Jump to content



Ερωτηση για Ζ5500 και κάρτα ήχου!!


vagos2221416003330

Recommended Posts

Έχω ένα set από Lοgitech Z5500... και μία mobo asus rampage formula όπου έχει μία κάρτα ήχου supreme fx2 νομίζω?????Το κακό είναι πως η κάρτα ήχου δεν έχει υποδοχή για οπτική ίνα..όπως είχε η maximus formula 2 που είχα πριν...Αλλά έχει η Mobo μία θύρα για οπτική ίνα πίσω...

Μπορώ να συνδέσω εκεί τα ηχεία και να ακούω ήχο ή είναι για άλλη δουλειά???Θα συνεργάζεται με την κάρτα ήχου???Γενικά άμα τα συνδέσω τι θα γίνει???

Link to comment
Share on other sites

θα ακους στερεο ηχο μεσω οπτικης, αν θελεις 5.1 surround θα αρκεστεις στα 3 καλωδια (αναλογικο) η θα παρεις μια X-Fi που να υποστηριζει Dolby Digital Live μεσω οπτικης.

stereo ήχο??είπαμε να πάμε σε καλύτερα όχι σε πιο down... απλά μου είπαν ότι άμα θες να ακούς σωστά σε dolby μόνο με οπτική ίνα+σου δίνει καλύτερη ποιότητα και απόδοση...απλά δεν ξέρω αν θα δουλέψει γιατί η κάρτα ήχου δεν έχει έξοδο..αλλά η Mobo έχει...(η κάρτα ήχου δεν είναι onboard...)

Μόνο με νέα κάρτα ήχου θα έχω δλδ οπτική ίνα??

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ακους στερεο,κανονικα θα ακους ανάλογα με το τι παιζεις.

Τα Ζ5500 εχουν δικο τους decoder και απλα στέλνεις ωμο το σημα. Και εγώ με οπτικη τα εχω συνδεσει και παιζουν κανονικοτατα.

Βάγγο22 οι καρτες ηχου των μητρικων πλεον ειναι ΗD και ειναι μια χαρα για απλη χρήση. Για studi-ακη χρήση βέβαια αλλαζει το πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Βαγγο αν βαλεις την οπτικη στην μητρικη θα παιρνεις σήμα απο την καρτα ήχου της μητρικης οχι απο αυτή που εχεις εσύ σε pci.

Καλυτερα βγάλε την ή κανε την disable για να μην υπάρξει κανενα μπέρδεμα.

Επισης πρέπει να ορίσεις απο το λειτουργικό/ mixer την εξοδο ( Και να ειναι φυσικα ενεργοποιημενη απο το bios)

Link to comment
Share on other sites

μα η Mobo δεν έχει Onboard κάρτα ήχου...δίνει μαζί όταν την αγοράζεις μία κάρτα σε pci...αλλά αυτή δεν έχει έξοδο οπτικής ίνας..ενώ η Mobo έχει έξοδο αλλά δεν έχει κάρτα...

Link to comment
Share on other sites

λογικά επειδή την έχω δει τη μητρική στην κάρτα pci ειναι μονο οι έξοδοι το chipακι είναι πάνω στην μητρική για καλύτερη απόδοση.Δν βρίσκω λόγο να μην σου παίξει 5,1 ήχο με την οπτική ίνα απο τη στιγμή που η καρτα της μητρικής είναι 7,1.Σε καταλαβαίνω πάντως τα πήρα και εγώ τα 5500 και περιμένω να παρω και μια creative να έχει οπτική ίνα.Θα σου πώ αποτελεσματα..!

Link to comment
Share on other sites

μα η Mobo δεν έχει Onboard κάρτα ήχου...δίνει μαζί όταν την αγοράζεις μία κάρτα σε pci...αλλά αυτή δεν έχει έξοδο οπτικής ίνας..ενώ η Mobo έχει έξοδο αλλά δεν έχει κάρτα...
μα δεν είναι ξεχωριστή η κάρτα ήχου??άρα και το chip του ήχου δεν είναι πάνω της?? δλδ να πάρω καλώδιο και να συδνέσω ετσι?

Mπερδεύτικα!

Πες μου σε παρακαλω, εχεις την rampage που εχει οπτικη εξοδο και μια "συμπληρωματικη" pci και μια αλλη pci καρτα ηχου ξεχωριστη;

Link to comment
Share on other sites

Mπερδεύτικα!

Πες μου σε παρακαλω, εχεις την rampage που εχει οπτικη εξοδο και μια "συμπληρωματικη" pci και μια αλλη pci καρτα ηχου ξεχωριστη;

Η rampage όπως και η Crosshair 2, σου δίνει μια δική της PCI-E κάρτα ήχου, η mobo έχει μόνο την οπτική έξοδο στο backpanel που για να λειτουργήσει πρέπει να την έχεις εγκατεστημένη την PCI-E που σου δίνει.(για λόγους οικονομίας στο backpanel το κάνει).

Οπότε Βαγκέλη συνδεσέ τα χωρίς πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.