Jump to content



Raid-0 s.o.s


Recommended Posts

Παιδιά μόλις πήρα 2χ300gb velochiraptors...θέλω βοήθεια.....

λοιπόν έχω 2χ500gb seagate +1x80gb wd και τους 2velochi....

αυτό που θέλω να κάνω είναι να βάλω στους velochi vista+προγράμματα και να πηγαίνουν πολύ γρήγορα...οπότε θα πάω σε raid-0...το θέμα είναι ότι δεν έχω ιδέα πως γίνεται..μία φορά που πήγα να το κάνω το dvd-rw(sata) πάταγα να βγεί και ανοιγω-κλεινε πολύ γρήγορα...+το λαμπάκι που έδειχνε τους σκληρούς αναβόσβινε όλη την ώρα πολύ γρήγορα...

Έχω ακούσει πως άμα κάνω ένα μικρό partition στους velochi όταν είναι σε raid-0 και βάλω εκεί τα vista θα πηγαίνουν ακόμα πιο γρήγορα...Μπορείτε να με βοηθήσετε πολύ αναλυτικά και βημα βήμα τι να κάνω...

α! και τους 2χ500gb seagate θέλω να κάνω raid-0 αλλά ας ξεκινίσουμε με τους raptores...(το manual της mobo δεν με βοήθησε....)

Το σύστημα είναι αυτό της υπογραφής...

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ο vagos. Τελικα χτυπησες δυο 300αρηδες, ε?

Φιλε μια που δεν εχεις κανει ακομα Raid, οταν το κανεις τρεξε μερικα benches (πριν βαλεις windows) με 300Gb και μετα με partition (οσο νομιζεις οτι χρειαζεσαι για Windows και προγραμματα-παιχνιδια, πχ 80Gb) για να δουμε την διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

να είναι καλά ο reptile64 που μου τους έδωσε σε super τιμή και με έβγαλε απο τις σκέψεις ssd vs raptor...(ποιο καλό πακετάρισμα για μεταφορά δεν έχω δει:033: )

ευχαριστώ για τον οδηγό αλλά δεν μου ανοίγει.... (τελικά άνοιξε αλλά είναι για xp...)οπότε μπορεί κάποιος να μου πεί βήμα βήμα τι να κάνω???Στο partition έλεγα να βάλω μόνο τα vista+drivers και τα προγράμματα με τα παιχνίδια να τα βάλω στον υπόλοιπο χώρο...

πλζ ένας να μου πεί βήμα βήμα τι να κάνω???

Link to comment
Share on other sites

...οπότε θα πάω σε raid-0...το θέμα είναι ότι δεν έχω ιδέα πως γίνεται..

Με το CD της μητρικης κανε ενα floppy disk με τους raid drivers (δεν ειμαι σιγουρος αν τους χρειαζεσαι,αν θυμαμαι καλα τους εχουν ενσωματωμενους τα Vista).

Βαλε τους δισκους επανω και μετα πηγαινε στο bios να ενεργοποιησεις το raid,μετα δημιουργησε το raid.

Διαβασε το manual προσεχτικα.

stealth

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω floppy εδώ και 3 μήνες γιατί έκανε ένα τσούφφ μια μέρα..:033:

άμα τους βάλω σε flashάκι???Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι πώς περνάς τους raid drivers.... την last φορά δεν είχα περάσει και μου έκανε τα κουλά με το dvd-drive....

Link to comment
Share on other sites

Βαζεις το ντιβιντι για ινσταλ...

Προχωρας κανονικα και καποια στιγμη θα σου πει δε βρισκει δισκο..και οτι δωσε μια δικη σου τοποθεσια για να βρει ντραιβερς..θα βαλεις το φλασακι με τα ραιντ ντραιβερ θα το αναγνωρισει και μετα θα κανεις ινσταλλ τα γουιντοους

στο λεω απλα οπως εκανα εγω προσφατα.

Βιστα ετσι ?

Σε δυο 640αριδες εκανα ενα παρτισιον 50 για εγκατασταση ... και το υπολοιπο το αφησα...οπου μετα μεσω γουιντοους το χωρισα σε αλλα δυο ισομερη περιπου κομματια

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν...έχω πρόβλημα...κάνω ότι λέει η Mobo στο manual για το raid... βάζω στο bios στην καρτέλα sata από ide=>raid και έχω στο drive το dvd των vista...πατάω ctrl+I όταν μου λέει και διαλέγω τους δίσκους που θα μπούν σε raid-0...στο cluster size ή κάπως έτσι τι τιμή βάζω???Εγώ το είχα 128Kb όπως το είχε...

