Jump to content



Νέα ψηφιακή μηχανή και προτάσεις


BoNito1442169110

Recommended Posts

Οπως λεει και ο τιτλος , ενδιαφερομαι να αγορασω μια ψηφιακη φωτογραφικη μηχανη κοντα στα 200 ευρω πανω κατω. Με ενδιαφερει κατα κυριο λογο η ποιοτητα της φωτογραφιας , ελαφρως ο σχεδιασμος και η ομορφια της μηχανης , δεν με ενδιαφερει η μαρκα.

Προστοπαρων μαρεσει μονο η Canon Digital IXUS 85 IS

*H αγορα θα γινει απο Αγγλια (οποτε Αγγλικα καταστηματα προτεινονται) ή ακομα καμια καλη προσφορα απο ebay.

post-2208-1442175423,2786_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Finepix F100FD χωρίς συζήτηση αν σε ενδιαφέρει η ποιότητα κατασκευής και η ποιότητα φωτογραφίας. Δεν είναι όμορφη (σε μαύρο είναι λίγο καλύτερη) όσο η IXUS. Μπορείς να δεις και την F60FD που είναι πιό όμορφη από την F100, πιο εργονομική, με καλύτερη μπαταρία αλλά με προηγούμενης γενιάς αισθητήρα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να πας σε Olympus, εγώ έχω μια εδώ και μερικά χρόνια στα 4mp και εξακολουθώ να είμαι ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα.

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.562084

Μία πωλήτρια μου είχε πει ότι και οι Panasonic έχουνε πολύ καλό φακό.

Link to comment
Share on other sites

Olympus σε αυτή την τιμή δεν υπάρχει τίποτα που να αξίζει ούτε στα μισά λεφτά.

Για να μην λέμε ο καθένας το κοντό και το μακρύ του διάβασε μόνος σου συγκριτικό από επαγγελματίες που ξέρουν και κάτι παραπάνω και μπορούν να τις δοκιμάσουν κάτω από τις ίδιες συνθήκες.

http://www.dpreview.com/reviews/Q408premiumgroup/

Link to comment
Share on other sites

Για να μην λέμε ο καθένας το κοντό και το μακρύ του διάβασε μόνος σου συγκριτικό από επαγγελματίες που ξέρουν και κάτι παραπάνω και μπορούν να τις δοκιμάσουν κάτω από τις ίδιες συνθήκες.

Δες κι εδώ www.digitalcamerareview.com

Εγώ έχω την Α2000ΙS :023:

Ήμουνα μεταξύ Canon και Panasonic.

Link to comment
Share on other sites

Αφού απαντήσατε στο παιδί, και για να μην ανοίγω και νέο TOPIC, θα ήθελα αντίστοιχη πρόταση για μέχρι 100€.

Βρήκα στη Multirama σε καλή τιμή την PENTAX M40.

Το ξέρω ότι είναι λίγο παλιό μοντέλο, αλλά φαίνεται καλό.

Link to comment
Share on other sites

Olympus σε αυτή την τιμή δεν υπάρχει τίποτα που να αξίζει ούτε στα μισά λεφτά.

Για να μην λέμε ο καθένας το κοντό και το μακρύ του διάβασε μόνος σου συγκριτικό από επαγγελματίες που ξέρουν και κάτι παραπάνω και μπορούν να τις δοκιμάσουν κάτω από τις ίδιες συνθήκες.

http://www.dpreview.com/reviews/Q408premiumgroup/

Σε αυτο το συγκριτικο σιγουρα φενεται οτι η f100d ειναι καλυτερη σε σχεση με τις αλλες. Η Canon που προτεινα εγω θεωρειτε κατωτερη της f100d?

Δες κι εδώ www.digitalcamerareview.com

Εγώ έχω την Α2000ΙS :023:

Ήμουνα μεταξύ Canon και Panasonic.

ποια ειναι αυτη; γιατι δεν μπορω να βρω καμια καμερα με τετοιο ονομα!

Link to comment
Share on other sites

Αφού απαντήσατε στο παιδί, και για να μην ανοίγω και νέο TOPIC, θα ήθελα αντίστοιχη πρόταση για μέχρι 100€.

Βρήκα στη Multirama σε καλή τιμή την PENTAX M40.

Το ξέρω ότι είναι λίγο παλιό μοντέλο, αλλά φαίνεται καλό.

Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις σε Canon και Panasonic όπως έκανα κι εγώ

Δες και εδώ συγκριτικά http://www.trustedreviews.com/digital-cameras/

ποια ειναι αυτη; γιατι δεν μπορω να βρω καμια καμερα με τετοιο ονομα!

http://www.canon.co.uk/For_Home/Product_Finder/Cameras/Digital_Camera/PowerShot/PowerShot_A2000_IS/index.asp

Link to comment
Share on other sites

Η Canon που προτεινα εγω θεωρειτε κατωτερη της f100d?

