Jump to content



Eξωτερικός σκληρός+Os


Recommended Posts

WESTERN DIGITAL 80GB WD800AAJS CAVIAR SE SATA2

RAIDSONIC ICY BOX IB-362STUS2-B 3.5'' LEATHER HDD CASE

οτι ειπε ο doubleh.

Νομιζω θα κανει boot κανονικα αλλα αυτο που λες για την απενεργοποιηση των υπολοιπων δισκων δεν ξερω πως θα το κανεις και αν γινεται γενικα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε η λύση στο πρόβλημα σου είναι μια Dual Boot.

Βάζεις έναν σκληρό Μέσα στον υπολογιστή και του περνάς τα ΧΡ.

Εγκαθιστάς το EasyBCD 1.7.2 (είναι free) και ορίζεις όταν ξεκινάει να μπαίνει στα ΧΡ.

Υπάρχει registry key που να απαγορεύει στα ΧΡ να μπουν στο δίσκο που είναι τα Vista. Αν από το εικονίδιο ο υπολογιστής μου πατήσουν στο εικονίδιο του δίσκου με τα βίστα δεν θα δουν τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

o εξωτερικός μέσα στο pc τρώει άκυρο γιατί δεν έχω θέση και για άλλο δίσκο...+Πήρα μόλις έναν εξωτερικό που είναι μέσα σε μία a.c.ryan και είναι 80gb sata2... έχει usb+e-sata αλλά τελικά η rampage δεν έχει e-sata θύρα..άρα με usb θα μπεί πάνω...Και θα μπούν και xp που είναι πιο ελαφριά από vista για δουλειές γραφείου....

Ευχαριστώ όσους βοήθησαν...ίσως θελήσω λίγη βοήθεια με το boot ect...α! και οι Portable versions των xp-vista τί διαφορά έχουν από τις κανονικές???

Link to comment
Share on other sites

Για εξωτερικό μάλλον θα είναι λίγο δύσκολα τα πράγματα. Κρίμα που είδα αργά το ερώτημα σου. Θα έπαιρνες κάτι τέτοιο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.803126

και θα ήσουν άρχοντας για τα ΧΡ που θα δούλευαν οι άλλοι.

:)

p55 added 2 Minutes and 2 Seconds later...

αλλά τελικά η rampage δεν έχει e-sata θύρα..άρα με usb θα μπεί πάνω...

Look here http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.802572

Αλλά έχω την εντύπωση ότι από εξωτερικό δίσκο δεν γίνεται dual boot.

:001:

Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε από την αρχή να μην πάρεις κουτί για εξωτερικό και να αγόραζες ένα pci sata controler.

θα σου προσέφερε θύρες σάτα. Θα έβαζες και το δίσκο μέσα στο κουτί και θα ήσουν ΟΚ.

Αν είχες κανένα Ide δισκο παλίο(που να δουλέυει) δεν θα χρειαζόσουν καν να αγοράσεις καινουργιο. Θα έπαιρνες controler IDE.

Έτσι κι αλλιώς θέλεις να βάλεις ΧΡ για να το χρησιμοποιούν άλλοι. Δεν θές τις απόλυτες επιδοσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο κουτί δεν έχω χώρο για άλλο σκληρό+δεν έχω άλλες θύρες free πάνω στην Mobo..αλλά και controller να αγόραζα δεν είχα χω΄ρο να βάλω το σκληρό...Οπότε αγορασα εξωτερικό σκληρό με θύρα e-sata και νόμιζα πως είχε και η mobo έξοδο γιατί θυμόμουν το panel της maximus που είχα..αλλά η rampage δεν έχει...Οπότε πάω να πάρω τον e-sata controller για να βάλω πάνω τον δίσκο και μετά os στον δίσκο..Απλά για word+net θα δουλεύει...Για gaming+benches έχω τους ssd+velociraptors..Οπότε θα είμαι οκ.

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια..Όταν πάρω τον controller θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.