Jump to content



Aerocool Hi-Tech Κουτι & μελλοντικη συνθεση pc


iLoveAMD

Recommended Posts

παιδια τι λετε για τουτο:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.809407

μιας και απολυθηκα πριν ενα μηνα και τωρα ξεκιναω δουλεια ο Η/Υ που θελω να φτιαξω να γινει μετα απο 2-3 μηνες..αλλα ας ξεκινησουμε απο το κουτι που ειναι σταθερη αξια!!

το βεντιλατερ που εχει επανω ειναι αθορυβο αλλα αναρωτιεμαι αν χαλαει το air flow..

κυριο μελημα ο χωρος και η θερμοκρασια, θελω χωρο για να ειναι ολα πιο τακτοποιημενα γιατι θα βαλω και κατι γαιδουροψυκτρες που εχω δει σε οτι ανεβαζει θερμοκρασια..

μηπως να παω σε full tower?

και κατι αλλο προχειρο..phenom2, μητρικη με ddr3 κ AM3, Ati 4830 η 50 η 70, 1-2 δισκους sata2, κανα dvdR bluray, 4gbRamDDR3 ολα αυτα τα σηκωνει το Heroichi 500w που ηδη εχω η παω και για τροφοδοτικο? θα γινει και ενα O/C της ταξης των 10-15%

ευχαριστω ρε παλικαρια

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω να παρεις αυτο το κουτι κ τον ανεμιστηρα να τον κρεμασεις απ το ταβανι.......χαχαχα

Λοιπον περα απ την πλακα η εμπειρια μου με μεγαλους ανεμιστηρες (οχι τοσο οσο αυτος) μου εχει δειξει οτι το μονο που κανουν ειναι να βαζουν 10 κιλα σκονη την ημερα μεσα στο κουτι.Θα σου προτεινα ενα full tower....

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω να παρεις αυτο το κουτι κ τον ανεμιστηρα να τον κρεμασεις απ το ταβανι.......χαχαχα

Λοιπον περα απ την πλακα η εμπειρια μου με μεγαλους ανεμιστηρες (οχι τοσο οσο αυτος) μου εχει δειξει οτι το μονο που κανουν ειναι να βαζουν 10 κιλα σκονη την ημερα μεσα στο κουτι.Θα σου προτεινα ενα full tower....

και στο δωματιο εχουμε 2 κρεβατια ειναι και χαμηλα ο υπολογιστης οποτε το ξεχναμε αυτο...καλα το φοβομουν..

full κουτι με κανα 2 ανεμιστηρια μπροστα ενα επανω και ενα-δυο πισω θα ειναι κομπλε αποτι πιστευω..για την τροφοδοσια τι λες επαρκει το heroichi μου?

Link to comment
Share on other sites

Με 100€ μπορείς να πάρεις καλύτερο κουτί.

Άσε που αν του κάνεις mod και το βάψεις άσπρο θα μοιάζει με......

c47861-1l.jpg

PER.809407_2.jpg

Χωρίς όμως να ξέρει κάποιος το κουτί και να το έχει δουλέψει δεν μπορεί να σου πει ότι είνα καλό, κακό ή μέτριο. Φαίνεται ότι θα έχει κάργα αερισμό (που είναι καλό) αλλά αν θέλεις να αλλάξεις τον ανεμιστήρα (γιατί όλα κάποτε χαλάνε) που θα βρεις τέτοιο τέρας;

Η γνώμη μου είναι να ψάξεις λίγο παραπάνω και οχι μόνο σε πλαίσιο και εσοπ.

Τα εσώψυχα του κουτιού θα τα αλλάξεις αρκετές φορές, το κουτί που είναι αποροφητήρας σκόνης ή το θορυβώδες ή το στενό, μικρό θα του λουστείς.

Ποτέ δεν έχασε όποιος έψαξε λίγο παραπάνω. Για σχεδόν όλα τα επώνυμα κουτιά υπάρχουν reviews και σε διάφορα φόρουμ αναφέρονται τα θετικά και τα αρνητικά τους. Το google είναι σύμμαχος σου και θα σε βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Με 100€ μπορείς να πάρεις καλύτερο κουτί.

Άσε που αν του κάνεις mod και το βάψεις άσπρο θα μοιάζει με......

c47861-1l.jpg

PER.809407_2.jpg

Χωρίς όμως να ξέρει κάποιος το κουτί και να το έχει δουλέψει δεν μπορεί να σου πει ότι είνα καλό, κακό ή μέτριο. Φαίνεται ότι θα έχει κάργα αερισμό (που είναι καλό) αλλά αν θέλεις να αλλάξεις τον ανεμιστήρα (γιατί όλα κάποτε χαλάνε) που θα βρεις τέτοιο τέρας;

Η γνώμη μου είναι να ψάξεις λίγο παραπάνω και οχι μόνο σε πλαίσιο και εσοπ.