Ναι (τις έχω και τις δυο). Σε όλα εκτός από εμφάνιση και όγκο η Finepix είναι καλύτερη. Ακόμα και το έτερον ήμισυ που ήθελε οπωσδήποτε την Canon για δώρο, τώρα μου παίρνει την Finepix κρυφά :033: για φωτογραφίες.

Μάλλον βλέπω την Canon στις αγγελίες σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Αν και ειχα σε προτιμηση την Canon λεω να παω για την F100FD. Μιας και εχεις και τις 2 , ποια ειναι καλυτερη σε video?Επισης μηπως θα σου ηταν ευκολο να ανεβασεις η να μου στειλεις 3-4 φωτογραφιες και απο τις δυο μηχανες;

*Η F100FD στις 165 λιρες ειναι ενταξει;

Link to comment
Share on other sites

Οι καλύτερες κομπακτ -->link

Η καλλύτερη κομπακτ -->link

Απουσίας της F100fd φυσικά :033:

και με την προγενέστερη F60FD να είναι καλύτερη από μερικές από τις προτεινόμενες στο ίδιο site ;-)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά , μην κοιτάς απλά ποια είναι μόνο η καλύτερη αλλά ποια καλύπτει τις ανάγκες σου... Εγώ θα πήγαινε προς την Panasonic λόγω του 10χ zoom που είναι μακράν καλύτερο από τα 6χ των αλλων μιας και από ότι είδα δεν υποστηρίζουν εξωτερικό φακό. Σε κάποια φάση θα χρειστείς να ζουμάρεις κοντινά χωρίς να χάσεις σε ποιότητα με την χρήση του ψηφιακού ζουμ κάτι πολύ σημαντικό.

Το κατάλαβα τώρα που πρέπει να βγάζω φωτογραφίες του μικρού σε διάφορα πάρτυ και αν δεν προλάβω να κάτσω κοντά θα πρέπει να έχω ένα καλό ζουμ για να πιάσω καλή πόζα. Ευτυχώς η A80 της Canon παίρνει αντάπτορα και μπορείς να αλλάξεις φακό οπότε κατάφερα και βρήκα από Τοκιο σετ φακούς μεγάθυνσης , ευρυγώνιο και φίλτρα με 60 ευρώ οπότε η ζωή της πήρε παράταση ...

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ειναι πολυ σημαντικο το 10χ zoom , αλλα μου φενεται οτι το 6 με καλυπτει. Εχω διαβασει review και οντως η F100FD διχνει να ειναι παρα πολυ καλη. Αν θα σας ηταν ευκολο οταν μου προτεινετε ενα μοντελο να εχει και μια στοιχειωδες τεκμηριωση η καποιο review.

*Ευχαριστω για τις απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

κι εγώ σαν κάτοχος της panasonic tz5 θα στην προτεινα ανεπιφυλακτα.

δεν είναι μόνο το 10x του οπτικου ζουμ που ειναι κορυφαιο, αλλα και ο εξαιρετικος ευρυγωνιος φακος που θα σου χρησιμευσει, πιστεψε με, πάρα πολυ, οι καλες βραδυνες φωτος που θα βγαλεις λόγω του εξαιρετικου κατ' εμε φλας που διαθετει και φυσικά η "εγγυηση" ποιότητας για το φακό που σου προσφερει το όνομα leica.

στα συν φυσικά η πολύ μεγάλη κι ευκρινής οθόνη που διαθέτει και το οτι υποστηριζει λήψη hd video 720p, αν και για μένα αυτό το τελευταίο δεν είναι κάτι τόσο σημαντικο.

όλα τα υπόλοιπα που ανέφερα,βέβαια είναι, και είναι στοιχεία που δεν τα βρήκα όλα συγκεντρωμένα σε μία φωτογραφική κοντά στα 200Ε, που ψάχνεις, γι' αυτο κι επαναλαμβάνω πως στη συνιστώ ανεπιφύλακτα.

πάντως αυτό που θα σου πρότεινα πρώτα από όλα να κάνεις θα ήταν να περάσεις από 2-3 καταστήματα σχετικά με το αντικείμενο, όπως είναι ο Παπαδάκης στην Μπενάκη και η Photo-agora στη Στουρνάρη (τα αναφέρω γιατί με αυτά τα δύο καταστήματα, μίλησα εκτενώς και έχω μιλήσει και σε άλλες περιπτωσεις και είναι συνήθως τα δύο που προτιμώ για τα ψώνια μου) και να μιλήσεις εκεί με τους ανθρώπους, οι οποίοι και ξέρουν και δεν πρόκειται να σε κοροίδεψουν για να σου πουλήσουν κάτι ακριβότερο. Προσωπικά βγήκα κερδισμένος κάνοντας αυτό, γιατί εντέλει και λιγότερα χρήματα έδωσα με βάση αυτά που μου προσφέρει τελικά η tz5 και καλύτερη επιλογή από αυτή που είχα αρχικά στο μυαλό μου έκανα.

Ελπίζω να σε βοήθησα. ;-)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.