Jump to content



Προβλημα με αναβαθμιση


katsou

Recommended Posts

Καλημερα

Αποφασισα να αναβαθμισω πριν 4 μερες το συστηματακι μου.

Τα κομματια που παρεμειναν και τα οποια αποτελειται ακομα ειναι τα εξης

Ε2180

gigabyte p35-ds3l

enermax 525 modu

WD caviar 250

Το hardware που αλλαξε ειναι

μια τιμια 7900gt->gainward 9600GT golden sample 1gb

2x1 geil black dragon 800αρες->2x2 geil 800αρες (ιδια timings και τα 2 ζευγαρια 4-4-4-12)

Με το παλιο setup ολα πηγαινανε ρολοι,rock solid 24/7 στα 2.8 ο intel.

Με το νεο setup αρχισανε τα προβληματα,οταν ειναι ολα στα default το συστημα λειτουργει αψογα και απο ταχυτητα και απο θερμοκρασιες.Ομως με το που μπω στο bios και παω να αλλαξω το fsb απο auto σε οποιαδηποτε τιμη ακομα και στην default,κανω save τις ρυθμισεις και στην post screen το μηχανημα κανει restart με τις default ρυθμισεις στο bios.Εχω κανει απειρα πειραματα να δω τι φταιει ακρη δεν εχω βγαλει.Εχω παιξει με τα ρευματα,χαλαρωσα μνημες,με τροφοδοτικα απο 450-700watt(corsair,tt toughpower,enermax) δοκιμασα αλλα παλι τα ιδια,με memtest τις μνημες τις δειχνει οκ.Το θεμα ειναι οτι με το που εκανα μια δοκιμη να αλλαξω τη καρτα γραφικων και να δοκιμασω την 7900,με το που την εβαλα το μηχανημα κλοκαρε και παλι κανονικα και με τις καινουριες μνημες.

Για πειτε μου τι μπορει να φταει γιατι με εχει ταλαπωρησει πολυ το ρημαδι.

Link to comment
Share on other sites

φαντασου οτι στο MIT το μονο safe το οποιο μπορω να σεταρω και να κανει boot το συστημα κανονικα ειναι τα ρευματα.Με το που παω ομως να πειραξω fsb,εστω να το βγαλω απο το auto αρχιζουνε τα προβληματα,εννοειτε οτι οι μνημες αν τις βαλω 1:1 παλι δεν κανει boot,μονο στην επιλογη auto δουλευουνε σωστα και αυτες.Οπως επισης και το να βαλω την τιμη 100mhz στη συχνοτητα της PCIe παλι τα "χαλαει".

Link to comment
Share on other sites

φαντασου οτι στο MIT το μονο safe το οποιο μπορω να σεταρω και να κανει boot το συστημα κανονικα ειναι τα ρευματα.Με το που παω ομως να πειραξω fsb,εστω να το βγαλω απο το auto αρχιζουνε τα προβληματα,εννοειτε οτι οι μνημες αν τις βαλω 1:1 παλι δεν κανει boot,μονο στην επιλογη auto δουλευουνε σωστα και αυτες.Οπως επισης και το να βαλω την τιμη 100mhz στη συχνοτητα της PCIe παλι τα "χαλαει".

Και οταν βαζεις την 7900gt επανω ολα αυτα δουλευουν κανονικα?

Μπορεις να δοκιμασεις την 9600GT σε ενα αλλο PC να δεις αν λειτουργει σωστα?

stealth

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.