Τα εσώψυχα του κουτιού θα τα αλλάξεις αρκετές φορές, το κουτί που είναι αποροφητήρας σκόνης ή το θορυβώδες ή το στενό, μικρό θα του λουστείς.

Ποτέ δεν έχασε όποιος έψαξε λίγο παραπάνω. Για σχεδόν όλα τα επώνυμα κουτιά υπάρχουν reviews και σε διάφορα φόρουμ αναφέρονται τα θετικά και τα αρνητικά τους. Το google είναι σύμμαχος σου και θα σε βοηθήσει.

ευχαριστω για τις συμβουλες σου..

Link to comment
Share on other sites

και στο δωματιο εχουμε 2 κρεβατια ειναι και χαμηλα ο υπολογιστης οποτε το ξεχναμε αυτο...καλα το φοβομουν..

full κουτι με κανα 2 ανεμιστηρια μπροστα ενα επανω και ενα-δυο πισω θα ειναι κομπλε αποτι πιστευω..για την τροφοδοσια τι λες επαρκει το heroichi μου?

ξέχασε το φίλε μου το τροφοδοτικό να τα σηκώσει ολα αυτά εκτος αν θες να το ρισκάρεις,και ας ειναι hec που ειναι πολλή ποιοτικό(και εγω hec 550 W εχω) και ειδικά άμα βάλεις όλα αυτά που είπες μόνο η 4870 φτάνει μόνη της και 2 sata κτλ .

εγώ τη γνωμη μου λέω κοίτα για κάνα πιο μεγάλο!

Link to comment
Share on other sites

ξέχασε το φίλε μου το τροφοδοτικό να τα σηκώσει ολα αυτά εκτος αν θες να το ρισκάρεις,και ας ειναι hec που ειναι πολλή ποιοτικό(και εγω hec 550 W εχω) και ειδικά άμα βάλεις όλα αυτά που είπες μόνο η 4870 φτάνει μόνη της και 2 sata κτλ .

εγώ τη γνωμη μου λέω κοίτα για κάνα πιο μεγάλο!

και γω αυτο πιστευα..σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καταρχην να σας ευχαριστησω για τον χρονο σας!!

τι λετε για τουτο??

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700280

Μια χαρα ειναι. Full tower με 4 ενσωματομενους ανεμιστηρες κ αρκετες θεσεις κ για αλλους.... (αν εισαι αρκετα τρελος ωστε να βαλεις κ αλλους βεβαιως βεβαιως :046: ) Ομως, θα ειναι κατι τοις φασαριοζικο. 17+17+19+19 dba = 72 dba οταν θα δουλευουν στο maximum...

Αν κ μπορεις να μη τους συνδεσεις ολους. Π.χ. το θεωρω υπερβολη να εχεις δυο fan στο πισω μερος του κουτιου..

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι. Full tower με 4 ενσωματομενους ανεμιστηρες κ αρκετες θεσεις κ για αλλους.... (αν εισαι αρκετα τρελος ωστε να βαλεις κ αλλους βεβαιως βεβαιως :046: ) Ομως, θα ειναι κατι τοις φασαριοζικο. 17+17+19+19 dba = 72 dba οταν θα δουλευουν στο maximum...

Αν κ μπορεις να μη τους συνδεσεις ολους. Π.χ. το θεωρω υπερβολη να εχεις δυο fan στο πισω μερος του κουτιου..

Τα db δεν αθροιζονται φιλε μου. Στην προκειμενη περιπτωση ο θορυβος θα ειναι περιπου ισος με τα db του ανεμιστηρα με τον περισσοτερο θορυβο, δηλαδη περιπου 20 dba.

Link to comment
Share on other sites

Τα db δεν αθροιζονται φιλε μου. Στην προκειμενη περιπτωση ο θορυβος θα ειναι περιπου ισος με τα db του ανεμιστηρα με τον περισσοτερο θορυβο, δηλαδη περιπου 20 dba.

Ακριβώς :)

Link to comment
Share on other sites

καταρχην να σας ευχαριστησω για τον χρονο σας!!

τι λετε για τουτο??

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700280

Βάρος: Καθαρό 15.6 Kg.

το μόνο μειονέκτημα που βλέπω.

Υπάρχουν όμως και πολύ βαρύτερα.

Δυστυχώς τα ελαφριά κουτιά είναι από αλουμίνιο και είναι τσιμπημένα.

Link to comment
Share on other sites

Τα db δεν αθροιζονται φιλε μου. Στην προκειμενη περιπτωση ο θορυβος θα ειναι περιπου ισος με τα db του ανεμιστηρα με τον περισσοτερο θορυβο, δηλαδη περιπου 20 dba.
Λογαριθμικά αυξάνονται {db = 10*log(P2/P1) } αν αθροιζόταν τότε για παράδειγμα σε ένα γήπεδο θα έσπαγαν τα τύμπανα μας :)

Οσο ζω μαθαινω.... :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.