Jump to content



Προβλημα με μνημες


lunatic89

Recommended Posts

Για το συστημα της υπογραφης..

Προχθες χρειαστηκε να κανω ενα restart στο μηχανημα.Εκλεισε κ οταν ξανανοιξε δεν ειχα εικονα.Φαινοταν οτι δουλευε κανονικα αλλα η οθονη μαυρη.Πατησα απ το κουμπι να κανει restart αλλα μετα παλι δεν ειχα εικονα.Το εκλεισα απ το κουμπι κ τον ξανανοιξα κ παλι τζιφος.Εβαλα ενα τροφοδοτικο παλιο που ειχα κ δουλεψε κανονικα.Μετα ξαναβαλα το κανονικο μου τροφοδοτικο κ δουλευε παλι κανονικα.Σημερα το πρωι εβαλα τα καινουρια bios κ οταν εκανε ρεσταρτ παλι τα ιδια.........Βαζω το παλιο τροφοδοτικο τζιφος.Βαζω την καρτα γραφικων του ptolemeos παλι τιποτα.Ειχα αγορασει κ μια μητρικη Ρ5Κ (ιδια με την δικια μου) απο τον Dellman κ δοκιμασα κ αυτην αλλα παλι τιποτα.Πανω που ειχα απελπιστει τελειως :115: λεω δε βγαζω κ καμια Ram να δουμε τι θα γινει???ΘΑΥΜΑ.Δουλευε κανονικα.Κ τωρα θα μου πειτε γιατι δεν κοιταξα τις Ram απ την αρχη.Δεν το εκανα διοτι την προηγουμενη μερα απο την πρωτη φορα που μου το εκανε ειχα τρεξει memtest απο bootable cd κ δεν ειχε βγαλει κανενα προβλημα κ ημουν ησυχος.Το μηχανημα δουλεψε οταν εβγαλα τις 2,4.Το ειχα με τα 1,3 slot για λιγη ωρα κ μετα εβαλα κ τα 2,4 κ δουλεψε παλι κανονικα...Τι να κανω ρε παιδια?Τρεχω memtest κ δεν βγαζει προβληματα.Ουτε κλοκαρισμενες ειναι οι μνημες ουτε τιποτα.Στις ρυθμισεις του κατασκευαστη τους.4 4 4 12 στα 2,1V

Link to comment
Share on other sites

Reset?Αμε 2 φορες.Τροφοδοτικο δεν ειναι γιατι δοκιμασα 2 τροφοδοτικα.Μητρικη δεν ειναι γιατι δοκιμασα 2 μητρικες.Καρτα γραφικων δεν ειναι γιατι δοκιμασα την δικια μου στο pc του πτολεμεου κ δεν ειχε προβλημα ενω με την δικια του στο δικο μου ειχα προβλημα.Αρα μενουν μονο οι Ραμ.Ειναι 100% οι ραμ.Το θεμα εινα γιατι περνανε το μεμτεστ κανονικα?Υπαρχει κανα αλλο τεστακι?Καλα ορθος κ τετοια περνανε χαλαρα....Τωρα οκ παιζουν.Ποιος ξερει ομως ποτε θα τους τη δωσει παλι κ θ αρχισουν τα δικα τους??!!!!Αλλες ραμ οχι.Αλλα κ να δοκιμασω ειναι απ τα προβληματα που μπορει να σου τυχουν 2 φορες σε μια μερα κ 1 φορα σε ενα μηνα.Δεν εχει νοημα να βαλω αλλες.

Link to comment
Share on other sites

ειχα δει κατι παρομοιο σε ενα αλλο υπολογιστη.ανοιγε κανονικα αλλα μερικες φορες δν ανοιγε η οθονη.βαλαμε τις ραμ στα αλλα δυο slots.Α2 και Β2 αν δν κανω λαθως και εφτιαξε.πρεπει να ειχε προβλημα καποιο απο τα αλλα δυο slot

Link to comment
Share on other sites

Ειπα εβγαλα το τροφοδοτικο κ εβαλα ενα αλλο κ δουλεψε κανονικα.Μετα ομως το ξαναβαλα κ παλι δουλεψε.Εν πασει περιπτωσει τα δοκιμασα ολα εκτος απο μνμηες.Οπως ειπα ακομα κ πανω σε αλλη μητρικη τα εβαλα κ εκανε το ιδιο.Απο τοτε που εκανα το θεμα ομως δεν εχει ξαναγινει κατι παρομοιο.Μπορα ηταν κ παει.....χαχαχαχαχασα

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι πολλες φορες ειχα το ιδιο προβλημα,δηλαδη δεν ειχα σημα στην οθονη και μολις εβγαζα τις μνημες ξυπναγε......για μενα αυτο μπορει να γινοταν διοτι μερικοι κατασκευαστες ισως και ολοι,οι μνημες τους κραταν ρευμα(συνηθως oc)παραπανω απο το κανονικο και δημιουργειτε κατι σαν conflict που μεχρι να γινει reset(φευγει το ρευμα τους απο τα τρανζιστορ) χρειαζεται καποιο χρονικο διαστημα......γι αυτο οταν τις βγαζουμε και τις ξαναβαζουμε ξεμπλοκαρει........τωρα τελευταια μου συνεβει το ιδιο σε εναν υπολογιστη 5ετιας δεν εχει σημασια,και χωρις να βγαλω τις μνημες αλλα την τροφοδοσια του σκληρου εδωσε σημα κανονικα,,,τι να πω δυσκολα πλασματα τα pc!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.