on other sites

Με βάζετε σε σκέψεις, θα πάρω την κάρτα μαζί μου στην δουλειά σήμερα να την δοκιμάσω σε κανα pc...

Απλά είναι αναμένο και ένα άλλο led που πάλι σύμφωνα με την mobo η PCI slot is not functional.

Και το ερώτημα... Is not functional λόγο mobo ή λόγο της κάρτας...

Θα την πάρω σήμερα μαζί μου να την δοκιμάσω...

Οπότε δοκιμάζω και την κάρτα γραφικών... Αν δουλέψει αλλού στρέφομαι για νέα μητρική λέτε?

Την τύχη μου μέσα...

Link to comment
Share on other sites

Οκ είχατε δίκαιο τελικά και η κάρτα γραφικών δουλεύει...

Ο νους πλέον πάει στα χειρότερα... Οθόνη και μητρική...

Την οθόνη θα μπορέσω να την τεστάρω το απόγευμα...

Ελπίζω να δουλέψει γιατί δεν είμαι για τέτοια έξοδα...

Link to comment
Share on other sites

Οκ είχατε δίκαιο τελικά και η κάρτα γραφικών δουλεύει...

Ο νους πλέον πάει στα χειρότερα... Οθόνη και μητρική...

Την οθόνη θα μπορέσω να την τεστάρω το απόγευμα...

Ελπίζω να δουλέψει γιατί δεν είμαι για τέτοια έξοδα...

Δεν νομιζω οτι ειναι η οθονη.

Βρες ενα αλλο τροφοδοτικο να δοκιμασεις,στην αναγκη παρτο σε καποιο καταστημα που φτιαχνει PCs και πες του να δοκιμασει ενα αλλο τροφοδοτικο.

Εχω την εντυπωση πως το ρευμα που βγαζει το τροφοδοτικο δεν ειναι αρκετο για να ξεκινησει το PC.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Λες ότι ρεύμα δίνει , αλλα δεν δουλεύει η οθόνη. Τα υπόλοιπα φαίνονται να δουλεύουν?

Ο σκληρός ξεκινάει? Ακούγεται να δουλεύει κανονικά?

Αν δεν παίρνει μπρος ο σκληρός, κατά 90% είναι η μητρική.

Link to comment
Share on other sites

Λες ότι ρεύμα δίνει , αλλα δεν δουλεύει η οθόνη. Τα υπόλοιπα φαίνονται να δουλεύουν?

Ο σκληρός ξεκινάει? Ακούγεται να δουλεύει κανονικά?

Αν δεν παίρνει μπρος ο σκληρός, κατά 90% είναι η μητρική.

Τιποτε αλλο εκτος απο τα ανεμιστηρια δεν πρεπει δουλευει,το λαμπακι του σκληρου πρεπει να αναβει για μερικα δευτερολεπτα και μετα σβηνει,και ειναι λογικο γιατι το PC δεν μπουταρει,δεν κανει P.O.S.T. αρα τιποτα δεν μπορει να δουλεψει.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Το POST πρέπει να εκτελείται αλλά και αυτό σύμφωνα με το manual και τις λειτουργείες από τα led.

Για τον σκληρό δε πρόσεξα, αλλά έδεινε ρεύμα σε όλα τα ανεμηστήράκια και τις κάρτας γραφικών και του επεξεργαστή...

Θα τα τσεκάρω όλα όταν πάω σπίτι...

(Έχω αφήσει την δουλειά στη μέση, γράφω και μάθημα σήμερα... ΑΑΑΑ... Τουλάχιστον αν ήταν η κάρτα γραφικών την άλλαζα και τέλος...Ουφ!)

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα τελικά ήταν στη μητρική...

Την έστειλα στο e-shop για αντικατάσταση αφού ήταν μέσα στην εγγύηση...

Το αρνητικό είναι ότι πρέπει να περιμένω 2-3 μέρες γιατί μέχρι να την τσεκάρουν και εκεί να μου φέρουν άλλη... τελικά θα μείνω πίσω στην δουλειά... :(

Τουλάχιστον δε θα χρεωθώ τπτ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.