Μετά αφού έφτιαχνα αυτό φόρτωνε το dvd των vista...πάει στην οθόνη που έχει τους σκληρούς δίσκους και μου έχει έναν δίσκο περίπου 600gb(είναι οι raptores που μπήκαν raid..) επιλέγω την συσκευή και πατάω Load drivers για να διαλέξω τους driver της mobo για το raid..αφού τους διαλέξω φορτώνει λίγο μία μπάρα από κάτω σαν να κάνει scan και με πάει πάλι εκεί που διαλέγω δίσκο..διαλέγω τον raptor-s που είναι σε raid-0 και πατάω next..Εκεί είναι το πρόβλημα..μου λέει: WINDOWS COULD NOT DETERMINE IF THIS COMPUTER CONTAINS A VALID SYSTEM VOLUME.... και με βάζει να κάνω τα πάντα όλα από την αρχή..ξανά setup των vista...Τί κάνω???

Link to comment
Share on other sites

Εκεί είναι το πρόβλημα..μου λέει: WINDOWS COULD NOT DETERMINE IF THIS COMPUTER CONTAINS A VALID SYSTEM VOLUME....

1) www.google.com

2) search : WINDOWS COULD NOT DETERMINE IF THIS COMPUTER CONTAINS A VALID SYSTEM VOLUME

3) http://www.dashken.net/index.php?/archives/204-Windows-could-not-determine-if-this-computer-contains-a-valid-system-volume.html

Link to comment
Share on other sites

Δεν φορτωνεις drivers στα vista και ποτε δεν κανεις partition σε δισκους που ειναι RAID-0! Κανε το RAID setup απο το BIOS και μετα ορμα για εγκατασταση οπως ειναι, σου βγαζει πριν την εγκατασταση επιλογες, κανε ενα γρηγορο φορματ απλα.

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω πως είναι έτσι αφού με partition στους raptores έχεις καλύτερη απόδοση..τελικά το έφτιαξα..ένα usb stick την έκανε την ζημιά..το έβγαλα και όλα οκ..περισσότερα αύριο.Καλη νύχτα και ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω τολμησα με 2x640WD και εκανα 200gb partition raid-0 , και το υπολοιπο 1tb πηγε 500gb raid1. το φοβομουν αλλα εδω και 3 μηνες ολα δουλευουν σωστα.

*αλλα εφοσον το εχεις ψαξει , τι προβληματα μπορει να υπαρξουν με παρτισιον και raid0

Link to comment
Share on other sites

Θεματα ταχυτητας φυσικα τι αλλο? Επιρρεαζεται το seek time λενε.

και εγω να πω την αποψη μου διαβασα οτι το raid0 με partition ειναι πιο αποδοτικο γιατι η βελωνα δεν διατρεχει ολο το μηκος της επιφανειας του δισκου αλλα μικρο μερος του με αποτελεσμα ισα ισα να εχει μικροτερο seek time

Link to comment
Share on other sites

και εγω να πω την αποψη μου διαβασα οτι το raid0 με partition ειναι πιο αποδοτικο γιατι η βελωνα δεν διατρεχει ολο το μηκος της επιφανειας του δισκου αλλα μικρο μερος του με αποτελεσμα ισα ισα να εχει μικροτερο seek time

αυτό διάβασα και γώ και ρώτησα και ένα φίλο που είχε περίπου το ίδιο σύστημα και μου είπε να το κάνω έτσι...οπότε θα μείνει έτσι προς το παρ'ον και άμα βρώ χρόνο το ξαναβλέπω το θέμα..

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις partition σε ΕΝΑ δίσκο θα έχεις καλύτερο access time από ότι σε ίδιου μεγέθους partition σε RAID0. To RAID0 το μόνο που σου δίνει (αν το κάνει και αυτό) είναι καλύτερη διαμεταγωγή για μεγάλα αρχεία.

Link to comment
Share on other sites

δλδ όπως τους έχω τώρα με 60gb για vista και 500gb για ότι να ναι είναι άσχημα??να τα κάνω πάλι ένα???Αλλά να μου πείτε στα σίγουρα μην κάνς τσάμπα τα format..

αυτό με vista 32bit...

44179236.jpg

w1280.png

και αυτό με vista 32bit sp1..

vistasp12bench.jpg

w1280.png

είναι 2χ300gb velociraptors σε raid-0 με ένα partition 60gb για vista+drivers...

Link to comment
Share on other sites

Το World of Warcraft Φταιει ...

Δημιουργει ασυμβατοτητα με τα Vista και εκτος οτι εχεις μειωμενο dps στα RAIDS ... Το Proc για nobles καρτα απο το inscription ειναι κατα πολυ μειωμενο οπως και το seek time του raptor...

Νομιζω πως πρεπει να κανεις reroll σε horde και φτιαξε ενα UD char ... Οταν θα τρεξεις το επομενο benchmark κανε ενα Will of the Forsaken για να μη "μασανε" τπτ οι δισκοι....

Ελπιζω να βοηθησα.

:p Κανουμε και καμια πλακα ετσι???? :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.